Back to Top

Časté dotazy

Na této stránce najdete časté dotazy našich zákazníků. Pokud zde nenajdete odpověď na svou otázku, nevadí. Napište nám, nebo využijte Poradnu, kde vám rádi pomůžeme vybrat ideální a zdravé krmivo pro vašeho psa.

Jak se vyrábějí extrudované granule pro psy

Zjednodušeně lze popsat výrobu krmiv extrudací takto: Vezmete už upravenou a konzervovanou masovou, nebo masokostní moučku, přidáte další složky (mnohdy obiloviny, sóju, zchutňovadla apod.) a z této směsi připravíte těsto putující do extrudéru (přístroj vyvíjející tlak a teplotu okolo 190°C, na jehož konci padají “pečené” granule, které se následně “obohacují” o konzervanty, umělé vitamíny a tuky). Teplo a tlak bohužel zničí převážnou většinu přírodních chutích, vůních i složek z použitých surovin, a další chemická konzervace a obohacování je tak nevyhnutelná. Tento proces výroby je nešetrný k přírodním složkám a DNA psa jako.

Jak se vyrábějí za studena lisované granule pro psy

Proces výroby granulí lisovaných za studena Yoggies je založen na použití skutečného syrového masa jako základní složky krmiva. Při výrobě se dbá na to, aby nejen maso, ale i ovoce, zelenina, bylinky i další a pro psa důležité složky krmiva byly používány v syrové a následně “pomalu sušené formě” při teplotách nejvýše do 38°C. Díky tomu jsou zachovány přírodní vitamíny, vazby bílkovin a tuků nejsou poškozeny, a pro psa je pak takové krmivo lehce stravitelné a šetrné k celému trávicímu traktu. Fakt, že granule Yoggies obsahují laktobacily pro podporu imunity, a to, že suroviny jsou mlety”nahrubo”, je dalším benefitem pro zdravý vývoj psa i čistý a zdravý trávicí trakt každého psa.

Pro psa coby masožravého všežravce je stále nejdůležitější složkou jeho potravy maso a živočišné bílkoviny (člověk by neměl měnit to, co vymyslela příroda a učit psa žrát obilí…). Proto zůstává nejdůležitější potravou pro psa ta syrová –  tedy tzv. vyvážený B.A.R.F. (bones and raw food / kosti a syrová potrava). 

A proto základem každé receptury granulí lisovaných za studena je kvalitní receptura pro syrovou potravu – vyvážený B.A.R.F. Zřejmě proto začali sami chovatelé nazývat granule Yoggies “sušený BARF”.

Představte si tedy, že v misce vyváženého B.A.R.Fu je 87 % syrového masa a 13 % ostatních, neméně kvalitních surovin, jako je syrového ovoce, zelenina, bylinky apod. Tento “B.A.R.F.” se několikrát suší při nižších teplotách proto, aby se odstranila pouze voda a výživové hodnoty syrových surovin zůstaly v granulích zachovány.

Proto můžeme říct, že každá krmná dávka granulí Yoggies obsahuje výživové hodnoty, jako byste měli v misce 87 % syrového masa. Měli byste si zapamatovat, že když hledáte a chcete koupit svému psovi skutečně kvalitní granule, měly by mít ve svém složení na prvním místě maso!

(Pozn.: Někteří “zlí jazykové” – především z řad konkurence – tvrdí, že takové krmivo nelze vyrobit. Lze! 🙂 Stačí “to” jen dělat s láskou k nejlepšímu příteli člověka, nedělat vše jen pro peníze a jít vlastní cestou vývoje a sebevzdělávání! Říká se, že T. A. Edison vynalezl 1999 způsobů, jak nevyrobit žárovku, než mu ta 2000. žárovka dne 21. 10. 1879 svítila. Podobné to bylo a je i s vývojem u Yoggies… Bylo vylito mnoho jogurtu a vysypáno mnoho surovin, než “vše” chutnalo a prospívalo 🙂   

V odpovědi na tuto otázku se začíná shodovat stále více veterinářů. Jedním ze zkušených veterinářů, který na zná odpověď, je MVDr. Daniela Králová z Pražské ordinace 3v1. 

MVDR. Králová říká: “Pro psa je nejpřirozenější potravou syrová a vyvážená potrava (tzv. vyvážený B.A.R.F.). Na dalších stupních je v páře vařená potrava a granule lisované za studena – pro svůj obsah přirozených živin bez přidání jakékoliv chemie a zchutňovadel. Až za nimi jsou granule pečené, a na poslední příčce granule extrudované – kvůli obsahu přidaných konzervantů a mnohdy (ne vždy je toto pravidlem) obsahu obilí, sóji a náhražek masa, nebo masokostní moučce z nezjistitelných zdrojů.”

Tento název se poprvé objevil na sociálních sítích přímo mezi chovateli. Zřejmě námi popsané výrobní postupy a zpracování syrových surovin i výsledný produkt vedly naše zákazníky k tomu, aby granulím Yoggies dali tuto “přezdívku”.

Rekapitulace: Základem pro výrobu granulí Yoggies je myšlenka – usušit vyvážený B.A.R.F. a vyrábět granule ze sušeného, syrového masa (žádná masokostní moučka) a dalších důležitých vysoce kvalitních surovin. Tyto suroviny se několikastupňovým sušením zbaví “pouze” vody, semelou se a slisují do formy granulí. Nepřidává se do nich žádná zbytečná chemie, zchutňovadla, konzervanty, obilí ani sója!  

