ZLATÝ RETRÍVR
vše o plemenu

Zcela zaslouženě je zlatý retrívr nejoblíbenějším plemenem mezi velkými psy. Jeho popularita celosvětově stále roste. O jeho vyšlechtění se zasloužil ve druhé polovině 19.století skotský lord Tweedmouth. Předky zlatého retrívra jsou zřejmě psi dovezení jako atrakce ruského pojízdného cirkusu – pravděpodobně kavkazští pastevečtí psi nebo ruští slídiči. Zmíněný lord několik těchto psů od cirkusu zakoupil a posléze křížil s bloodhoundy, kteří mají typickou pískovou barvu. Základ plemene pak tvořilo zlaté štěně, které se narodilo jako jediné této barvy ve vrhu černých psů. Roku 1868 se narodila první zlatá štěňata, která lord Tweedmouth použil pro další liniovou plemenitbu. Plemeno žlutých retrívrů bylo oficiálně uznáno anglickým Kennel klubem v roce 1903. 

Povaha

Právě naprosto ideální psí povaha je to, co dělá zlatého retrívra tak oblíbeným. Je to vysoce inteligentní, spolehlivý, dobře ovladatelný pes. Velmi rád se učí, je neuvěřitelně trpělivý a vyrovnaný. Výborně se snáší s jinými zvířaty. Jako rodinný pes této velikosti je nepřekonatelný. Miluje lidi a k dětem velice citlivý a opatrný. Jako příslušník skupiny retrívrů přinášejících lovci ulovené vodní ptactvo si uchoval jemný stisk. Proto od něj dětem nehrozí během her kousání nebo chňapání. 

Pro koho se hodí

Bez nadsázky lze říci, že ideální představitel tohoto plemene se hodí pro každého. Je vhodný i jako první pes, je ideální do rodiny s malými i většími dětmi.  Jsou to skvělí asistenční a canisterapeutičtí psi, a to díky jejich trpělivé a laskavé povaze. Je to typický rodinný pes, potřebuje být v kontaktu s člověkem. Naprosto se nehodí pro chov v kotci. Přesto, že je dnes chován převáženě jako pes společenský, potřebuje jako původně pracovní plemeno dostatek pohybu a zaměstnání. Jeho učenlivost ho dělá ideálním psem pro agility, dogdancing, dogtrekking, obedience a samozřejmě lovecký výcvik. Miluje vodu a také jemu vlastní aportování, a tak přinášení předmětů hozených do vody bude pro něj nejoblíbenější hrou. 

Základní informace o plemeni

Zlatý retrívr patří mezi velká lovecká plemena. Má širokou, dobře vyváženou lebku s černou nosní houbou. Tělo je souměrné, s hlubokým a prostorným hrudníkem. Končetiny jsou svalnaté s ideálně zaúhlenými končetinami. Srst je hladká nebo zvlněná. Podsada u tohoto psa, určeného k práci ve vodě, umí chránit kůži psa před chladem studené vody. Barva může být zlatá nebo krémová. 

Fena štěně 6 měsíců
Fena dospělá
Pes štěně 6 měsíců
Pes dospělý
Výška
48 – 55 cm
51 – 56 cm
54 – 58 cm
55 – 61 cm
Váha
21 – 23 kg
26 – 33 kg
25 – 30 kg
30 – 36 kg
Věk dožití
12 – 15 let
12 – 15 let

Výchova a výcvik

Jedním z důvodů, proč si lidé pořizují zlatého retrívra jako prvního nebo rodinného psa, bývá mylná představa, že nepotřebuje žádný výcvik ani výchovu. Tento pes potřebuje výchovu a socializaci, stejně jako každé jiné plemeno. Díky své inteligenci nicméně vše brzy pochopí a rychle se učí. Jako lovecké plemeno zvyklé pracovat potřebuje zlatý rerívr zaměstnat a učit se novým věcem. Spíše než dlouhé procházky bude šťastný za hru, trénink, aporty a interakci s majitelem. Pokud z něj jeho majitel udělá „gaučáka“, bude mít zlatý retrívr tendence k tloustnutí. Při výcviku jsou pro něj vhodné větší pamlsky s malým obsahem energie, například Yoggies Sušené hovězí maso, Yoggies pečené kostičky pro psy, nebo Yoggies XXL piškoty pro velká plemena psů. S Yoggies mrazem sušeným masem půjde výcvik zlatého retrívra ještě lépe.

Nemoci zlatého retrívra

Dlouhodobá, z hlediska zdravotních aspektů nehlídaná plemenitba, měla za následek upevnění mnohých chorob do genetického základu tohoto plemene. Kromě toho se u zlatého retrívra setkáváme častěji i s některými dalšími nemocemi. Mívají často atopickou dermatitis, degenerativní onemocnění kloubů, dysplazii kyčelního kloubu, sníženou funkci štítné žlázy, nádorová onemocnění, nemoci očí nebo onemocnění kardiovaskulárního aparátu.

Pro zlatého retrívra je k dispozici poměrně široká škála genetických testů::

 • Epidermolysis bullosa u zlatých retrívrů
 • GR-PRA1 – Progresivní retinální atrofie u plemene zlatý retriever
 • GR-PRA2 u plemene zlatý retriever
 • Muskulární dystrofie u zlatých retrívrů
 • Ichtyóza 1 u plemene zlatý retriever
 • Ichtyóza 2 u zlatých retrívrů
 • NCL5 – Neuronální ceroidní lipofuscinóza u plemene zlatý retriever
 • Osteogenesis imperfecta u zlatých retrívrů

Čím a jak zlatého retrívra krmit

Zlatý retrívr patří mezi velká plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:

 • po odstavu mezi 2. a 5. měsícem věku 4x až 5x denně, 
 • od 5 do 8 měsíců 3x denně a 
 • od 8. měsíce věku 2x denně. 

Jedincům, u kterých se vyskytnou onemocnění kloubů, tedy DKK nebo degenerativní kloubní změny, lze pomoci doplněním krmné dávky o preparáty kloubní výživy, například Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. Dlouhodobě pak bude vhodná také syrová potrava Yoggies B.A.R.F. 100% maso s probiotiky a kloubní výživou. Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g


Yoggies B.A.R.F. 100% kuře s probiotiky a kloubní výživou
Hovězí výcvikové pamlsky

Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář

Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte

Číst dál >>

První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?

Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem

Číst dál >>