V poslední době se o tomto způsobu krmení psů diskutuje čím dál častěji – a taková debata probíhá obvykle dosti výbušně (bez ohledu na to, zda se tak děje na internetu, nebo osobně). Zpravidla  proti sobě stojí tvrdošíjní zastánci krmení psů masem, a na opačné straně barikády ti, kdo propadli bezmasé stravě, k níž navíc přivykají svoje psy i kočky. A že prý pes není masožravec a bez masa se obejde…

Jak je to tedy s odpovědí na otázku, zda může být pes vegetarián.

Myslíte si, že je to jen nějaký bláznivý výstřelek? Tak to se nenechte zmýlit – už i u nás v ČR to se svými psy praktikují vegetariáni či vegani! Jenže, je to správné? Zvířata sama by si rozhodně vegetariánský (a už vůbec ne veganský) způsob života nezvolila! Nebo jste snad už někdy viděli tygra nebo vlka-vegetariána?

Pes je odjakživa masožravec – stejně jako vlk, jeho dávný předek.

Na prvním místě má být v jeho misce maso, to potvrzuje i zkušená veterinářka Daniela Králová (www.veterina3v1.cz): „Maso je naprostý základ výživy psa.“ Na snahy dělat z psů vegetariány reaguje rezolutně odmítavě: „Nemůžu z masožravce dělat býložravce, to je úplný odklon od přirozenosti! Jedna věc je, že pes je schopen spolknout v podstatě cokoliv, ale druhá věc je, zda mu to dělá dobře a jestli je z toho schopen plnohodnotně žít. Dlouhodobě je naprostý nesmysl krmit masožravce rostlinnou potravou. Velmi mu to ublíží, a – samozřejmě až v extrému – ho to může i zabít!“

Pochybujete ještě? Tak se koukněte svému psovi do tlamy! Masožravému způsobu života je dodnes uzpůsoben i psí chrup. Je pravda, že za staletí, co pes žije po boku člověka (odborně se tomu říká „domestikace“), došlo u něj k jistému přizpůsobení trávicích postupů, díky čemuž jsou už dnešní psi schopni (na rozdíl od vlka) přijímat živiny podstatně pestřejší, jako je například zelenina, ovoce, těstoviny či jiné přílohy… Nakonec, a to si otevřeně přiznejme, ani vlci nejedí jen čisté maso – po ulovení kořisti nejdřív zkonzumují její žaludek a střeva, a s tím i více či méně natrávený obsah rostlinného původu. Navíc, pokaždé se lov také nezdaří, nebo přijde tuhá zima, takže se musí spokojit třeba jen s myškou apod. A tu a tam si zobnou i různých lesní plodů, bobulí a bylin…

Co by tedy masožravcům v bezmasém krmení chybělo?

Maso je velmi důležitý zdroj esenciálních aminokyselin. I když nahradíme danou aminokyselinu rostlinnou složkou, nezajistí to zvířeti stejnou stravitelnost a využitelnost, jako mu „zařídí“ maso. Bílkoviny rostlinného původu jsou hůř stravitelné, takže mnohem víc psovi zatěžují trávicí systém (živočišné bílkoviny jsou stravitelné z asi 80–90%, kdežto ty rostlinného původu jen z 60 %).

Živočišné tkáně jsou navíc zdrojem mastných kyselin, které organismus psa prostě ke zdravému životu potřebuje. Každému rozumnému člověku je jasné, že nebude-li krmení psa vyvážené a bude-li v něm chybět dostatek kvalitních bílkovin, projeví se to na vzhledu psa, jeho kondici a samozřejmě i na zdravotním stavu. Co je ovšem zákeřné, že se vliv na zdraví nemusí projevit ihned, ale třeba až po několika letech, přičemž pak udeří o to silněji ve formě nejrůznějších nemocí, poruch činnosti orgánů, nebo dokonce zkrácenou délkou života zvířete.

Kočku může bezmasá potrava zabít už během docela krátké doby – protože kočka pro svůj život potřebuje aminokyselinu zvanou taurin, kterou si její organizmus nedokáže tzv. syntetizovat (tj. získat jinak než z potravy). A jediným zdrojem taurinu je zkrátka maso. Nedostatek taurinu vede u kočky k vážným zdravotním potížím, jako jsou nemoci srdce, degenerace oční sítnice (což vede k slepotě) aj.

 Tip: Vyzkoušejte položit před psa misku s ovocem a zeleninou a druhou s masem. Ke které misce váš pes půjde?

Nedávat psům/kočkám maso hraničí až s týráním!

Na tom se už shodla řada odborníků, i z řad veterinářů. Když někdo svému zvířeti neposkytne potřebnou výživu, lze to označit až za týrání, protože tak své zvíře zcela vědomě vystavuje poškození zdraví. Otázka zda může být pes vegetarián by mohla být tímto zodpovězena, jenže…

Co když má ale pes na nějaké maso alergii?

