Jak správně skladovat granule lisované za studena
Granule lisované za studena Yoggies se liší od běžných průmyslových granulí a zbytku trhu hned v několika ohledech. Tím nejdůležitějším je fakt, že granule Yoggies potlačují riziko torze žaludku díky použití vysoce kvalitních surovin i speciálně vyvinutým postupům výroby, kdy není používána žádná chemie, konzervanty, dochucovadla a „lepidla“. Je tedy nutné s nimi také trošku odlišně zacházet. Připravili jsme proto několik rad, jak správně Yoggies granule skladovat a jak s nimi zacházet při krmení vašich psů.
Jak a v čem jsou granule Yoggies baleny?
Rozdíl mezi granulemi Yoggies a ostatními granulemi na trhu je i v jejich obalu. Drtivá většina ostatních granulí na trhu je balena v plastových pytlích, které mohou obsahovat nebezpečné a karcinogenní ftaláty (změkčovadla plastů), které pak mohou přecházet do krmiv pro psy. Jsou tak baleny jednoduše proto, že většina extrudovaných granulí musí být „uzavřena“ v nepropustném pytli, vzhledem k přidaným látkám (např. umělá dochucovadla), které způsobují, že granule jsou velmi mastné. My v Yoggies s tím problém nemáme, protože naše granule lisované za studena žádné takové látky neobsahují. Granule lisované za studena Yoggies mají i ve způsobu balení velký náskok, protože jsou baleny v jedinečných a speciálně vyvinutých papírových pytlích, které jsou ještě navíc zcela recyklovatelné.
V čem je papírový pytel tak unikátní a zdravý?
Naše pytle jsme vyvíjeli spolu s granulemi. Věděli jsme, že granule jsou zdravé, tak proč je balit do plastových pytlů, které nemusí být v rámci použitých materiálů pro vašeho pejska zdravé, a navíc zatěžují planetu odpadem. Proto mají naše pytle pět vrstev, kdy každá má svůj specifický účel a jednotlivé vrstvy se vzájemně doplňují. Kombinací speciálních papírových a vzdušných vrstev (vzduch je nejlepší izolant) jsme dosáhli ekologického a pro krmivo zcela bezpečného obalu, který nepropouští dovnitř pytle standardní vzdušnou vlhkost, a naopak ven z pytle případný tuk z krmiva. Vnitřní vrstva pytle je dokonce papír určený ke styku s lidskými potravinami (pro potravinářství), abychom podpořili co nejvíce zdraví vašich domácích mazlíčků.
Naše granule lisované za studena i pytle na granule jsou specifické a je tak potřeba s nimi také zacházet jinak, než je obvyklé u průmyslových krmiv.
Když si granule objednáte
My v Yoggies pečlivě dbáme na kvalitu od výběru surovin, přes výrobu až do okamžiku, kdy předáváme pečlivě zabalenou zásilku dopravci. Proto hlídáme teploty ve všech skladech tak, aby se pohybovaly okolo 22 °C v létě i zimě při vzdušné vlhkosti mezi 40-55 %. To je pro granule nejvhodnější a předpokládáme také, že i takovou teplotu a vlhkost budete mít doma.
… a co doprava granulí k vám, jak převzít zásilku od dopravce a co pak dělat s granulemi?
U nás dbáme na to, aby byly zásilky pečlivě zabaleny a bylo s nimi, i s celým balíkem, který má putovat k Vám domů, zacházeno jak v bavlnce. Proto máme vyvinutý systém, který hlídá vstup zboží do skladu, skladování, průběh zabalení, až po odeslání zásilky k vám. PO zabalení předáme zásilku dopravci, kterého jste si vybrali při objednávce. S dopravci máme uzavřené smlouvy, ve kterých uvádíme, že se jedná o „křehké potraviny“ a děláme vše proto, aby se dopravci k zásilkám i tak chovali.
