Také se tak rádi procházíte se psem v lese, obklopeni voňavou přírodou? Možná takovou procházku berete jako příležitost dopřát svému čtyřnohému parťákovi volný pohyb mimo ruch velkoměsta, aby se pořádně proběhl. Jenže tady přichází kámen úrazu. Pokud zapátráte v zákoně, čeká vás možná nemilé překvapení.

Obsah článku

Co říká zákon o pohybu psa v lese?

Volný pohyb psa v lese upravuje zákon o myslivosti č. 449/2001 Sb. Konkrétně § 10, odstavec 1 říká: „Je zakázáno vlastníkům domácích zvířat, včetně zvířat ze zájmových chovů a zvířat z farmových chovů zvěře, nechat je volně pobíhat v honitbě mimo vliv svého majitele nebo vedoucího.

Co to v praxi znamená?

Váš pes by měl být v lese na vodítku. Mnoho páníčků argumentuje, že mají psa pod vlivem i v situaci, kdy běhá okolo nich. Jenže tato formulace může být velmi sporná a již několik soudních rozhodnutí vyslovilo na základě znaleckých posudků verdikt, že pod vlivem vůdce je pes pouze, pokud je na vodítku.

Pokud váš pes bude plně ovladatelný a půjde u nohy bez vodítka, většina rozumných myslivců s tím problém mít nebude. Pokud však necháváte svého psa v lese pobíhat a navíc nemáte ještě zcela spolehlivé přivolání, riskujete nejen pokutu do výše 30 000 Kč, ale také život vašeho miláčka.

Může myslivec zastřelit psa v lese?

Aby mohl myslivec zastřelit psa v honitbě, musí být splněno hned několik podmínek naráz. Opět můžeme citovat již zmíněný myslivecký zákon, konkrétně § 14, odstavec 1e:

„Myslivecká stráž je oprávněna usmrcovat v honitbě toulavé psy, kteří mimo vliv svého vedoucího ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení pronásledují zvěř; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení. Toto oprávnění se nevztahuje na psy ovčáckých a loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské a služební; usmrcovat kočky potulující se v honitbě ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení.“

Co je vlastně ale ta honitba?

Jde o polní, lesní nebo smíšené pozemky, které orgán státní správy myslivosti uznal za honitbu, a to včetně polních a lesních cest. Jako majitel psa na procházce velmi pravděpodobně nebudete přesně vědět, kde končí a začíná honitba, pro jistotu je tedy lepší předpokládat, že pokud jste 200 metrů od obytné zástavby, může již jít o honitbu.

Kde tedy může být pes na volno?

Teď už je jasné, že volný pohyb psa v přírodě není takovou samozřejmostí, jak si hodně majitelů myslí. Potřebujete-li pouštět psa na volno v lese z důvodu výcviku, je třeba vždy předem získat souhlas uživatele honitby. Přechodně se mohou od páníčků v honitbě vzdalovat psi, kteří mají výjimku ze zákona, tedy například lovečtí, slepečtí či služební. Ti všichni ale musí být přehledně označeni a musí být pod kontrolou psovoda. Většina psích mazlíčků do těchto kategorií ale nespadá.

Na cestách a komunikacích je pro změnu potřeba dodržovat silniční zákon, kde § 60, odstavec 11 stanovuje, že : „Vlastník nebo držitel domácích zvířat je povinen zabránit pobíhání těchto zvířat po pozemní komunikaci.

Volný pohyb si váš psí kámoš může bez obav užít pouze tam, kde je to povoleno. V zastavěném území obcí na veřejných prostranstvích toto upravuje místní vyhláška. A ta se často hodně liší město od města, je proto dobré se vždy předem informovat. Někde stačí vodítko, jinde může být pejsek na volno, ale s náhubkem. Ve větších městech často narazíte na prostory, kde je pohyb bez vodítka povolen.

„Můj pes ale zvěř neloví!“

Pokud vás ani výklad zákona moc nepřesvědčil a jste přesvědčeni, že nechat svého hafana volně pobíhat po lese je dobrý nápad, čtěte dál.

I sebelépe vycvičený pes nemusí vždy odolat, pokud mu přímo před nosem vyskočí srnka či králík. Ani to, že máte pejska malého plemene nebo „troubu, co by nic neulovil“, není argument. Zvěř může zabít i pouhý stres z útěku před psem, a to zejména během zimy a po ní, když je vysílená. Navíc od jara do podzimu je všude plno bezbranných mláďat. Stejnou lásku a empatii jako máte pro svého psa, si zaslouží i volně žijící zvířátka.

Největším argumentem pro vás je jistě ale bezpečí vašeho psa. Pokud by myslivec zastřelil vašeho psa neprávem, můžete sice žádat o náhradu škody, ale život to vašemu nejlepšímu kamarádovi nevrátí. Volně pobíhající pes může také snadněji narazit na divoké prase, od kterého hrozí vážná zranění nebo smrt. Navíc je zde i nebezpečí nákazy smrtelnou Aujezskyho chorobou.

Jak by měl ideálně být pes v lese zabezpečený

Pokud se chystáte na procházku do přírody, mějte tedy raději psa na vodítku. Chcete-li mu dopřát více volnosti, můžete využít dlouhou stopovačku nebo případně flexi vodítko. V obou případech volte připnutí k dobře padnoucímu postroji. Za zhoršené viditelnosti nebo v méně přehledném terénu je skvělým doplňkem reflexní vesta.