“All Life Stages” = všechny fáze věku/všechny věkové kategorie. Pes je tvor z přírody a v přírodě běhá kořist stále jedna! Tedy stejný zajíc pro štěně jako pro dospělého psa.

Proto se myšlenka Yoggies a zdravého krmení psů vrací zpět k přírodě nejen kvalitou krmiva, ale i sestavováním receptur. A tak receptury i doporučení na krmení psů jsou tvořeny tak, aby vyhovovaly dospělým psům stejně jako štěňatům (po úpravě krmné dávky). Proto lze granule Yoggies podávat dospělému psovi i štěněti.

Vždy by však štěně mělo mít vyšší přísun proteinů a tuků než např. dospělý nebo starší pes. Máte-li dospělého, aktivního psa nebo štěně, doporučujeme vybrat Yoggies Active s 28,6 % proteinů a 12 % tuků. Máte-li štěně blížící se k dospělejšímu věku nebo středně či méně aktivního dospělého psa, můžete vybrat granule Yoggies s kuřecím a hovězím masen s 26 % proteinu a 10 % tuku. 

V Yoggies si zakládáme na myšlence – přiblížit psům zpět jejich potravu z přírody.

Už indiáni dokázali svou potravu konzervovat. Stejně tak my jdeme cestou přírodní konzervace postupným sušením surovin a zapojením nejmodernějších výrobních postupů k docílení až 8měsíční expirační doby bez použití chemické konzervace.

V granulích také nepoužíváme, na rozdíl od extrudovaných krmiv, žádná zchutňovadla a “lákadla”. Pes má až 100.000x silnější čich než člověk. Nechme psa vybrat si krmivo tak, jak ho to naučila Matka příroda – čenichem, a nevnucujme mu naše lidské “nápady”. Možná se ukáže, že voňavější je pro něj to “méně voňavé” z Yoggies…. 

Vše je založeno výhradně na kvalitních a za studena slisovaných surovinách. Takové krmivo není extrudované (vyrobené tlakem a teplotou, které po namočení bobtná) a v žaludku (v tekutině) se pouze rozmočí a rozpadne. Tím se lépe připraví na trávení ve střevech, podporuje peristaltiku (pohyby a posouvání krmiva) žaludku, rychleji opustí žaludek a přesouvá se k dalšímu trávení do střev. Tím se může předcházet torzi žaludku. 

Zdroj – Wikipedia: Torze žaludku je druhou nejčastější příčinou úhynu psů hned po rakovině. Toto onemocnění postihuje především starší psy (přibližně od 5 let) středních a velkých plemen s hlubokým hrudním košem a ochablými tkáněmi. Torze žaludku, neboli jeho přetočení, je úzce spjata s krmením. U psů, kteří jsou krmeni jen jednou denně, je riziko propuknutí mnohem větší než u psů, kteří mají denní příděl krmiva rozdělen do dvou a více dávek. Také pestrost potravy zde hraje určitou roli. Studie provedená na irských setrech prokázala, že psi, kteří dostávají jen jeden druh krmiva, jsou vystaveni mnohem vyššímu riziku torze žaludku, než psi, kteří dostávají různé druhy krmení. Příčinou torze žaludku může být též krmení extrudovanými granulemi, kdy se pes “přejí” a granule v žaludku bobtnáním ještě zvětší svůj objem.

Pokud je diagnostikována torze žaludku, je třeba neprodleně vyhledat veterinárního lékaře a provést operaci. Ta je ovšem mnohdy nemožná kvůli stavu postiženého zvířete, a proto pes často umírá. Úmrtnost je velmi vysoká. Přibližně polovina psů uhyne dříve, než vůbec dojde k léčbě, a skoro jedna čtvrtina umírá v prvních sedmi dnech po stanovení diagnózy. Ze statistik je známo, že 60 % všech případů se odehrává v noci.

Zvláště často jsou postiženy německé dogy. Více než polovinu z nich s velkou pravděpodobností postihne torze žaludku, a téměř čtvrtina pak onemocnění nepřežije. Při torzi žaludku hrají velkou roli genetické predispozice. Psi, kteří onemocněli torzí žaludku, nebo ti, jejichž rodiče tato nemoc postihla, by se neměli dále používat do chovu.

Přesnou příčinu torze žaludku se zatím nepodařilo objasnit. Uvažuje se, že vliv na ni má roztažení žaludku v důsledku příjmu velkého množství potravy, a navíc ochabnutí tkání ve stáří, rozvoj plynů v žaludku s následným převrácením, anebo také nadměrný pohyb po jídle a následné obrácení kmitajícího žaludku.

Typickým projevem torze žaludku je zvracení, které nemá za důsledek vyzvracení obsahu žaludku. Pes ze sebe zpravidla dostane jen malé množství tekutého šlemu. Zpočátku psi projevují neklid, který přechází do apatie. To je způsobeno tím, že krevní oběh nespolupracuje s tělem. V důsledku převrácení žaludku se otočí velké cévy a slezina, takže dochází k velkému přetížení krevního oběhu. Často dochází až k poruše srdečního rytmu.

