Pokud si lámete hlavu při nákupu krmiva pro vašeho čtyřnohého přítele, poradíme vám?

Jak vybrat kvalitní granule pro psa ve spleti dnešní nabídky krmiv s krásnými obaly není vůbec jednoduché. Proto vám chceme poradit, na co se zaměřit a na co si dát při nákupu granulí pozor.

Hlavní zásady, které je dobré dodržovat při nákupu:

Hned v úvodu nákupu nepodléhejte prvnímu dojmu z krásného obalu, nebo reklamním trikům a slevám. Vybírejte kvalitu krmiva i obalu.

Jedním z hlavních pravidel při výběru krmiva by mělo být, že si přečtete „Složení„. Ty nejkvalitnější granule pro psy mají totiž na prvním místě ve svém složení maso. Skutečné maso a ne jen masové moučky!

Na začátku si ujasněte, zda extrudované, pečené, nebo za studena lisované granule

Při výběru granulí je také důležité, zda chcete svému psovi koupit granule extrudované, pečené v troubě nebo granule lisované za studena. Nejběžnějším typem průmyslově vyráběných krmiv jsou granule extrudované. Ty jsou vyráběny procesem extrudace, tedy při vysoké teplotě a tlaku. Při tomto procesu výroby je často zničeno velké množství živin, které se pak do krmiva dodávají „uměle“ mnohdy v chemické formě.

Granule pečené v troubě jsou obdobou granulí extrudovaných i když není při jejich výrobě využíváno takových teplot a tlaků. I přesto však musí být následně „obohacovány“ vitamíny a konzervanty stejně jako granule extrudované.

Opakem průmyslových, extrudovaných granulí jsou granule lisované za studena. Ty si již z výroby zachovávají přírodní složení použitých surovin, vitamíny, proteiny i tuky důležité pro zdravé zažívání psa.

Důležitý je obal granulí. Plastové pytle mohou obsahovat i jedovaté ftaláty!

Málokdo ví, že o zdraví psa může rozhodovat i obal ve kterém jsou granule baleny. Podíváte-li se kolem sebe, je většina granulí pro psy i pro kočky balena v plastových pytlích. Jenže při výrobě pytlů se mnohdy používají na změkčení plastů ftaláty, které mohou být silně karcinogenní.

 Ftaláty – změkčovadla do plastů Představují skupinu látek používanou jako změkčovadla v průmyslové výrobě plastů. Příkladem může být přeměna PVC z tuhého plastu do jeho měkčené formy.

Granule lisované za studena díky použití vysoce kvalitních surovin i ekologickému balení do papírových pytlů jsou na trhu zcela originální. Je to takové Zdraví v misce®. Ale i zde se již objevují  napodobeniny „fejky“. Ty se ale dají lehce odhalit. Prostě nekupujte nekvalitní napodobeniny u nepoctivého prodejce označené jako „lisované za studena“ v plastovém pytli!

 Nebezpečí z plastových pytlů a zdraví psa – Ftaláty z plastových pytlů jsou nerozpustné ve vodě, ale v olejích a tucích. To znamená, že z plastových pytlů přechází ftaláty do „falešných“ granulí lisovaných za studena díky umělým tukům, jimiž bývají tyto „fejkové“ granule mnohdy konzervovány.

Jediné a pravé granule lisované za studena jsou baleny VŽDY V PAPÍROVÉM PYTLI. A k tomu je papírový obal ekologický a šetrný k životnímu prostředí stejně tak jako krmivo v něm a koneckonců i jako „hovínko“ vašeho psa krmeného těmi nejzdravějšími granulemi.

 Tip: Přečtěte si článek, o rozdílech mezi extrudovanými a za studena lisovanými granulemi (Yoggies) viz.článek: V čem jsou Yoggies krmiva jiná…)

Jak vybrat kvalitní granule pro psa a čeho si všímat při výběru krmiva?