Jakmile vám dorazí od nás zásilka, doporučujeme si balík (krabici) ihned překontrolovat a v případě, že se vám balík již podle krabice nezdá (mokrá, velmi potrhaná apod.) neváhejte a ihned zásilku dopravci reklamujte a nepřebírejte ji. Dopravce je povinen s vámi sepsat reklamační protokol a zásilku odvést. Doporučujeme takovou zásilku od dopravce nepřebírat, protože pokud byste její poškození reklamovali „později“ až u nás v Yoggies, nesvedeme bohužel s dopravcem již nic. Mají totiž od Vás podpis a tím deklarujete „balík převzat bez závad“.
Jak a kde (ne)skladovat granule Yoggies
Pokud k vám balíček s granulemi dorazil bez závad, je nutné granule správně uskladnit. Ale jak je vlastně „správně“?
Nesesypávejte starší granule, která máte případně doma, s novými, které vám právě dorazily! Tím by se dostaly starší granule opět na samé dno zásob. Pokud vám zbývá ještě pár dávek starších granulí, zkrmte je a až pak otevřete nový pytel. Nové granule si zachovají v uzavřeném originálním papírovém pytli svou původní chuť i vůni, která udělá novou a intenzivnější radost čumáčku vašeho mazlíčka.
Jakmile otevřete nový pytel granulí Yoggies, nechte granule v originálním papírovém pytli a takto zabalené je ještě uložte do barelu určeného ke skladování granulí. Granule ale neuzavírejte dlouhodobě do vzduchotěsných nádob. Barel s granulemi skladujte v chladu a suchu.
Z hlediska fyziky, teplý vzduch se lépe nasytí vlhkostí než chladnější vzduch. Na studeném povrchu dochází ke kondenzaci vlhkosti z teplejšího vzduchu. Například opřený papírový pytel s granulemi o studenou zeď vs. teplejší vzduch v místnosti (než má stěna) = kondenzace vlhkosti na stěně pod pytlem. To může vést k vlhnutí pytle a až k zplesnivění krmiva, pokud by byl pytel delší dobu v této poloze skladován.
Sklepy či starší garáže nejsou optimálním prostředím pro skladování granulí lisovaných za studena. I když se může zdát, že ve sklepě je chladněji, než třeba u v kuchyni, nemusí tomu tak být. Problémem u sklepů také bývá, že jsou mnohdy dostatečně nevětrané a vlhčí, než granulím lisovaným za studena svědčí. Dalším problémem takových prostor může být specifická „vůně“ sklepa, kterým mohou granule snadno „načichnout“ a věřte, že čumáček vašeho pejska to pozná!
Pytel s granulemi také neskladujte postavený přímo na zemi a opřený o zeď – podlaha by mohla být chladnější, stěna také, naopak vzduch teplejší, a to by mohlo způsobit plesnivění granulí.
Proto doporučujeme pytle granulí Yoggies skladovat v originálním papírovém pytli, ještě vloženém v barelu k tomu určeném. Pak máte jistotu, že krmivo bude stále chutné, pro vašeho pejska voňavé a váš pejsek se na něj vždy bude těšit.
Jak granule dávkovat?
K nabírání granulí z pytle doporučujeme používat odměrku, lopatku, nebo jiný „vhodný předmět“. Granule Yoggies jsou zcela přírodní a neobsahují žádnou chemii a konzervanty. A právě proto není vhodné sahat do pytle s granulemi holou rukou, protože každý jistě ví, že na rukou máme specifickou mikroflóru i druhy plísní, které nám sice neublíží, ale granule by se díky nim mohly začít kazit. Stejně tak, když sáhnete do pytle „jen tak“ rukou (nejhůře ještě vlhkou či zpocenou), mohli byste do pytle vnést zárodky bakterií, díky kterým se granule také mohou začít kazit či plesnivět. Bohužel na podobné reklamace plynoucí z otevřených pytlů nelze brát zřetel – což jistě chápete.
Tip: Pokud nemáte vhodnou odměrku, nevadí! Až si budete objednávat další objednávku z našeho e-shopu, připište k objednávce poznámku, ať vám odměrku přibalíme.
Co dělat s granulemi, které pejsek z misky nedojí?