Probiotika (laktobacily) jsou živé mikroorganismy žijící především ve střevech. Vyskytují se “hodné” a “zlé” laktobacily. Ty “zlé” mohou způsobovat záněty, infekce, virová onemocnění, ale také flatuenci (prdíky) i průjmová či nádorová onemocnění. “Hodné” laktobacily hubí ty zlé, podporují trávení potravy a posilují imunitní systém. 

Proto jsou do granulí Yoggies přidávány speciální směsi “hodných” kmenů laktobacilů, abychom psy nejen krmili, ale krmivem též podporovali jejich imunitní systém. Jako doplněk potravy jsme též vyvinuli a patentovali jogurt pro psy a kočky bez laktózy. V něm obsažené speciální kmeny živých mikroorganismů podporují imunitu zvířete a umí také např. potlačovat i zastavovat průjmová onemocnění, “prdíky” apod. 

Ano. Granule Yoggies jsou “All Life Stages” – tj. pro všechny věkové kategorie psů. Nicméně každé štěně potřebuje větší přísun živočišných proteinů a tuků (pes je masožravec). Proto jsme – jako nejlepší granule pro štěňata – připravili Yoggies Active – recepturu s kachnou Barbarie a jelením masem. Tyto granule obsahují 28,6 % proteinů a 12 % živočišných tuků. Tyto granule jsou skvěle stravitelné, dodají dostatek přírodních živin, neobsahují lepek, sóju, konzervanty a nabízeny jsou ve formě MINI i standardní velikosti granulí.

Jak jsme uvedli v jednom z příspěvků, pro štěňata doporučujeme granule nebo minigranule Yoggies Active. Každé štěně by mělo být v začátcích krmeno min. 5x denně. S postupem věku až k dospělosti psa snižujte dávku na dvě krmné dávky denně. 

Štěně, stejně jako dospělý pes, by mělo mít k dispozici dostatek čerstvé vody. Granule Yoggies jsou “dehydrované” a pes má potřebu více pít. Štěně by mělo mít při krmení čas a klid. Navykněte ho na určitý čas. Dojí-li, nechte mu ještě 20-30 min. granule v misce, a pak misku odeberte.
!!!POZOR!!! – nedojedené granule NIKDY nevhazujte zpět do pytle či barelu. Můžete je nasypat např. do odměrky, kterou vložíte zpět do barelu. Toto opatření je kvůli vlhkosti, která se v nespotřebovaných granulích může vyskytovat z pití nebo slin psa. Vlhkost by pak mohla narušit a kontaminovat i granule v pytli či barelu. 
V době “přezubování” štěněte můžete granule mírně navlhčit vlažnou vodou těsně před dobou krmení, aby psa kousání nebolelo, než dojde k přezubení. Po přezubení podávejte granule opět suché a nechte psa chroupat. To vyplavuje endorfiny a psům přináší požitek.
!!!POZOR!!! – Nikdy nepřelévejte granule horkým vývarem apod. Horké může zničit laktobacily v krmivu a vývar změnit chuť a vůni krmiva, kterou tímto psovi změníte a zmatete tak jeho čich. Mohlo by se stát, že samotné granule pak bude pes odmítat. 

Tip 1: Pro štěňata je důležitý přísun živočišného tuku i silná imunita. Přísun těchto důležitých složek potravy může pomoct zvýšit také jogurt pro psy s obsahem až 4,5 % živočišného tuku z plnotučného kravského a ovčího mléka (bez laktózy). Imunitu dokáže posílit speciální směs probiotik z jogurtu pro psy a kočky.

Tip 2: U štěňat velkých a obřích plemen je při krmení důležité dodržovat několik důležitých zásad. Jedna z nich souvisí s množstvím proteinů, vápníku a fosforu. Pokud pes vyroste rychle, mohl by se nenávratně poškodit jeho pohybový aparát i celá stavba kostry. Dbejte na to, aby štěně dostalo pro optimální vývoj kloubů a kostí vzájemný poměr Ca : P v poměru cca 1,8–2 : 1 (u dospělých psů cca 1 : 1,2)

V jakémkoliv. Granule lisované za studena Yoggies jsou pro všechna plemena i věkové kategorie psů. Základem a hlavní složkou je vždy syrové, sušené maso (žádná masokostní moučka apod.) Granule podporují trávení a peristaltiku střev, a tak i čistí trávicí trakt bez možných parazitů apod.
U starších psů může být obnovená peristaltika žaludku a střev drobný problém. Extrudovaná krmiva (když je pes tímto krmivem krmen dlouhodobě) mají někdy za následek “zlenivění” celého trávicího traktu psa. Proto byste se u starších psů měli věnovat přechodu na nové – za studena lisované krmivo – déle, nebo krmit vícekrát denně (3-4x). Do několika dní byste měli vidět pokrok, pravidelnou a kvalitní stolici. Díky tomuto postupu se trávicí trakt psa začne čistit od usazenin z minulých krmiv apod.

Yoggies granule lisované za studena se liší nejen použitými výchozími surovinami (primárně masem), ale také např. obsahem proteinů i tuků. Proto byste pro štěně nebo aktivního dospělého psa měli vybrat raději granule Yoggies Active s 28,6 % proteinů a 12 % tuků. Dospělý pes se střední i vyšší aktivitou by mohl dostat kuřecí s hovězím masem, nebo Yoggies Active, a dospělý pes s nižší aktivitou nebo sklony k obezitě např. jehněčí s bílou rybou s 24,5 % proteinů a cca 8,5 % tuků bez lepku a chemie. Tato volba může platit také pro psy se zdravotními potížemi či problémy s trávením.

