Mnoho páníčků si psí „pusinky“ a olizování užívá a bere je jako projev náklonnosti od svého čtyřnohého parťáka. Možná vás proto překvapí, že ne vždy se nutně jedná o projev velké psí lásky. Proč nás tedy psi olizují? To podrobně prozkoumáme v dnešním článku.
Proč mě ten pes pořád olizuje?
Pokud máte zrovna vy doma hafana s všetečným jazýčkem, který se vás snaží skoro pořád olizovat, nejspíš přemýšlíte, proč to dělá. Nejčastěji pes svému majiteli rád olizuje obličej nebo líže ruce či nohy. Pokud to není ve chvíli, kdy vám ruce voní nějakou dobrotou, kterou jste připravovali nebo jedli, jedná se o způsob komunikace a vyjádření emocí.
Důvodů, proč pes olizuje člověka je více
Pokud se snažíte rozluštit, co znamená když vás olizuje právě váš pes, je potřeba se vždy podívat na konkrétní situaci. Kromě již zmíněné vůně a chuti jídla z vašich rukou se může stát i to, že pejska láká slaná chuť, pokud se zpotíte například po fyzické námaze. Takové situace se dají vypozorovat nejjednodušeji.
Projevení náklonnosti
Častým důvodem intenzivního psího olizování bývá skutečně to, že vám chce váš chlupatý miláček projevit náklonnost. Pokud k vám hafan přijde sám od sebe a nalepí se na vás s blaženým výrazem a začne vás olizovat, je to pro něj způsob jak si užít vaše společné pouto.
Další možností je, že se psík naučil získat tak vaši pozornost a poté tento trik používá vždy, když vás chce k něčemu přemluvit –ať už k pomazlení, procházce nebo z vás chce vyloudit pamlsek.
Konejšivé olizování
Hodně častým důvodem pro olizování, zejména v oblasti obličeje, jsou tzv. konejšivé signály. Pes tak říká, že se v konkrétní situaci necítí příjemně a raději by více osobního prostoru. Takové olizování často můžeme vidět, když se nad psa nakláníme, objímáme jej nebo mu zblízka upřeně koukáme do očí.
Někdy mohou psi v takovém případě pouze vystrkovat špičku jazyka či „olizovat vzduch“. Konejšivé olizování mnohdy psi používají i při komunikaci s malými dětmi, pokud je jim situace nepříjemná. Rodiče jej bohužel často mylně zaměňují za projev lásky, zatímco by bylo vhodné takovou interakci přerušit a psovi dopřát prostor.
Psí olizování a lidské zdraví
Jako poslední musíme zmínit i jeden vzácnější důvod pro psí olizování, a to zdravotní stav člověka. Pokud se pes zaměřuje vždy na nějaké konkrétní místo na těle člověka, zejména pokud to dříve nedělal, může být důvodem nějaký zdravotní problém a není od věci nechat se prohlédnout lékařem. Typicky se může jednat například o olizování znaménka na kůži.
Někteří psi mají sklony olizovat i různá drobná kožní poranění svého majitele. Nedá se však jednoznačně říci, že psí sliny jsou léčivé. Obsahují sice enzym lysozym, který je antibakteriální a také histatin, který pomáhá k regeneraci tkání, zároveň však mohou být zdrojem škodlivých bakterií, které mohou být problémem zejména pro lidi s oslabeným imunitním systémem.
A co když pes olizuje sám sebe?
Teď už máte jasno v tom, proč psi olizují nás, lidi. Někdy ale můžete pozorovat i to, že se váš pes nadměrně olizuje, nebo případně olizuje všechno ve svém dosahu. I tady může být více příčin. V závislosti na tom, jakou část svého těla pejsek olizuje, se může jednat o zdravotní problém, který není na první pohled okem viditelný.
V takovém případě je na místě rozhodně kontrola u veterináře. Nadměrné olizování sebe sama může být u psa i projevem nudy a může přerůst v nepříjemný zlozvyk, který vede k sebepoškozování. Takové obsedantně-kompulzivní chování může být i důsledek velkého stresu pejska. Pokud toto chování u svého psa pozorujete a zdravotní příčina byla vyloučena, doporučujeme obrátit se na kvalitního psího trenéra a pracovat společně na odstranění problému.