Pokud z jakéhokoliv důvodu váš pejsek svou dávku granulí nedojí NIKDY granule nevhazujte zpět do pytle s původními granulemi. Samozřejmě vás nenabádáme granule vyhodit. Můžete je použít na další dávku (pokud nejsou moc mokré např. od slin, nebo po pití psa, kdy se hlavou otočí zpět do misky s granulemi), ale uchovejte je mimo původní pytel s granulemi.
Nechat či nenechat granule psovi v misce po celý den?
Krmení psů by mělo mít několik pravidel. Jednou z nich je pravidelnost, poté klid, a především krmení pejska po procházce nebo činnosti. Tato pravidla zaručí dobré a pravidelné trávení i vyprazdňování pejska. Neméně důležitým pravidlem by měla být také správná hygiena.
A právě hygiena je jedna z příčin, proč nedoporučujeme nechávat granule v psí misce po celý den. Po krmení vždy z misky odstraňte zbylé krmivo (pokud granule nejsou příliš mokré, uschovejte je v oddělené misce do další krmné dávky) a misku vymyjte od zbytků krmiva i slin. Především v letních měsících je jedním z důvodů i polétavý hmyz. Taková moucha může na krmivo přenést množství virů a bakterií, včetně možných parazitů.
Zde více než jindy platí, jak říkáme u nás v Yoggies®, že Zdraví začíná v misce®
Objednávat granule dopředu do „zásoby“, nebo ne?
Nedoporučujeme objednávat granule do zásoby. Je to zbytečné. Snažíme se o to, aby všechna naše krmiva i doplňky potravy byly co nejčerstvější. Pokud to není nezbytně nutné, neobjednávejte granule pro vašeho mazlíka například na tři, čtyři i více měsíců dopředu. Myslete na jeho „čumáček“ i chuťové buňky a dopřejte jim raději co nejvoňavější a nejčerstvější granule bez chemie.
Pravidelně pro vás připravujeme různé výhodné akce, můžete se stát členy Yoggies Clubu, kde máte kromě lepších cen i mnoho dalších výhod, nabízíme i chovatelský program pro chovatele psů – takže se můžete spolehnout, že v Yoggies vždy nakoupíte výhodně.
Kde a jak tedy co nejlépe skladovat granule Yoggies?
Doporučujeme několik jednoduchých pravidel:
- Balík s granulemi Yoggies nejdříve zkontrolujte při převzetí od dopravce, zda není obal (krabice) vlhký nebo přímo mokrý, příp. vážně poškozený. Malé pomačkání, nebo mírné protržení stahovací páskou se při transportu může stát. Nebývá to na závadu zboží uvnitř balení.
- Granule nesesypávejte se staršími granulemi dohromady. Zkrmte nejdříve ty původní a až poté otevřete nové balení.
- Granule ponechte v originální papírovém pytli a spolu s pytlem je vložte nejlépe do uzavíratelného barelu, kam budete chodit pro každodenní krmnou dávku. Tu nabírejte nejlépe odměrkou.
- Pytel granulí nikdy nenechávejte v místech, kde je vlhko, teplo nebo příliš chladno. Ideální teplota skladování je 22 °C při vzdušné vlhkosti mezi 40-55 %. Granule neskladujte také v místech, kde je jakýkoliv zápach nebo ve sklepech či garážích, kde mohou být ve vzduchu spory plísní, vyšší vlhkost apod.
- Pytel granulí nenechávejte (dlouhodobě) opřený v teplém prostředí o studenou zeď.
- Po vybrání požadovaného množství krmné dávky z pytle, doporučujeme obal opět jednoduše „zatočit“, aby granule „žil stále ve svém voňavém prostředí a „nevyvanula“ originální vůně surovin díky otevřenému pytli.
Nesmírně nás těší, že krmíte pejska granulemi lisovanými za studena Yoggies a zajímáte se o to, co baští. Správné skladování a zacházení s granulemi je nedílnou součástí péče o vašeho čtyřnohého kamaráda.