Podle plemen není potřeba krmivo vybírat. Stačí si podle předešlých řádků stanovit, zda se jedná o psa v zátěži, nebo spíš “gaučáčka”. Zaměřte se pouze na výběr správné velikosti granulí. Pamatujte, že pes od cca 5 kg váhy by měl dostat už standardní granule, a ne minigranule. Pes si totiž, když chroupe granule, čistí mechanicky zuby a chroupání vyplavuje psům endorfin (hormon štěstí), což přináší psům požitek z potravy.

Při zdravotních potížích a výběru krmiv byste měli vědět od svého veterináře, která krmiva lze podávat, a která nikoliv. V granulích Yoggies nenajdete žádnou sóju, chemii, lepek… Proto jsou granule Yoggies vhodné i při některých zdravotních potížích psů. 

Hltání krmiva považuje mnoho chovatelů psů za problém. Skutečný problém může být s hltáním krmiva především u velkých a obřích plemen kvůli riziku torze žaludku.

Důvodů k hltání může mít pes hned několik. Mohl si ho přinést už ze smečky mezi štěňaty, kdy se musel ke krmivu probíjet, nebo byl ve skupině psů (např. v útulku apod.), kde se musel o krmivo “poprat” – třeba u vás nemá klid a čas na žrádlo, anebo mu berete misku se zbytkem žrádla příliš brzy, tj. třeba hned, jak zvedne hlavu z misky (nechte ho napít, dejte mu třeba 10-15 min., než mu popřípadě nedojedenou misku odeberete) 

Zkuste se nad tím zamyslet a pokuste se najít řešení, jako jsou např. tato:
– krmíte-li granulemi s kuřecím a hovězím masem, zkuste psovi koupit “fit kostičku Yoggies”. Ta má velmi podobnou chuť a vůni jako tyto granule. A tu musí pes schroupat. Spojí si tedy chuť a vůni fit kostičky, a tedy i granulí, s chroupáním…
– kupte misku proti hltání
– dejte psovi čas a klid v době krmení. Neberte mu misku hned, jak od ní zvedne hlavu
– pokud máte doma více psů a krmíte je na stejném místě ve stejný čas, zkuste je rozdělit do různých místností. Závist totiž funguje i v říši zvířat.

Pokud pes granule i nadále hltá, u granulí Yoggies z toho nemusíte mít takové obavy, jako např. u granulí extrudovaných. Granule lisované za studena v žaludku psa totiž nebobtnají, a nehrozí tedy tak významné riziko torze žaludku, která je nebezpečná zvláště u plemen velkých a obřích plemen.

Buďte rádi. Granule Yoggies jsou vyrobeny tak, že suroviny jsou mlety “nahrubo”. Samo o sobě už takto mleté suroviny podporují peristaltiku žaludku a střev. K tomu granule obsahují např. mletou křemelinu (jemně mletý křemen), která funguje ve střevech jako kartáč k čištění střevní stěny a uvolňování usazenin z potravy i případných parazitů.

Všechna tato fakta jsou důležitá pro čistý trávicí trakt, v němž se neusazují zbytky jídel a parazité. Častější a kvalitnější stolice u vašeho psa může být předpokladem k lepšímu trávení potravy a předcházení různým potížím, jako jsou průjmová onemocnění, “prdíky”, nebo dokonce nádorová onemocnění.

První příčinu hledejte ve výběru krmiva nebo pamlsků. Až pak se zaměřte na případné další zdravotní potíže, zdroj problémů, či plánování návštěvy veterináře. 

Podívejte se, jaké krmivo jste vybrali pro svého psa, zda nedostává např. granule s vysokým obsahem obilovin, kukuřice, sóji, nebo chemie? Dalším důvodem může být fakt, že dáváte svému psovi zbytečně “nadupané” krmivo. Přebytek proteinů (bílkovin), či tuků v kombinaci s nedostatkem pohybu mohou být též příčinou flatuence (plynatosti). Další důvod může být ještě mnohem jednodušší. “Krátkolebá” plemena (např. i tzv. bull plemena) do sebe kvůli krátkému čenichu mohou dostávat více vzduchu do trávicího traktu, a ten pak musí “někudy” ven…

Tyto otázky si položte dříve, než navštívíte svého veterináře. Jedním z vyzkoušených postupů, který může pomoci zbavit vašeho psa i vás těchto problémů, je kombinace granulí Yoggies a jogurtu pro psy jako odpolední svačinky. Tato kombinace se už osvědčila u stovek chovatelů a jejich pejsků při odstraňování “prdíků”.

Řešíte-li problém s častými průjmy, pak jednou z příčin může být přemnožený Enterococcus faecalis. Tento kmen je velmi odolný i vůči antibiotikům a při neřešení problémů může být pro psa jeho přemnožení z dlouhodobého hlediska i životu nebezpečné. Jak tedy zastavit průjem u psa? Pro zastavení průjmů, ale i jejich potlačení z dlouhodobého hlediska, můžeme doporučit jogurt pro psy. V případě průjmových onemocnění ho však podávejte v menších dávkách vícekrát denně. Pro dlouhodobější efekt a vyčištění střev psa můžete kombinovat Yoggies granule lisované za studena a jako svačinu mezi krmením i jogurt pro psy.

