Známe to všichni, ten pocit, když náš čtyřnohý parťák není ve své kůži a nemůže nám říct, co ho trápí. Pes zvrací, má průjem, je apatický nebo nechce žrát. Ve většině případů ta naše chlupatá radost zase někde něco sežrala. Ale co když to tentokrát není banalita a podrážděný žaludek signalizuje něco vážnějšího. Může se jednat o zánět žaludku či tlustého střeva a v neposlední řadě o obávanou torzi žaludku.
Obsah článku
Jelikož se můžeme mnohdy jen domnívat, co našeho milovaného chlupáče trápí, dali jsme pro vás s týmem našich psích specialistů dohromady přehled nejčastějších příčin, příznaků a způsobů léčby podrážděného žaludku u psa.
Jako bonus pro vás máme na konci článku 5 tipů, jak můžete podrážděnému žaludku u vašeho psa příště předejít a ušetřit si tak návštěvu veterináře i pár šedivých vlasů.
Jak poznáte, že vašeho psa trápí žaludeční problémy?
Podrážděný žaludek, pálení žáhy, zánět žaludku či tlustého střeva se u psa nejčastěji projeví těmito příznaky:
- Zvracení. Pes zvrací nebo se snaží zvracet, aby se zbavil nepříjemného pocitu v žaludku.
- Průjem. Pes má průjem, který je obvykle vodnatý nebo s příměsí krve (pokud si v psích exkrementech všimnete krve, vyhledejte co nejdříve veterinární pomoc)
- Nechutenství. Pes začne odmítat žrát nebo celkově přijímá jen velmi málo potravy.
- Nadýmání a plynatost. Při podráždění žaludku u psa často dochází k nadýmání a plynatosti.
- Nadměrné slinění. Pes slintá více než obvykle.
- Úzkost a neklid. Pes projevuje nervozitu nebo neklid kvůli nepohodlí, které mu způsobuje podrážděný žaludek.
Jaké jsou nejčastější příčiny podrážděného žaludku u psa?
Pokud si všimnete, že váš pes má podrážděný žaludek, může to znamenat, že má gastrointestinální problém. Podráždění žaludku u psa může vyvolat několik různých příčin.
Špatné stravovací návyky
Nevhodně zvolené krmivo, neúměrné množství žrádla, příliš mnoho pamlsků nebo kořeněné a tučné lidské jídlo může našim parťákům vyvolat různé žaludeční problémy. Pálení žáhy, tedy překyselení žaludku, je klasickým příkladem špatných stravovacích návyků. Psi sami nerozpoznají, co je pro ně vhodné a vždy se řídí známým psím pořekadlem: “Sežer všechno, jinak to sežere někdo jiný.” Proto je nutné, abychom psí jídelníček pečlivě kontrolovali.
Jaké jídlo je pro našeho parťáka nevhodné či dokonce nebezpečné se můžete dozvědět v našem dalším článku: Co nesmí jíst psi
Bakteriální nebo virové infekce
Nákaza bakteriemi nebo viry může způsobit zánět žaludku a střev, což přináší psovi nepříjemné pocity. Mezi nejčastější bakteriální onemocnění vyvolávající podráždění žaludku u psa patří např.: borelióza nebo salmonelóza.
Potravinové intolerance či alergie
Stejně jako u lidí, i někteří psi mohou být náchylnější k potravinovým alergiím nebo intoleranci na určité složky stravy. Pokud si všimneme, že náš pes má po určitém jídle trávicí problémy, stojí za úvahu změnit jeho stravu a vyhledat veterinární radu.
Polknutí cizího tělesa
Psi jsou zvědaví tvorové a orální poznávání světa je pro ně dominujícím smyslovým prvkem. Snubní prstýnky i Rolexky po dědovi jsou oblíbenými předměty ke zkoumání. Všimnete-li si, že je váš kufřík s cennostmi neobvykle lehký a váš chlupáč má náhlé problémy s trávením, je lepší mu co nejdříve pomoci a vyhledat odbornou pomoc.
Stres a úzkost
Někteří psi jsou více citliví a mohou reagovat na stresové situace zvracením nebo průjmem. Podobně jako u lidí může stres ovlivnit celkový zdravotní stav, a proto je důležité poskytnout našim psům klidné a bezpečné prostředí.
Problémy s trávením či jiné příznaky podrážděného žaludku u psa mohou být indikátorem vážnějších problémů jako je torze žaludku či otrava jídlem.
Pokud si u psa všimnete některých z příznaků podrážděného žaludku je dobré neponechávat nic náhodě. Pokud příznaky nemizí či se naopak zhoršují, doporučujeme co nejdříve vyhledat odbornou veterinární pomoc.
Co na zklidnění žaludku u psa?
Pokud si všimnete, že pejskovi není dobře, vyzkoušejte osvědčené způsoby, jak mu ulevit.
- Vysadit jídlo. Hladovka je prvním krokem, jež může ulevit podrážděnému žaludku.
- Hydratace. Při průjmu a zvraceni ztrácí pes velké množství tekutin a minerálů, proto je důležité mu dopřát dostatek čerstvé vody.
- Heřmánkový čaj. S láskou uvařený heřmánkový čaj uleví podrážděnému psímu žaludku.
5 tipů na zdravý žaludek a trávení
- Kvalitní strava je základ. Krmit psa vyváženou a kvalitní stravou je základem prevence žaludečních problémů. Vyberte krmivo, které odpovídá věku, velikosti a zdravotnímu stavu vašeho psa. Jak takové krmivo vybrat se dozvíte v článku Jak vybrat ty správné granule.
- Žaludek má rád pravidelnost. Krmit psa pravidelně ve stejnou dobu každý den pomáhá udržovat stabilní trávicí systém.
- Buďte v pohodě, bude i váš pes. Svůj stres mnohdy přeneseme i na naše čtyřnohé parťáky. Právě stres a stresové prostředí může ovlivnit trávicí systém našeho psa. Pokuste se zabezpečit vašemu pejskovi harmonické prostředí.
- Každá změna vyžaduje čas. Pokud se rozhodnete změnit typ nebo značku krmiva, na novou stravu přecházejte postupně, tak lze zabránit zažívacím problémům.
- Lidské jídlo do psí misky nepatří. Většina lidské stravy může být pro psy škodlivá nebo dráždí jejich žaludek. Proto pejskovi dopřejte vyváženou psí stravu.