Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem rodiny, a o ty je třeba láskyplně pečovat.
Denně končí mnoho psů v útulcích po celé zemi jen proto, že si je lidi pořídili jako „věc“ – jako třeba novou vázu nebo poličku do bytu.
Máte tedy rozhodnuto a jedete si pro psí miminko? Předně nezapomínejte na to, že od své mámy a sourozenců odchází nejdříve v osmi týdnech svého věku, rozhodně ne dřív! Tento čas potřebují psí prckové k tomu, aby je fenka řádně kojila a oni už hladce přešli na běžné krmení. Také ho ale potřebují na to, aby si jejich imunitní systém navykl na okolní prostředí. V neposlední řadě i proto, aby si sourozenci spolu dostatečně vyhráli a prodělali tak první socializační kroky. Štěně od opravdu dobrého chovatele je zvyklé i na návštěvy cizích lidí i dětí, ideálně i (hodných!) pejsků apod. Zkušený chovatel by měl být schopen poradit jak krmit štěně zdravě, aby jste se vyvarovali chyb a problémů hned na začátku.
Štěně od opravdu dobrého chovatele je zvyklé i na návštěvy cizích lidí i dětí, ideálně i (hodných!) pejsků apod.
Jak si dobře vybrat chovatele?
V době internetu není nijak složité si chovatele pořádně prověřit. Přehledné webové stránky, na nichž najdete veškeré potřebné dokumenty, dostatek fotografií apod., jsou už dnes samozřejmostí. Solidní chovatel vám umožní osobní návštěvu – nejlépe několikrát (samozřejmě po předchozí domluvě – respektujte prosím, že i chovatel má svou práci a rodinu). Rád vám jistě ochotně zodpoví veškeré dotazy týkající se chovu. Určitě ukáže dokumenty (o zřízení CHS, ale třeba i zdravotní testy rodičů vašeho štěněte aj.). Ke koupi byste měli také uzavřít kupní smlouvu. Při návštěvě koukejte, jak vypadá prostředí, v němž dospělí psi i štěňata žijí. Všímejte si také, jak chovatel k psům přistupuje i jak jeho vlastní psi reagují na něj a na cizí lidi, tedy i na vás. Celková atmosféra vám hodně napoví o tom, v čem váš budoucí kamarád vyrůstá.
Štěně kupte od certifikovaného chovatele. Ušetříte si velmi mnoho starostí a nepodporujete tím „množírny“.
Zajímejte se o krmení psů už u chovatele. Ušetříte si hodně starostí.
Když si vyberete své vysněné štěně, zeptejte se chovatele, čím krmí fenu a štěňata po odstavu. Kvalitní krmivo bez chemie vyrobené z hodnotných surovin s vyváženým poměrem živin ušetří mnoho starostí jak při vývoji a růstu štěněte, tak i v posilování imunity. Příkladem takových krmiv jsou granule lisované za studena Yoggies Active vyvinuté, mimo jiné, i pro kojící feny a štěňata.
Vyplatí se najít si štěně u kvalitního, certifikovaného chovatele
Chovatelé, kteří s námi už spolupracují, mohou využívat chovatelský program. Dáváme pak štěňátkům a jejich novým majitelům „balíčky na cestu“, aby přechod z původního do nového prostředí byl pro psí dítko co nejméně náročný.
Špičkový chovatel krmí zdravě a bez chemie, protože chce mít své psy zdravé
Co dělat, než štěně poprvé překročí práh svého domu
Nezapomínejte na několik hlavních zásad. Nejdříve ze všeho připravte štěněti jeho místo v domácnosti, které bude patřit jen jemu a kde vždy najde klid, útočiště i dostatek hraček, když bude chtít.
Už jste na cestě s ním domů? Jakmile vystoupíte z auta, nechte své štěně chvilku pobíhat po trávníku před domem. Nechte ho, ať se projde a seznámí se s novým prostředím, případně ať se rovnou vyvenčí ve svém novém působišti. Běžte pomalu a v klidu domů, aby vás vidělo a šlo za vámi. Samozřejmě ho mějte stále pod pečlivým dohledem (zejména buďte maximálně opatrní, pokud bydlíte u rušné ulice!).