Myslete ale i na pamlsky, které svým psům dáváte. Pro zdraví psa jsou těmi nejhoršími např. bílé žvýkací kůže, prasečí uši navoněné všelijakou chemií a konzervanty (mnohdy dovážené z Číny), nebo pečené kousací “opravdové” kosti, které kvůli své štěpivosti mohou vašemu psovi způsobit velké zdravotní potíže, nebo ho i zabít.

Jednou z příčin “reznutí srsti” bývá “beta-karoten”, tedy obsah vitamínu A v krmivech. Někteří výrobci ho v “umělé, chemické” podobě přidávají do krmiv také jako konzervant. V krmivech Yoggies je betakaroten obsažen v přírodní formě, a proto se jeho množství pohybuje okolo 11.000 jednotek. To by u psů s běžnými genetickými předpoklady nemělo způsobovat jakékoliv reznutí srsti.  Samozřejmě, pokud se obsah vitamínu A i dalších umělých látek v krmivech pohybuje nad hranicí 15.000 jednotek a výše je předpoklad k tomu, že k reznutí srsti může u psů docházet.
Důležité je však vědět, že ne vždy může být na vině reznutí jen vysoký obsah beta-karotenu. Mnohdy je na vině pouze genetika psa, nebo genetika ve spojení s jinými předpoklady. Každý pes může mít individuální sklony k reznutí srsti.. 

Faktem zůstává, že mnoho chovatelů si při krmení granulemi Yoggies chválí právě i kvalitu srsti u svých psů. Přírodní složky jako např. proteiny, tuky i vitamíny mohou mít bezesporu vliv i na tento fakt. I zde pak platí, že “Zdraví začíná v misce®”   

Důležité je, zda budete chtít přecházet z B.A.R.Fu, vařené potravy, nebo extrudovaných granulí. V prvních dvou případech si nemusíte lámat hlavu s přechodem, protože PH v žaludku psa se s příjmem syrové nebo vařené potravy mění podobně, jako po příjmu granulí lisovaných za studena Yoggies.

Přecházíte-li z extrudovaných granulí, pak veterinář vesměs doporučují, aby první den až dva byla cca 1/4 krmné dávky v misce zastoupena novými granulemi a 3/4 těmi původními. Další den až dva přibližně 1/2 na 1/2 krmné dávky, a takto po dobu 4-5 dní až do momentu, kdy pejsek dostane celou krmnou dávku granulí Yoggies.

Naše zkušenost: V převážné většině se stává u našich psů i v mnoha případech našich zákazníků to, že pes už v první dávce “vyzobe” granule Yoggies, a ty původní nechá (my tomu v Yoggies říkáme, že pes “popelkuje”). V okamžiku, kdy váš pes “popelkuje”, se neobávejte dát mu následující krmnou dávku výhradně z granulí Yoggies.

Sestavili jsme velmi podrobnou kalkulačku krmných dávek, do níž jsme se snažili vměstnat mnoho variant a stavu i zatížení psa. Proto si můžete nakombinovat, zda váš pes je či není kastrovaný, mezi jaká plemena patří (malá, střední, velká…), i v jakém stavu a zátěži se nachází (zda potřebujete, aby pes zhubl, je ve střední nebo vysoké zátěži, je to štěně, či fena v laktaci apod.) a kolik váží nebo byste chtěli, aby pes vážil (v případě psů třeba s nadváhou).

Po zvolení těchto parametrů vám kalkulačka nabídne doporučenou krmnou dávku a přidá i tip na výběr těch správných granulí a systému krmení psa. Odkaz na kalkulačku krmných dávek zde…

Krmiva Yoggies vrací psům kvalitu, chuť a vůni potravy z přírody. Je důležité si proto uvědomit, že váš pes je především masožravec. Granule Yoggies jsou jako jedny z mála granulí na trhu vyráběny z pravého a následně pomalou metodou sušeného syrového masa a z kvalitních uhlohydrátů jako zdroje energie. Na rozdíl od běžných extrudovaných granulí, které musí být z podstaty výrobního procesu uměle konzervovány a chemicky dochucovány, si naše granule lisované za studena zachovají výživové hodnoty syrových surovin. Díky tomu napodobují psům jejich původní kořist z přírody a jsou pro ně zdravé i lépe stravitelné. Krmení s nimi může z dlouhodobějšího hlediska odvracet mnohé zdravotní potíže jako např. vznik průjmových onemocnění, různé alergické reakce či vážná onemocnění zažívacího traktu.

Granule lisované za studena jsou vyrobeny tak, aby pes dostal dostatek vysoce kvalitních živin z těch nejkvalitnějších surovin. K tomu jsou suroviny mlety “nahrubo” a granule obsahují další složky potravy (např. mletá křemelina, nebo zažívací rašelina), aby jejich trávení bylo co nejjednodušší, byla podporována peristaltika trávicího traktu, vylučování a aby ve střevech nezůstávaly zbytky nestrávené potravy, což by postupem stárnutí psa mohlo mít neblahý vliv na potíže s trávením, nebo také závažná onemocnění trávicího traktu apod.

