Pokud si lámete hlavu při nákupu krmiva pro vašeho čtyřnohého přítele, poradíme vám?

Jak vybrat kvalitní granule pro psa ve spleti dnešní nabídky krmiv s krásnými obaly není vůbec jednoduché. Proto vám chceme poradit, na co se zaměřit a na co si dát při nákupu granulí pozor.

Hlavní zásady, které je dobré dodržovat při nákupu:

Hned v úvodu nákupu nepodlehňete prvnímu dojmu z krásného obalu, nebo reklamním trikům a slevám.

Hlavním pravidlem při nákupu kvalitních granulí by mělo být to, že budete číst jejich “Složení” a budete vědět, zda kupujete granule extrudované, pečené v troubě, nebo lisované za studena. Nejběžnějším typem průmyslově vyráběných krmiv jsou dnes granule extrudované. Ty lisované za studena a pro psa zdravější, jsou náročnější i dražší na výrobu. Proto jsou na trhu zastoupeny méně. Ale i zde by jste se měli mít na pozoru. Pokud objevíte “granule lisované za studena v plastovém obalu” měli by jste se jim vyhnout, protože zcela jistě budou konzervované, aby vydržely v plastu i případné “zapaření”. Kvalitní, za studena lisované granule by měly být v papírových, recyklovatelných obalech proto, aby “dýchaly”. V plastových obalech totiž jsou buďto konzervovány a tím chráněny proti mikotoxinům a nebo je pouze šetřeno na obalu, který předává do granulí z plastu nepříjemné pachy pro psa a možná i jiné, zdraví psa neprospěšné chemikálie. 

 Tip: Přečtěte si článek, o rozdílech mezi extrudovanými a za studena lisovanými granulemi (Yoggies) viz.článek: V čem jsou Yoggies krmiva jiná…)

Jak vybrat kvalitní granule pro psa a čeho si všímat při výběru krmiva?

  • Pokud chcete vybrat nejvhodnější granule pro psa, začněte u věku, zdravotního stavu i vytížení psa. Štěně a aktivní pes potřebuje víc proteinů i tuků oproti dospělému psovi s běžnou, nebo nižší zátěží. Nejméně proteinů a tuků bude potřebovat starší, kastrovaný nebo nemocný pes. 
  • Čtěte “Složení” a nezapomínejte, že výrobci musí uvádět množství surovin v krmivu od nejvyššího! Pozor však na slučování některých surovin. To se děje proto, aby si výrobce opticky zvýšil umístění suroviny ve “Složení krmiva”. Příkladem mohou být “maso a produkty živočišného původu” namísto “masová moučka X”, “masová moučka Y” atd.
  • Myslete na to, že pes je stále z velké většiny masožravec. Proto by měl dostat krmivo, kde je ve “Složení” na prvním místě kvalitní maso
  • Kupujte granule ve kterých jsou tuky z přírodních zdrojů (přímo z masa) a ne přidané, jako např.kuřecí, vepřový tuk apod. Ty patří mezi tuky nasycené, které zdraví neprospívají. Naopak nenasycené tuky (nejřastěji z ryb, nebo pocházejí nejléPokud je uveden pouze “Tuk”, může se jednat o velké množství nasycených tuků, které nejsou vhodné. Mnohem lepší účinky na zdraví psa mají nenasycené tuky (za studena lisované rybí i rostlinné oleje).
  • Mějte na paměti, že z kvalitního masa lze “vymáčknout” max. 12% skvěle stravitelných tuků. Ostatní tuky jsou přidávané!
  • K masu jsou pro psa také důležité sacharidy. V granulích Yoggies jsou použity např.lehce stravitelné rýžové i bramborové vločky. Kvalitní sacharidy se při trávení ve střevech mění v cukry a následně jsou zdrojem energie pro psa. Obilí jako např.pšenice vašemu psovi sice neublíží, ale obsahují lepek a jsou hůře stravitelné. K tomu mohou obsahovat některé alergeny, se kterými si pes lehce neporadí.
  • “Obilí” by nemělo být ve “Složení” granulí na prvním místě.  
  • Zajímejte se také o proces výroby granulí (extrudované, pečené, za studena lisované…) jak radí veterinářka MVDr.Daniela Králová.   
  • Vitamíny i vláknina výhradně z přírodních zdrojů jako ovoce a zeleniny jsou vždy lepší, než ty umělé.
  • Pokud objevíte “granule lisované za studena v plastovém obalu” měli by jste být obezřetní. Díky tomu, že jsou v tomto obalu, musí být zcela jistě konzervovány. Kvalitní granule lisované za studena Yoggies “dýchají” v recyklovatelném papírovém obalu. 
 Tip: Pokud stále nevíte, jak vybrat kvalitní granule pro psa, pak granule lisované za studena Yoggies začali být přezdívány chovateli psů “Sušený BARF”.  Mají základ v pravém mase, dostatku živočišných bílkovin i tuků, ovoci, zelenině, přírodní podpoře kloubů a imunity psa i dostatku vlákniny pro zdravé trávení i hovínka… 

Poradna Yoggies a jak vybrat správné krmivo pro psaVěříme, že kvalitní, zdravá krmiva mohou prodloužit a zkvalitnit psům život, proto jsme vznikly i díky přátelství psa a člověka….

Firma Yoggies s.r.o. byla první v ČR, kdo začal učit chovatele krmit své mazlíčky zdravě. Je nám potěšením, že se to od nás konkurence stále více učí.