Vážení zákazníci, z důvodu čtvrtečního státního svátku budeme jogurty a mražená masa tento týden odesílat pouze do úterý. Chceme předejít prodlouženému skladování u dopravců, které by mohlo ohrozit kvalitu produktů. Děkujeme za pochopení

Hlavní rozdíly mezi extrudovanými a za studena lisovanými granulemi pro psy

Autor  •   6 minut čtení

Hlavní rozdíly mezi extrudovanými a za studena lisovanými granulemi pro psy

Historie granulí pro psy

Prvním člověkem, který začal své psy krmit suchým krmivem byl James Spratt ze Cincinnati v USA. Pokusil se vyrobit suchary z hovězí krve. A protože vypozoroval, že psům toto krmivo chutná, dočkala se suchá krmiva ve 30.letech minulého století průmyslové výroby. V tu dobu probíhala i hospodářská krize, proto se v rámci snižování nákladů začalo používat do krmiv pro psy i obilí.

V 60. letech nebylo jídla nazbyt, proto se do krmiv pro zvířata zpracovávalo skoro cokoliv, co by jim dalo alespoň nějakou výživovou hodnotu. Primárně se jednalo o zbytky, které se nezpracovaly pro lidskou spotřebu.

Během 70. let minulého století začala vznikat krmiva kompletní a vyvážená. Už v té době byl obchod s krmivy pro psy obrovský byznys, což mimo jiné znamená, že velcí výrobci v začali optimalizovat náklady a zvyšovat zisk. Tak se dostala do granulí, na bílkoviny bohatá, sója jako náhražka masa. Stejně jako umělé vitamíny a konzervanty ale dokáže, při dlouhodobém krmení, značně poškodit zdraví psa.

V 80. a 90. letech vzrůstá konkurenční boj a objevují se označení jako „prémiové“, „superprémiové“ nebo „holistické“. Žádné z těchto označení ale nemá ukotvení v zákoně, jde tedy pouze o marketingovou nálepku.

U psů se postupně začaly objevovat zažívací potíže, nemoci jater, kůže, srsti, různé alergie, rakoviny či obezita. Dnes už je celkem normální, že naši čtyřnozí parťáci trpí podobnými civilizačními chorobami jako lidé. Výzkumy ukazují, že na tyto komplikace mělo významný vliv dlouhodobé krmení nekvalitními ultrazpracovanými granulemi.

Naštěstí dnes víme, že stejně jako lidé, i psi musí konzumovat kvalitní a pestrou potravu, aby byli zdraví a plní energie. Vycházíme z nejnovějších výzkumů a spolupracujeme s nejlepšími výživáři, abychom tento trend otočili a mohli si společně užívat co nejdelší a nejzdravější život.

Psi jsou především masožravci

Pes je fakultativní masožravec. To znamená, že ve své potravě potřebuje především živočišnou složku, dále doplněnou o vyváženou směs té rostlinné. Abyste svého psa dokázali krmit zdravě, je třeba znát něco o výrobě granulí.

Extrudované, pečené, nebo za studena lisované? Jaký je v nich rozdíl?

Extrudované granule mají svůj prvopočátek právě ve 30.letech minulého století. Podstatou jejich výroby je zpracování všech surovin na jemně mletou moučku (masokostní i další suroviny). Z té se vytvoří jemné těsto podobné paštice a v extrudéru se za vysoké teploty (až 200 °C) a tlaku (až 4bar) protlačí sítem. Takto vzniknou horké granulky jedna jak druhá. V rámci tohoto procesu zabijete veškeré viry a bakterie, bohužel s nimi však odejde i značná část nutričních hodnot a chuti. Ty je pak nutné dodat zpátky následným postřikem vitamínových a nutričních premixů chemické výroby, které granuli mimo jiné i zakonzervují. Díky tomu vám pak krmivo tak dlouho vydrží.

Jiným výrobním postupem je lisování za studena. Zde jsou základem fyzikální procesy a důraz na zachování přirozených nutričních hodnot surovin. Ty se totiž suší za mnohem nižších teplot a po mnohem delší dobu. Následně se smíchají a za studena (do 40°C) se slisují. Vysoký tlak vytlačí přírodní tuk na povrch granule, a ten ji následně zakonzervuje. Při správném složení a kvalitě surovin pak není třeba žádných dalších přidaných látek, vitamínů ani konzervantů.

Základ je ve vyváženém B.A.R.F.u

U nás v Yoggies vyvíjíme granule tak, aby se co nejvíce složením podobaly tomu, co by pes (resp. předek psa) získal v přírodě. Nejblíže se tomuto konceptu dnes dostaneme s krmením syrovou potravou (tzv. B.A.R.F.). Ta je pro psa nejlépe využitelným zdrojem všech živin, zároveň klade důraz na kvalitu a pestrost surovin, což potvrzuje spousta výzkumů i zkušení veterináři. My si bereme z B.A.R.F.u inspiraci a jednotlivé varianty granulí podle něj skládáme.

Tip: Podívejte se, proč se granulím Yoggies přezdívá „Sušený BARF

Suroviny do granulí před sušením

Proč vyrábíme za studena lisované granule?