Největší rozdíl mezi granulemi lisovanými za studena a extrudovanými tak hledejte v kvalitě použitých vstupních surovin, výrobních postupech, kdy granule lisované za studena neobsahují žádnou chemii, pšenici ani sóju, až po jejich skladování a dobu expirace. Naše granule mají expirační dobu 8 měsíců, protože nepoužíváme žádné konzervanty, na rozdíl od extrudovaných krmiv, kdy kvůli používání konzervace má tato “mrtvá” potrava expiraci i několik let. Proto nezapomínejte, že “Zdraví začíná v misce®”.  

Jogurt pro psy je jeden z mála zcela čerstvých produktů pro psy, který je nejen doplňkem jejich potravy, ale též podporou jejich zdravého trávení potravy i podpory jejich imunity.

Jogurt pro psy je vyroben z ovčího a kravského plnotučného mléka a speciální směsi laktobacilů, které má pes ve svém trávicím traktu. Tyto podporují imunitu psa a starají se o mnoho dalších procesů v těle psa. Jogurt pro psy Yoggies je vyroben speciální přírodní metodou bez laktózy. Jogurt může být nejen svačinkou, odměnou, či podporou zdraví, ale díky obsahu kvalitního živočišného tuku také skvělým zdrojem energie, nebo prostředkem na “přibírání” psa na váze (po operacích či zažívacích potížích). Jogurty pro psy obsahují také velké množství vápníku i vitamínů (např. B, D…).

Pokud řešíte u svého psa potíže s plynatostí, je jedním z vyzkoušených postupů pro zbavení psa problémů s nadýmáním to, že nasadíte dietu v podobě Yoggies granulí s jehněčím a bílou rybou a jogurtu pro psy jako odpolední svačinky. Tato kombinace se už osvědčila u stovek chovatelů a jejich pejsků při odstraňování “prdíků”.

Řešíte-li problém s častými průjmy, pak jednou z příčin častých průjmů může být přemnožený Enterococcus faecalis. Tento kmen je velmi odolný i vůči antibiotikům a při neřešení problémů může být pro psa jeho přemnožení z dlouhodobého hlediska i životu nebezpečné. Jak tedy zastavit průjem u psa? Pro zastavení průjmů, ale i jejich potlačení z dlouhodobého hlediska, můžeme doporučit jogurt pro psy. V případě průjmových onemocnění ho však podávejte v menších dávkách vícekrát denně. Pro dlouhodobější efekt a vyčištění střev psa můžete kombinovat Yoggies granule lisované za studena a jako svačinu mezi krmením i jogurt pro psy.

Myslete ovšem i na pamlsky, které svým psům dáváte. Pro zdraví psa jsou těmi nejhoršími např. bílé žvýkací kůže, prasečí uši navoněné všelijakou chemií a konzervanty (mnohdy dovážené z Číny), nebo pečené kousací “opravdové” kosti, které kvůli své štěpivosti mohou vašemu psovi způsobit velké zdravotní potíže, nebo ho i zabít.

Vyvarujte se toho, že vsypete granule zpět do pytle nebo barelu. Vyhodit zbylé granule je ale také škoda. Doporučujeme vsypat zbylé granule zpět např. do odměrky nebo speciální dózy, kterou budete pravidelně čistit, a tyto granule pak můžete vložit zpět do pytle nebo barelu. Další krmnou dávku pak můžete sestavit ze zbylých granulí a těch čerstvých. Ty nejvíce rozmočené granule doporučujeme raději vyhodit…  

Proč toto opatření? Důvodem je vlhkost ze slin, nebo když se pes napije a vrátí se k misce. Tato vlhkost, pokud by se dostala mezi čerstvé granule a byla například při nabírání další krmné dávky vmísena mezi čerstvé granule, mohla by “čisté” granule poškodit a kontaminovat.  

Granule lisované za studena jsou vyráběny metodou lisování pomalu sušených (dehydrovaných) surovin. Tekutiny musí pes doplnit, což je i zdravé. Představte si, že sníte sušené ovesné vločky. Jistě po nich budete mít také žízeň.

Buďte tedy rádi, že váš pes dostatečně pije. Příjem tekutin je zárukou správné “psí” životosprávy i toho, že se třeba v ledvinách neusazují škodliviny jako např. kyselina močová, nebo netvoří usazeniny, které mohou způsobovat zdravotní komplikace apod.  

Ano a jsme potěšeni zájmem každého obchodníka provozujícího “kamennou” prodejnu (třeba i spolu s e-shopem). Stačí zavolat na číslo +420 601 182 820, kde vám naši obchodní zástupci rádi sdělí podmínky spolupráce a domluvíte se s nimi i na různém druhu podpory vašeho obchodu.

Pokud provozujete “pouze” e-shop, pak se s námi bohužel na spolupráci zřejmě nedomluvíte. Protože vyrábíme krmiva bez jakýchkoliv konzervantů a chemie, mají tato krmiva i speciální požadavky na skladování, expirační doby atd. A protože nám jde výhradně o to, aby náš zákazník dostal krmivo POUZE té nejvyšší kvality, potřebujeme mít také nad touto kvalitou kontrolu. Bohužel jsme v minulosti neměli do mnoha skladů e-shopů přístup a nebylo možno se s provozovateli ani sejít, odstupujeme postupně od tohoto druhu spolupráce. Nejvyšší kvalita krmiv Yoggies je pro nás naprostou prioritou.

