Mnoho z nás miluje své pejsky jako členy rodiny a jako své nejlepší přátele. Často předpokládáme, že nás naši psi automaticky milují také stejně silně, jako my je. Přemýšleli jste ale někdy, zda je tomu skutečně tak a jak nám psi dávají najevo, že nás mají rádi? Mluvit neumí, zato mají mnoho jiných způsobů, jak nám svoji náklonnost ukázat.

Obsah článku

Jak poznám, že mě má pes rád?

Možná už vás občas napadlo, zda vás nemá váš pes rád jen kvůli jídlu? Pokud máte doma loudila, pro kterého se zdají pamlsky důležitější, než vy sami, možná váháte, zda se nejedná jen o lásku, která prochází žaludkem. Máme pro vás ale dobrou zprávu! To, že naprostá většina psů oceňuje láskyplnou interakci s člověkem stejně nebo ještě více, než jídlo, bylo dokonce prokázáno vědeckými výzkumy.

Pejsek se dívá své paničce do očí jako projev lásky.

Nejjednodušším ukazatelem psí lásky k vám je, když chce váš chlupáč být co nejvíce ve vaší blízkosti a sám od sebe začíná fyzický kontakt. Od různého šťouchání čenichem, přitulení se, až po opření se svým tělem celou vahou o vás. To je od něj takové psí „objemutí“. Další způsob, kterým pes ukazuje, že miluje vás a vaši společnost, je, pokud chce spát ve vaší blízkosti. Proto tolik pejsků miluje spaní v posteli s páníčkem či paničkou, nebo alespoň v ložnici. Mnoho psů si po přitulení se ke svému člověku hlasitě povzdechne či zamručí. Takové hlasové projevy jsou známkou spokojenosti a štěstí.

Co znamená, když se vám pes dívá do očí?

Dívat se upřeně do očí cizímu psu, kterého neznáte, určitě nedoporučujeme. Většině psů to příjemné nebude a buď se budou snažit očnímu kontaktu vyhnout, budou používat konejšivé signály jako mrkání, olíznutí se či pootočení hlavy, nebo tím u nich můžete dokonce spustit obrannou agresi.

Dlouhé pohledy do očí s vaším pejskem ale mohou být úplně jiné. Pokud se vám váš psí parťák dívá dlouze do očí a zároveň je jeho řeč těla uvolněná, je to proto, že k vám cítí hluboké pouto a důvěru. Když se na vás váš pejsek dívá, jeho mozek uvolňuje oxytocin známý také jako tzv. hormon lásky. A váš také, tento úžasný „doping“ je totiž oboustranný.

Proč Vás pes olizuje?

Nepejskařům většinou přijde olizování psem nechutné, mnoho majitelů psů jej ale oprávněně považuje za projev velké náklonnosti a nebrání se mu. Ať už se jedná o „pusinkování“ na obličej nebo olizování rukou či nohou, psi tak často skutečně projevují svou lásku, starost a upevňují sociální vazby. Pokud vás váš hafan neolizuje, neberte si to osobně, někteří jedinci tento způsob komunikace příliš nepoužívají a nemusí to vůbec znamenat nedostatek sympatií.

Je mnoho způsobů, jak dává pes najevo lásku

Stejně jako my lidé, i psi mají široký repertoár chování, kterým mohou dávat najevo svou lásku. Kromě snahy o co největší fyzický kontakt, mazlení a nastavování bříška k podrbání sem patří zmíněné olizování a koukání do očí. A co vrtění ocasem? To je někdy chápáno špatně a neplatí zažitá představa, že vždy znamená radost. Při kontaktu s milovaným člověkem ale psíci vrtění ocasem používají také. Ve chvíli, kdy je celkový postoj psa uvolněný, ocas se pohybuje krouživým pohybem a pejsek dokonce rozvlní celé své tělo, je to jasná známka toho, že je nadšený, že vás vidí.

Někteří psi rádi nosí svým oblíbeným lidem hračky, jiní zase naopak rádi kradou špinavé oblečení jiné věci načichlé vůní jejich milovaného páníčka. Asi vás nepřekvapí, že psi rozeznávají také jména lidí, které mají rádi. Stačí že takové jméno zaslechnou a už nadšeně vyhlížejí, kde se zmíněná osoba objeví, aby ji mohli pořádně přivítat.

Láska psa k člověku nemá ve zvířecí říši obdoby

Díky mnoha tisícům let domestikace se ze psů stali ti nejvěrnější společníci lidí. Narozdíl od jiných zvířat s námi psi často spolupracují jen proto, aby nám udělali radost. I proto je trénink většiny psů jednodušší, než trénink ostatních zvířecích druhů. Stejně tak nám psi odpouští mnoho chyb a špatného chování. Bohužel na to my lidé někdy hřešíme a bereme psí lásku jako samozřejmost. A to je škoda. Rozhodneme-li se sdílet svůj život se psy, měli bychom se snažit jim být stejně oddanými společníky, jako jsou oni nám. Nejlepší způsob, jak na to, je dopřávat jim správnou péči a vzdělávat se v psí komunikaci, abychom jim mohli dávat naši lásku najevo způsobem, který je jim příjemný.

Projevte lásku i vy vašemu pejskovi

Yoggies Sušené hovězí maso pro psy (proužky) 45gKvalitní jogurty Yoggies pro psy

Hovězí výcvikové pamlsky