  • Náš pes Roxy se otrávil (celý příběh zde) a trvalo nám dlouho, než jsme ho z toho dostali. Problémy měl na B.A.R.F.u, dokonce i na vařené potravě, o extrudovaných granulích ani nemluvě.
  • Ne každý si troufne na B.A.R.F. nebo jinou, náročnější, formu stravování. Granule vždy byly a budou nejjednodušší.
  • Jsme přesvědčení, že byste svého psa neměli krmit celý život jedním typem krmiva, ale, stejně jako u lidí, kombinovat různé varianty. Granule lisované za studena jsou nejlepší možností, jak volně přecházet mezi vařenou, B.A.R.F.em a granulemi.

Roxy

Jde to i bez konzervace teplem

Už staří indiáni sušili maso, aby jim déle vydrželo. Společně s dalšími fyzikálními procesy je opravdu možné vyrobit granuli bez jakékoliv chemie a opracování vysokou teplotou, která vám zároveň vydrží několik měsíců v nezměněném stavu. Klíčem jsou kvalitní suroviny a precizní technologické postupy.

Naše za studena lisované granule obsahují v první řadě maso z evropských farem a dostatek živočišných tuků. Dále pak kvalitní uhlohydráty, např. lehce stravitelné bramborové vločky (ne celé brambory, které jsou hůře stravitelné), a směs ovoce, zeleniny a bylinek pro doplnění dalších vitamínů a vlákniny.

Nedílnou součástí některých receptur jsou i přírodní doplňky jako za studena lisované oleje pro doplnění Omega 3 a 6, výtažek z masa mušlí pro zdravé klouby nebo třeba křemelina a rašelina pro podporu peristaltiky střev.

Probiotika v krmivu

Kde jdeme dál než ostatní výrobci krmiv, je ale speciální směs probiotik, kterou do našich krmiv přidáváme. Jedná se o speciální kmeny hodných bakterií, které jsou blízké psímu mikrobiomu a velmi efektivně pomáhají podporovat imunitu, kvalitu srsti, kůže a celkové zažívání. Výzkumy také ukazují, že psi s rozmanitým střevním mikrobiomem trpí v menší míře na vážná onemocnění typu rakovin různého druhu.

Dnes už na trhu existuje několik značek, která deklarují, že jejich krmiva také obsahují probiotické kultury. Bohužel legislativa je v tomto ohledu nakloněná spíše výrobcům než spotřebitelům. Zákon nám, výrobcům, udává deklarovat ve složení suroviny, které do krmiva přidáváme. Už nám ale nepřikazuje deklarovat to, kolik toho zbyde, když krmivo projde určitým výrobním procesem.

Probiotika snášejí dobře chlad, v něm totiž usnou a čekají na správné podmínky. V teplotách okolo 25 °C se jim daří, proto skladování při pokojové teplotě není problém (pokud nejde o jogurt nebo jiné chlazené probiotické výrobky). Svou účinnost pomalu ztrácejí při teplotách nad 40 °C, při teplotách kolem 50-60 °C se výrazně redukuje jejich počet, při 100 °C jsou už prakticky všechna probiotika zcela zničena. To je také jeden z důvodů, proč při výrobě našich granulí máme na každém kroku teploměr.

Suroviny do granulí před sušením

Až 87 % syrového masa před pomalým sušením

Miska vyváženého syrového B.A.R.F.u by měla obecně obsahovat vysoké procento masa. Naše granule z těchto receptur vycházejí. Tak proč na zadní straně obalu ve složení najdete poměr masa například 40 % a ne oněch 87 %? Je to jednoduché:

Maso, ze všech obsažených surovin v granulích, obsahuje nejvíce vody. My veškeré ingredience několikastupňově pomalu sušíme, takže se z masa odpaří vody nejvíce. Výsledkem jsou jiné poměry, ale pokud byste suroviny „rehydratovali“, získáte misku, ve které najdete 87 % masa. A jelikož za studena lisované granule neprocházejí další tepelnou úpravou, jejich výživové hodnoty jsou obdobné, jako ve stavu před sušením.

Jak vybrat správné krmivo a kvalitní granule pro psa:

  • Především byste měli vědět, zda vybíráte granule pro staršího, dospělého, vytíženého psa, nebo pro štěně.
  • Zajímejte se o proces výroby granulí (extrudované, pečené, za studena lisované…).
  • Čtěte složení, protože na prvním místě by mělo být konkrétní maso. Pokud není, vyberte jiné granule.
  • Složení výrobku musí být sepsáno v sestupném pořadí. Je-li na prvním místě rýže, vězte, že největší část granule se skládá právě z ní.
  • Vyhýbejte se granulím, kde jsou použity „vedlejší produkty živočišné výroby“, pod tuto formulku můžete totiž schovat prakticky vše (včetně výtažku z drůbežího peří).
  • Granule extrudované mohou obsahovat mnohdy až zbytečně vysoké množství konzervantů (např. i umělé vitamíny jako konzervanty)
  • Objevíte-li „granule lisované za studena“ s obsahem konzervantů nebo vitamínových premixů, zbystřete. Tato technologie má výhodu právě v tom, že nic z toho při správném procesu nepotřebujete. Výrobce může tímto způsobem nahrazovat kvalitní suroviny za ty levnější, což pro vašeho psa není dlouhodobě vhodné.
  • Myslete na zdraví svého nejlepšího přítele a věnujte se alespoň krátce výběru kvalitního krmiva. Možná svému psovi prodloužíte život a bude se i těšit na každou dávku krmiva.
  • Vybírat můžete na eshopu z několika variant krmiv pro štěňata, dospělé i starší psy, krmiva bez lepku a holistická, konzervy i pamlsky a doplňky.

Předchozí článek Další článek