My lidé si často kupujeme různé doplňky stravy obsahující vitamíny, ať už kvůli prevenci nebo při různých zdravotních potížích. Jak je to ale s vitamíny pro psy? Potřebuje váš čtyřnohý miláček také koupit nějaký ten multivitaminový doplněk nebo doplnit konkrétní vitamín? Pojďme se podívat podrobněji, co vše vlastně konkrétní vitamíny umí, a zda je potřeba je psíkovi doplňovat.
Obsah článku
K čemu slouží vitamíny v psí potravě
Vitamíny jsou organické sloučeniny, které jsou pro tělo každého živočicha nezbytné. Jsou velmi rozmanité a v psím, stejně jako třeba v lidském těle a plní mnoho různých funkcí. Většina z nás si jistě ze školy pamatuje, že vitamíny můžeme dělit na rozpustné v tucích a rozpustné ve vodě.
Vitamíny rozpustné v tucích
Mezi vitamíny rozpustné v tucích patří vitamíny A, D, E a K.
Vitamín A pro psy
Vitamín A je nezbytný pro zdravý zrak, reprodukci a růst, funkci imunitního systému a také pro zdravou kůži. Pomáhá chránit před infekcemi a zpomalovat proces stárnutí. Jeho nedostatek může způsobit například oční či kožní problémy, nechuť k jídlu a pomalý růst. Nejvíce vitamínu A najdete v rybím oleji, játrech, ledvinách, vejcích a mléčných výrobcích. Z masa jej najdete v kuřecím, vepřovém a v rybách (losos, halibut, treska, sardinky, tuňák). Obsahuje jej i mořská řasa kelpa.
Vitamín D pro psy
Vitamín D si psi nedokáži vytvářet v těle. Nejvíce jej najdete v rybách a rybím oleji, vejcích, hovězím mase, játrech a mléčných výrobcích. Vitamín D pomáhá správnému vstřebávání živin ve střevě a k udržení potřebného množství vápníku a fosforu v kostech. Jeho nedostatek může vést k problémům s kostmi a klouby.
Vitamín E pro psy
Vitamín E je známý antioxidant. Jeho zdrojem jsou například vejce, ryby, ledviny, játra, lněné semínko, pampelišky a kopřivy. Je důležitý pro zdravou kůži a srst. Nedostatek vitamínu E může vést k nechutenství, imunitním problémům, kožním a neurologickým potížím. Maso ze zvířat krmených trávou obsahuje přibližně čtyřnásobek vitamínu E oproti masu ze zvířat krmených obilím.
Vitamín K pro psy
Vitamin K se podílí na vývoji kostí, správné srážlivosti krve a funkci jater. Některé zdravotní problémy (například zánětlivé onemocnění střev) mohou vést k horšímu vstřebávání tohoto vitamínu. Najdete jej například v sardinkách, játrech, vejcích, kelpě a kopřivách.
Vitamíny rozpustné ve vodě
Vitamíny rozpustné ve vodě se v těle pejska snadno vstřebávají a využívají. Neukládá si je do zásoby, a proto může častěji docházet k jejich nedostatku. Patří sem vitamíny skupiny B a vitamín C.
Vitamín B pro psa
Vitamín B pro pejska je snad nejčastěji doporučovaným vitamínem co se týká doplňků potravy. Široké oblibě se těší zejména pivovarské kvasnice, které se často doporučují jako součást prevence proti klíšťatům. Do tzv. B-komplexu patří hned několik různých vitamínů. Obvykle je najdete v mnoha druzích masa, játrech, již zmíněných pivovarských kvasnicích, vejcích a celozrnných obilovinách.
- B1 (Thiamin) podporuje růst, trávení, zlepšuje duševní rozpoložení a posiluje nervový systém.
- B2 (Riboflavin) je potřeba pro tvorbu červených krvinek, pomáhá při růstu a reprodukci, podporuje zdravý stav kůže, srsti a drápků. Je také důležitý při prevenci a léčbě šedého zákalu.
- B3 (Niacin) je nezbytný pro správný krevní oběh, zdravou kůži i duševní pohodu.
- B5 (Kyselina pantotenová) pomáhá při metabolismu živin, zvyšuje vytrvalost, pomáhá při hojení ran, boji proti infekcím a posiluje imunitní systém.
- B6 (Pyridoxin) pomáhá při vstřebávání tuků a bílkovin, předchází ledvinovým kamenům. Je skvělým pomocníkem při léčbě alergií, artritidy a astmatu.
- B7 (biotin neboli vitamín H) pomáhá při tvorbě svalové hmoty a dobrém trávení. Je nápomocný při řešení kožních problémů, často bývá obsažen v doplňcích pro zdravou kůži a krásnou srst.