Ano. Chovatelský program Yoggies je sestaven jednoduše tak, abychom dali co nejširšímu okruhu chovatelů příležitost krmit své psy zdravě a bez chemie. V chovatelském programu jsme mysleli i na nové chovatele a štěňátka. Díky tomu můžete získat za 1 Kč vč. DPH balíček pro každé štěně “Na cestu k novým majitelům”.  

Podmínky chovatelského programu Yoggies jsou pouze dvě:
1. Pošlete nám kopii certifikátu své chovatelské stanice. My se s vámi spojíme, zašleme podmínky spolupráce spolu s chovatelským ceníkem. Poté si založíte registraci na našem velkoobchodním eshopu a můžete objednávat za zvýhodněných podmínek.
2. Proto, abyste získali “balíčky na cestu”, bude třeba zaslat kopii schválené žádosti pro přidělení zápisových čísel čipů. Poté vám můžeme zaslat tolik balíčků “Na cestu” pro štěňata, kolik bude přiděleno čipů.

Důvodů může být několik a mnohdy dost jednoduchých. Často pes přijímá méně potravy např. v létě, nebo při časté zvýšené tělesné námaze či nemocech. První snížený příjem potravy by vás neměl vyvést z míry a neměli byste psa nutit žrát.

Pokud se však domníváte, že se pes “přejedl” jednoho typu granulí, můžete zkusit přejít na jiný druh. Pes sice může být na jednom krmivu stále, ale občasná změna není na škodu. I vy, třebaže milujete řízek, ho nechcete jíst úplně každý den po celý svůj život. 

Může se však stát, že pes má jiný důvod. Jedním z nich – který jste nemuseli ani postřehnout – je, že jste vybrali k jeho aktivitě příliš syté krmivo, a jemu přitom stačí menší porce. Například pes s malou tělesnou aktivitou a nastavenou vysokou krmnou dávkou málokdy sežere celou porci krmiva. Snižte porci, nebo přejděte například z Yoggies Active na Jehněčí s bílou rybou. 

U štěňat se vám může při přezubování stát (jeden z tisíce případů, ale uvádíme ho jako příklad myšlení psa), že psovi granule chutnají, ale párkrát ho chroupání bolelo, a tak granule bude příště odmítat. Pes totiž přemýšlí jednoduše, jeho myšlenková rovnice zní přibližně takto:  “Hmm voňavá bašta co mi voní a chutná / chroup, chroup, au, au / chroup, chroup, au / škoda tak už to nebudu” – a toto si uloží do mozku, z něhož se to pak špatně dostává. Takto byste měli přemýšlet i vy, ale dopředu. A tak můžete granule těsně před podáním lehce namočit vlažnou vodou, a tím změkčit povrch granulí. Pak půjde vše, jak má. 

Nebo se pes nechce naučit žrát granule lisované za studena, ale vy ho přesto chcete krmit zdravě a bez chemie? Můžete vyzkoušet některou z vyzkoušených fint. Jedna z nich je pár velmi malých kousků hovězího masa zamíchaných do kuřecích granulí s hovězím masem, nebo syrové kachní maso do granulí Yoggies Active… Jednou, dvakrát, a pak dávku masa snižovat. Pokud je váš pes závislý na nepříliš zdravých extrudovaných granulích a odmítá zdravé krmení, můžete mu do granulí míchat lžičku masa z monoproteinové konzervy Yoggies pro zatraktivnění krmiva (námi nepříliš doporučovaná metoda, protože měníte základní vůni a chuť granulí, ale “proti gustu…”).

Jeden příklad na konec, v němž se možná pozná hodně chovatelů. Vašemu psovi zpočátku granule Yoggies chutnaly, ale po nějaké době je “jen” nechce a kouká na vás, protože by třeba mohl do misky dostat něco jiného. Je jen na vás, jestli poběžíte koupit vašemu pejskovi novou značku “nějakých” granulí, protože váš pejsek vás má “otočené” kolem drápu a vy jste si ho takto naučili, anebo vytrváte, ukážete pejskovi, kdo je doma šéfem a pejsek si prostě na nové krmivo navykne…

Granule Yoggies vyrábíme ve dvou velikostech. Velikost “STANDARD” (válečky o průměru 1 cm a délce 1,5-2 cm) a “MINIGRANULE” (válečky o průměru 4 mm a délce 0,7-1 cm), Všeobecně také platí, že pes by měl kousat, a ne hltat. Kousání granulí Yoggies odstraňuje ze zubů zubní kámen, přináší psům i potěšení a vyplavuje psům hormon štěstí “endorfin”. 

To je důvod, proč by měl dospělý pes granule kousat, chroupat a nehltat. Tak byste měli přistupovat i k výběru granulí. Malá plemena by měla dostávat minigranule, střední a velká plemena psů granule standardní velikosti. Mezníkem mezi minigranulemi a standardními granulemi je váha psa okolo 5 kg.

Štěňatům vybírejte vždy minigranule. Naučí se na nich vůni i chuť granulí a také kousání. Při odstavení od feny a přechodu na granule můžete po dobu několika málo dní granule těsně před podáváním namočit do vlažné vody a udělat z nich “kašičku”. Konzistenci postupně upravujte menším a menším množstvím vody, až budou štěňata krmena jen granulemi. Pro štěňata primárně doporučujeme granule Yoggies Active kachna a zvěřina s 28,6 % proteinů a 12 % tuků. U velkých plemen psů už od váhy štěněte nad 7 kg můžete přejít na granule standardní velikosti.