 • V prvé řadě si odpovězte na otázku, zda budete vybírat granule extrudované, lisované za studena apod…
 • Hledáte-li granule pro štěně, nebo aktivní psy budete potřebovat v krmivu víc proteinů a tuků. Čtěte složení!
 • Pro dospělé psy není třeba tolik živin, pokud se nejedná o psy ve vysoké zátěži. Nejméně proteinů a tuků budete potřebovat pro starší, kastrované nebo nemocné psy.
 • Čtěte „Složení“ a nezapomínejte, že výrobci musí uvádět množství surovin v krmivu od nejvyššího! Pozor však na slučování některých surovin. To se děje proto, aby si výrobce opticky zvýšil umístění suroviny ve „Složení krmiva“. Příkladem mohou být „maso a produkty živočišného původu“ namísto masa.
 • Ty nejkvalitnější granule mají ve složení na prvním místě maso!

Kvalitní složení granulí, základ zdraví psa.

 • Kupujte granule ve kterých jsou tuky a proteiny z přírodních, živočišných zdrojů (přímo z masa) a ne přidané, jako např.kuřecí, vepřový tuk apod. Ty patří mezi tuky nasycené, které zdraví neprospívají. Naopak nenasycené tuky (nejčastěji za studena lisovaný rybí tuk) mají mnohem lepší účinky na zdraví psa.
 • Mějte na paměti, že z kvalitního masa lze „vymáčknout“ max. 12% skvěle stravitelných přírodních tuků. Ostatní tuky jsou přidávané!
 • K masu jsou pro psa také důležité sacharidy. V granulích Yoggies jsou použity např.lehce stravitelné rýžové i bramborové vločky. Ty jsou lépe stravitelné než rýže a brambory samotné. Kvalitní sacharidy se při trávení ve střevech mění v cukry a následně jsou zdrojem energie pro psa.
 • Pozor na obilí. Například pšenice vašeho psa nezabije, ale obsahuje lepek a je hůře stravitelná a ve střevech zanechává zbytky, které mohou být zdrojem onemocnění, nadýmání, průjmů i živnou půdou pro drobné parazity. K tomu mohou obsahovat některé alergeny, se kterými si pes lehce neporadí.
 • „Obilí“ v kvalitních granulích pro psy by nemělo mít své místo a už vůbec ne ve „Složení“ na prvním místě.
 • Můžete se zajímat hlouběji o proces výroby (extrudované, pečené, za studena lisované…) jak radí veterinářka MVDr.Daniela Králová.
 • Vitamíny i vláknina výhradně z přírodních zdrojů jako ovoce a zelenina jsou vždy lepší, než ty umělé.

Obal při nákupu je také důležitý.

 • Nekupujte napodobeniny lisovaných granulí v plastovém obalu. Mohou být plné karcinogenních ftalátů.

 Tip: Pokud stále nevíte, jak vybrat kvalitní granule pro psa, pak si vyberte granule Yoggies . Ty přezdívají chovatelé psů „Sušený B.A.R.F.„.  Mají základ v pravém mase, dostatku přírodních živočišných bílkovin i tuků, ovoci, zelenině, přírodní podpoře kloubů a imunity psa i dostatku vlákniny pro zdravé trávení i hovínka… Proto jsou krmiva Yoggies pro psy takové Zdraví v misce®.

Věříme, že kvalitní, zdravá krmiva mohou prodloužit a zkvalitnit psům život, proto jsme vznikly i díky přátelství psa a člověka….

Firma Yoggies s.r.o. byla první v ČR, kdo začal učit chovatele krmit své mazlíčky zdravě. Je nám potěšením, že se to od nás konkurence stále více učí. Nezapomínejte, že v Yoggies Zdraví začíná v misce®

Doporučujeme

V našem portfoliu najdete vše pro pestrou potravu vašeho mazlíčka, od zdravých granulí lisovaných za studena s probiotiky přes BARF syrovou potravu. Jogurty pro psy a kočky, zdravé pamlsky, až po speciální omáčkykonzervy.

B.A.R.F. 100% krůta s probiotiky a kloubní výživou

Krůtí konzerva s lososem, topinamburem, bylinkami a kloubní výživou
Jehněčí maso & bílá ryba, granule lisované za studena s probiotiky