- B9 (Kyselina listová) se podílí na tvorbě červených krvinek a správné funkci železa v těle. Jeho dostatek během březosti je důležitý pro snížení rizika vrozených vad (např. rozštěpů patra).
- B12 (Kobalamin) chrání nervový systém, zlepšuje koncentraci a napomáhá dobrému trávení.
Vitamín C – neboli celaskon pro psy
Vitamín C si psí tělo dokáže syntetizovat. Přesto existují případy, kdy je dobré jej ještě přidat pomocí doplňků potravy. Vitamín C je silný antioxidant, napomáhá využití vápníku a železa, je skvělým pomocníkem při léčbě nádorových onemocnění.
Jak vybrat nejlepší vitamíny pro psy
Nejprve je potřeba se zamyslet, zda a kdy vůbec potřebujeme doplňovat do jídelníčku speciální vitamíny pro psy. Problémem totiž může být jak nedostatek určitých vitamínů, tak i jejich nadbytek. To platí zejména pro vitamíny rozpustné v tucích vzhledem ke způsobu, jak jsou v těle ukládány a využívány. Kupujete-li vašemu psovi kvalitní kompletní krmení, pak by mělo obsahovat potřebné množství vitamínů pro zdravého psa.
V prvé řadě se vždy spoléhejte na přirozené zdroje potřebných vitamínů v potravě. Pokud trápí vašeho pejska nějaké zdravotní problémy, kvůli kterým je zvýšená suplementace konkrétních vitamínů vhodná, vždy ji nejprve konzultujte s veterinárním lékařem. Potřebujete-li doplnit krmnou dávku o vitamíny skupiny B v jejich přirozené formě, ideálním doplňkem potravy jsou v takovém případě Yoggies Pivovarské kvasnice pro psy. U psů s problémy s kožním onemocněním či špatnou kvalitou srsti doporučujeme vyzkoušet Yoggies Biotin Plus, který obsahuje kromě vitamínu B7 také zinek, za studena lisované oleje, bylinky a další účinné složky.
Pokud hledáte cestu, jak doplnit široké spektrum vitamínů přírodní formou, vyzkoušejte Yoggies Chlorellu pro psy, ne nadarmo je tato sladkovodní řasa někdy nazývána přírodním multivitamínem. Při rozhodování, zda přidávat do krmné dávky doplňky stravy, berte vždy v úvahu nejen pejskův zdravotní stav, ale i jeho pracovní zátěž. Psí sportovci mají jiné požadavky, než méně aktivní „gaučáci“.
Bazální potřeba vitamínů pro dospělého psa – na 1kg živé hmotnosti:
- A 110 IU
- D 11 IU
- E 1,1 mg
- K 33 μg vitamin K vytvářejí i bakterie ve střevech
- B1 22 μg
- B2 48 μg
- B6 22 μg
- B12 0,5 μg
- Vitamín C
Vzhledem k tomu, že si vitamín C psí tělo vytváří samo, neuvádí se doporučené denní množství. Pokud ale krmíte doma připravovanou vařenou či syrovou potravou, je třeba dbát více na to, zda obsahuje všechny potřebné vitamíny pro psy. V takovém případě je nejvhodnější zařazovat doporučené množství vnitřností různého druhu, nejen játra (se kterými to určitě nepřehánějte), přidat do jídelníčku i čerstvou zeleninu a ovoce a případně vše doplnit doporučenou dávkou kvalitního multivitaminového doplňku pro psy.
A jak je to s vitamíny pro štěňata?
Pokud kupujete krmivo určené pro štěňata nebo s označením „all life stages“, tedy vhodné pro všechny věkové kategorie psů, mělo by obsahovat vše, co štěně potřebuje. Naopak přidání doplňků k již vyváženému krmivu může u štěňátek v růstu rozhodit správný poměr a způsobit problémy.
Připravujete-li si krmnou dávku doma sami, například pokud krmíte BARFem, pak je potřeba u štěňat ještě důsledněji dbát na správné zastoupení jednotlivých surovin. Jak u krmení granulemi, tak čímkoliv jiným, berte ale vždy v úvahu specifika vašeho psa. Pes “gaučák” bude potřebovat pro správný růst trošku něco jiného než pes “sporťák”.
Pokud si nejste jistí, jestli váš pes má vše, co potřebuje, napište nám nebo zavolejte, naše výživová specialistka se vám ráda pověnuje. Pokud chcete dopřát svému štěňátku extra pochoutku navíc a zároveň mu posílit imunitu, zařaďte do jeho jídelníčku 1x týdně Yoggies Jogurt pro psy s vysokým obsahem probiotik. Můžete jej samozřejmě rozdělit na víc porcí úměrně velikosti pejska.