Pokud pes hltá a nemůžete ho naučit kousat, nemusíte mít tak velké obavy z torze žaludku, protože granule Yoggies lisované za studena v žaludku psa nebobtnají. 

Hned na začátku Vás uklidníme. Ano, může se to stát a je to dobře. Čtěte dále…

Granule Yoggies jsou zcela přírodním produktem vyvíjeným na základě receptur B.A.R.Fu. Všechny základní suroviny jako maso a uhlohydráty jsou mlety „nahrubo“ a granule také obsahují ovoce, zeleninu, stopově mletou křemelinu i zažívací rašelinu. Od všech těchto složek chceme, aby byly pro psa nejen výživné jako nejpřirozenější syrová potrava, ale aby měly pro psa ještě další benefit oproti jiným krmivům, ať už je to B.A.R.F., nebo vařená či extrudovaná potrava. Tím benefitem je, aby pomáhaly čistit celý zažívací trakt, podporovaly peristaltiku střev a správnou funkci zdravého trávicího traktu.

A proč nám jde zrovna o zdravý a také čistý trávicí trakt psa? Jednou z nejčastějších příčin úhynu psů jsou onemocnění až rakoviny zažívacího traktu. Ty mohou vznikat z mnoha příčin od genetických až po to, kdy je pes krmen potravou obsahující mnoho chemie, lepku apod. To vše se usazuje ve střevech, může se „lepit“ na střevní stěnu a v těchto usazeninách mohou vznikat choroboplodné zárodky i živná půda pro drobné parazity apod. Je dokázáno, že stejně jak člověk, tak i pes má ve svých střevech zbytky nestrávené potravy. Čím menší tyto zbytky budou, tím menší bude riziko onemocnění z výše uvedených příčin.   

Proto jsme vyvinuli krmivo, které je nejen výživné, ale podporuje i peristaltiku celého zažívacího traktu. „Nahrubo“ mleté maso, ovoce i zelenina podporují rychlejší a zdravější „rozhýbání“ žaludku a posun potravy do střev. Ve střevech se pak tyto suroviny tráví a při trávení přechází živiny přes střevní stěnu do krve. Nestrávená vláknina např. z ovoce a zeleniny pak prochází střevem, podporuje pohyb střeva a posun zbytků potravy ven z těla. Křemelina nebo zažívací rašelina mají také svou funkci. Křemelina (jemně mletý křemen) je dobrá i pro lidi. Pomáhá totiž mechanicky čistit střevo a funguje uvnitř střeva jako „kartáč“, který odstraňuje drobné usazeniny, ale i parazity ze stěn střev.

Toto vše dohromady v granulích Yoggies, spolu s chutí a vůní syrového sušeného masa by mělo dodat vašemu psovi nejen požitek z potravy, ale podpořit i jeho zdraví „zevnitř“.

► Buďme rádi, když na začátku pes „kadí“ větší množství odpadu 

Důsledkem přechodu z jakékoliv potravy na granule lisované za studena Yoggies je v začátcích krmení zcela přírodní proces vyčištění zažívacího traktu od usazenin. Proto je třeba u některých psů počítat s faktem, že se může objevit větší množství odpadu, než bylo doposud zvykem. Důvodem je to, že se zažívací trakt psa začíná čistit a nestrávené zbytky potravy z granulí Yoggies odchází i se zbytky usazenin z minulých krmiv. Není však třeba dělat si starosti, protože se jedná o zcela přirozený jev a množství stolice se upraví do pár dnů nebo týdnů. Důležité je, aby stolice měla po krmivech Yoggies běžnou barvu, tvar i konzistenci.

► Buďme rádi, když si pejsek za den při procházkách dojde raději vícekrát „na velkou“. Máte totiž jistotu, že peristaltika skvěle funguje a jeho střeva jsou čistá

Pokud krmíte například B.A.R.Fem a občas vložíte do potravy granule Yoggies, buďte i vy rádi, že má pejsek víc „hovínek“ než obvykle. I zde granule Yoggies pomohou občas zcela přirozenou cestou vyčistit pejskův zažívací trakt a vy můžete mít jistotu, že děláte dobře pro pejska i jeho zdraví

Reznutí srsti u psů může být způsobeno několika důvody, které mohou, ale i nemusí spolu souviset. Hlavními mohou být genetické předpoklady, které se mohou projevit až s věkem, nebo mohou souviset s kvalitou potravy, a může to být i interakce mezi těmito oběma předpoklady, které spolu také mohou souviset.

Jak můžete ovlivnit, aby psovi nerezla srst? Především si hlídejte množství vitamínu A (beta-karoten) v krmivu. Tento vitamín je – i jako ostatní – důležitý, ale jeho přemíra je škodlivá. Bohužel jeho umělou verzi někteří výrobci extrudovaných krmiv rádi využívají i jako konzervant, takže v krmivech se ho pak vyskytuje vyšší množství, než pes potřebuje. To může ohrozit i jeho zdraví, ale především to má mnohé společné s reznutím srsti. Proto byste si měli ohlídat množství, které bývá uvedeno ve “Složení” krmiva na zadní straně pytle. Rozumné množství vitamínu A by nemělo překročit 13.000 jednotek.

Máte dotaz, o kterém se domníváte, že by měl být zařazen do této rubriky? Napište nám na: yoggies@yoggies.cz