I to bývá důvod, proč někteří majitelé sahají k bezmasé potravě. Ale to opravdu není dobré řešení. Je sice pravda, že živočišná bílkovina bývá zdrojem nejrůznějších alergií, ale jsou rozhodně lepší cesty, jak problém s alergií vyřešit. Jaké? Nejjednodušší je nahradit konkrétní maso jiným druhem – psi bývají často alergičtí např. na kuřecí, takže jim můžete místo něj dávat třeba jehněčí (samozřejmě po důkladném vyšetření u alergologa).Online poradna Yoggies

A co pes s nemocnými ledvinami, játry, cukrovkou…

Trochu jiná situace nastává u psů s trávicími problémy, jaterními i ledvinovými onemocněními. I zde ale platí, že pes je masožravec a měl by dostávat potravu přizpůsobenou ke své fyziologii s přihlédnutím ke své nemoci. Těžká onemocnění, kdy se živočišné bílkoviny psovi velmi těžce tráví vyžadují speciální diety. Lehčí zdravotní potíže lze řešit lépe stravitelnými masy jako je např.ryba, jehněčí, nebo koňské maso. V těchto případech však nastupuje veterinární léčba, diety, testy i konzultace.

Může maso nahradit sója? Na to zapomeňte!

Je pravda, že sója má z rostlin nejlepší složení bílkovin – jenže pro psy se rozhodně nehodí ani omylem! „Sója – to je úplná katastrofa!“ hrozí se MVDr. Králová a varuje:

„Ona sice obsahuje určité množství aminokyselin, které tělu dodá. Problém je ale v tom, že nejenom je to častý alergen, že přímo brání trávení bílkovin v trávicím traktu. Dokonce zhoršuje vstřebávání esenciálních minerálů, ale je i tzv. strumigenní. Což znamená, že obsahuje fitoestrogeny, tj. umělé hormony, byť v rostlinné podobě, které ovlivňují hormonální stav těla, a tím pádem může dojít k hypotyreóze (= zhoršení funkce štítné žlázy). Určitě není úplná náhoda, že z endokrinních onemocnění je hypotyreóza u psů na prvním místě. Tak častá je!“

Jaká je tedy nejlepší potrava pro psa?

Nejpřirozenější potravou psa, jak již mnozí z vás tuší, je odjakživa syrové maso. V dnešním chovatelském pojetí se jedná o tzv.vyvážený B.A.R.F. Tato zkratka má několik možných překladů, ale nejčastěji se překládá jako „kosti a syrová potrava“.

Je to vyvážené, syrové krmení obsahující pro psa nepostradatelné živočišné proteiny a jako bonus vitamíny, vlákninu i uhlohydráty. Pro některé majitele ale může být příprava takového krmiva časově nebo i finančně příliš náročná. Hlavně vegetariáni a vegani pak nemusí dobře snášet pohled na syrové maso, natož ho ještě nějak dál zpracovávat…

Co když majitel psa nechce krmit syrovým masem?

Originál B.A.R.F. („Bones And Raw Food“, což znamená „kosti a syrová potrava“) je dnes stále oblíbenější způsob krmení psů. Dá se říct, že je to návrat k přirozenému krmení. Někdo ale prostě nesnese pohled na syrové maso, vadí mu se ho dotýkat, nechce do něj řezat…

Pak je skvělým řešením tzv. sušený B.A.R.F., aneb nový trend ve zdravém krmení psů a koček, od české rodinné firmy Yoggies. Jsou to granule lisované za studena vyráběné nejen ze syrového a pomalu sušeného masa, ale také ovoce, zeleniny, doplňků pro zdraví psa a prebiotik pro posílení omunitního systému. V těchto krmivech nemá místo žádné obilí, chemie ani sója. A právě B.A.R.F se stal vzorem pro všechny receptury granulí lisovaných za studena od firmy Yoggies. Je to nová generace krmiv, která dodržuje přirozenost a psům vrací kvalitu potravy z přírody.

Výroba těchto krmiv probíhá nadmíru šetrně – pouze opakovaným vysoušením a slisováním, kdy teplota nikdy nepřestoupí 38 stupňů(!). To je důležité proto, aby zůstaly zachované veškeré biologicky aktivní látky ve své přirozené podobě. Díky tomu se pak do granulí nemusí přidávat žádná éčka, ochucovadla, plnidla, ani nic chemického. A co je opravdu skvělé – tyto granule můžete libovolně míchat se syrovým či vařeným masem, nebo i s konzervou… V žaludku psa navíc nikdy nenabydou – což je další velké plus, protože neohrozí vašeho psa torzí žaludku!

Není tedy lépe krmit psa zdravě podle jeho potřeb?

Pokud sečteme klady a zápory s ohledem na zdraví psa, vyjde nám odpověď na otázku zda může být pes vegetarián zřejmě tato odpověď. Pes může být všežravý masožravec, ale jeho DNA je po tisíce let nastavena na konzumaci a potřebu přijímat maso a živočišné bílkoviny. Nenuťme psy stát se vegetariány po vzoru člověka. Dejme jim to, k čemu je matka Příroda uzpůsobila a doplňme jim to ovocem, zeleninou i doplňky pro podporu jejich zdraví a delší život. Protože právě v tom máme my, lidé možnost prokázat a vrátit psovi lásku stejně tak, jak ji dávají naši psi nám, lidem.