Poprvé spolu doma: Pozor na největší chyby
Jakmile přijdete společně domů, nechte ho, ať se v klidu seznámí se svým novým příbytkem. Domluvte rodině (hlavně dětem), ať jsou v klidu a pokud možno se na prcka hned všichni nevrhají a nemluví naráz. Představte si, co štěně asi zažívá, když na něj najednou všichni naběhnete stylem „hele štěně“ a začnete se s ním mazlit, hrát si a hladit. Nechte ho spíše chodit po místech, která mu dovolíte, a směrujte ho pryč z míst, která nejsou pro něj určená, nebo tam prostě zatím zavřete dveře.
Dejte štěněti čas se s vámi i novým příbytkem seznámit
Hlavně klid…
Pomalu, jeden po druhém k němu choďte, nebo nechte jeho samotného, ať si k vám přijde, očichá si vás, olízne. Nespěchejte a seznamujte se s ním pomalu. Už u štěněte, stejně jako u dospělých psů byste měli znát signály, které pro psa znamenají třeba nebezpečí, nebo boj. Tak třeba – nehlaďte psa tak, že si před něj stoupnete a sáhnete mu shora přímo na hlavu, mezi uši. To mohou psi vnímat jako nebezpečí a výzvu k boji. Také váš úsměv s vyceněnými zuby, pokud vás pes nezná, pro něj může znamenat něco jako signál „bacha koušu“! Zkrátka, najděte si pár informací a nastudujte si je dřív, než si nového člena rodiny přivedete domů.
Když si přivedete domů namísto štěněte psa z útulku, zajímejte se o jeho dřívější život, zda nepochází ze složitějších poměrů, zda nebyl týraný atd.
Jak správně a zdravě štěně krmit?
Hurá, zvládli jste zdárně první uvítání štěněte a jeho seznámení s novým prostředím a rodinou. V reálu každý tvor reaguje jinak. Některé štěně je tzv. „všude zdejší“ a s každým hned kamarád, jiné může být ostýchavější… zkrátka jako my lidi. Takže nastupuje každodenní život, při němž jednu z hlavních rolí hraje kvalitní a zdravé krmení. Čím a jak budete krmit závisí jak na plemeni, které jste si vybrali, na současné i budoucí aktivitě psa atd.
Krmení velkých a obřích plemen je specifické v tom, že musíte kvůli rychlému růstu psa hlídat mnohem více než u plemen středních a malých, vyvážení několika zásadních živin, jako je např. fosfor a vápník. Příkladem zdravého krmiva s vyváženým poměrem důležitých živin pro štěňata jsou granule lisované za studena Yoggies Active vyrobené z pravého masa. Pro psy je toto krmivo skvěle stravitelné a výživné.
Krmivo, které umí posilovat imunitní systém psa
Když jsme se zmínili o granulích lisovaných za studena od české firmy Yoggies, je důležité připomenout – a dát na to důraz – i pravidelné posilování imunitního systému psa. Právě granule Yoggies obsahují probiotika i prebiotika, která posilují imunitní systém psa. Protože když si přivedete domů štěně, je úplně jedno, jak dokonale máte doma čisto.
Vaše štěně a jeho organismus byli zvyklí na prostředí jiné, než jaké je u vás doma. To může pro štěně někdy znamenat potenciální zdroj virů, na něž nemá obranné látky. Proto se jako doplněk ke granulím Yoggies Active na posílení imunity štěněte skvěle hodí i jogurty Yoggies. Ty jsou vyrobené nejen jako skvělý a zdravý doplněk potravy, ale právě i pro posílení obranyschopnosti psa i k potlačování průjmových onemocnění psů. Při výběru krmiva byste měli myslet na to, že by krmivo mělo být pro něj takové Zdraví v misce®
Zdravým krmivem s probiotiky a posilováním imunity pomáháte svému psovi být odolnější proti mnoha nemocem, virům i parazitům.
Kolikrát denně krmit štěně?
Každé štěně, stejně jako jakékoliv jiné mládě, by mělo dostávat nejen více kvalitní a hodnotnější potravy, ale i vícekrát denně po menších porcích. Osmitýdenní štěně krmte minimálně čtyřikrát až šestkrát denně. Dávky krmiva postupně stoupají, přičemž denní frekvence krmení klesá. V půl až tři čtvrtě roce byste psa měli krmit pravidelně už jen dvakrát denně.
Sofistikovaná kalkulačka krmných dávek vám pomůže nastavit optimální krmné dávky, a na webu Yoggies si dokonce můžete vybírat i z nabídky zvýhodněných balíčků, kde najdete jak granule, tak konzervy i pamlsky a doplňky za výhodnější ceny.
Jak často venčit psa a jak ho naučit vykonávat potřebu „venku“
Jistě chcete, aby váš pes měl pokud možno po celý svůj život čistý zažívací trakt bez usazenin z potravy i lepku, netrpěl průjmy ani parazity. A proto je třeba dodržovat pravidla správného krmení i venčení. Peristaltika střev je podporována krmivem, které obsahuje dostatek vlákniny, je vyrobeno z masa i dalších kvalitních a pro psa přirozených surovin. I mletí syrových surovin „nahrubo“ podporuje trávení i pravidelné vyprazdňování.
Nejen zdravé krmivo, ale i zdravé a pravidelné vyprazdňování jsou důležité pro celkové zdraví psa.
Ideální je, pokud navyknete svého psa na krmení 2x denně, a k tomu mu alespoň 3x denně dopřejete procházku propojenou s tréninkem, zábavou apod. Když krmivo rozhýbe střeva při trávení, tak pak už jen krátký pohyb psa pomáhá k dalšímu pohybu střev a vylučování. Navyknete-li své štěně takovým aktivitám, počkáte si, až vykoná svou potřebu venku, a poté ho za to dostatečně pochválíte. Budete mít o starost méně, až na vás pejsek bude třeba čekat doma. Díky tomu se může naučit vydržet se svou potřebou až ven.
Toto ale musíte trénovat postupně, i s vědomím, že malé štěně nemusí vydržet déle než dvě hodiny bez potřeby. Dospělý a navyklý pes pak klidně i osm hodin. Vždy ale myslete na to, že pes není robot a každé zvíře potřebuje individuální přístup! Některý pes se nevzbudí sám od sebe ani za 10 hodin, jiný je bez vás nervózní a „brečí“ za dveřmi třeba už hodinu po vašem odchodu do práce…
Jak poznat zdravé a nejvhodnější krmivo pro vaše štěně
Komu skutečně leží na srdci zdraví jeho psa a má zvířata obecně v oblibě, většinou mu záleží i na okolní přírodě a chce se k ní chovat šetrně. Proto jsou granule lisované za studena pro štěňata s kachním masem i dospělé psy s hovězím masem, nebo jehněčím masem baleny ekologicky v papírových pytlích.
Nejkvalitnější granule pro psa poznáte také podle toho, že ve „složení“ (většinou na zadní straně) je na prvním místě a v největším procentuálním zastoupení uvedeno pravé maso (např. hovězí, krůtí apod., a ne směsi mas!)
Tip: Pravé přírodní granule lisované za studena s více než 85 % masa poznáte na první pohled od falešných napodobenin tak, že jsou baleny v papírových, nikoliv plastových pytlích!
Když svému psovi koupíte přírodní krmivo vyrobené z nejkvalitnějších druhů mas, ovoce i zeleniny, a k tomu ekologicky zabalené v papírovém pytli, děláte to nejlepší pro zdraví svého milovaného psa, a navíc i pro naši planetu. Proto při výběru krmiva nezapomínejte na nebezpečné a karcinogenní ftaláty z plastových pytlů i na tuny plastových odpadků, které každý den končí na skládkách a v mořích.
Myslete zkrátka na to, že Zdraví začíná v misce®
Pro štěňátka v prvních měsících života doporučujeme Active s kachním masem (nejvýživnější granule Yoggies) a v 5-6 měsíci života štěněte doporučujeme přejít na granule Kuřecí a hovězí, aby štěňata nevyrostla příliš rychle a neměla do budoucna problémy. Velikost granulí doporučujeme minigranule, která jsou pro štěňata lépe pozřetelná. Doporučujeme také už od štěňátka zařadit do výživy probiotika, pro správné nastavení střevní mikroflóry.