Správná výchova a výcvik štěněte je zcela zásadní pro jeho celoživotní bezproblémové soužití s lidmi a ostatními zvířaty. Je také důležitá pro budoucí bezpečnost Vaší i vašeho psa. Začínáme s ní hned po příchodu štěněte domů.
Obsah článku
Co je opravdu důležité
Základem je vytvoření hierarchie v lidsko-psí smečce. Svým chováním musíte psa přesvědčit, že všichni členové domácnosti jsou jeho nadřízení a on je ve smečce až na posledním místě. Uvidíte, že to půjde i po dobrém. A jak na to? Pomocí každodenních drobností.
Od mala štěněti sahejte do misky, nesmí vaši ruku hlavou v misce odstrkovat. Nejprve se najezte Vy a až pak dostane své jídlo pes. Do dveří vcházíte nejprve vy a pak teprve pes. Naučte ho, že po příchodu z procházky čeká u dveří, než mu otřete packy. Necháte-li ho ležet na pohovce nebo posteli, musí kdykoli bez odporu seskočit, jakmile si tam budete chtít sednout nebo lehnout. Také by ale měl mít na klidném místě pelíšek, kde může bez vyrušování odpočívat.
Svému psovi byste měli projevovat svoji lásku. Mazlete se s ním, hlaďte ho a mluvte na něj. Naše projevy náklonnosti ale nikdy nesmí být psovi nepříjemné, tedy nedělejte nic, čemu se bude bránit. Když přijde, pohlaďte ho. Lehce, od hlavy, před záda, podrbejte ho za ušima nebo na zádi.
Prostředky pozitivní motivace psa
Při výchově a výcviku se snažte vždy dávat přednost pozitivní motivaci před trestem. Jakmile pes udělá správně to, co jste po něm chtěli, okamžitě ho odměňte pamlskem a pochvalte. Odměna by měla následovat do 3 vteřin, tedy není vhodné pamlsek dlouze hledat po kapsách, musí být po ruce. K tomu je určený Yoggies pamlskovník.
A jaké odměny jsou ideální? Malé kousky sušeného masa nebo třeba Yoggies originální piškoty pro psy. Zejména při delším výcviku jsou vhodnější než ty dětské, protože neobsahují cukr, sůl ani konzervační látky. Velmi oblíbené jsou i Yoggies výcvikové pamlsky, které jsou vyráběny z různých druhů masa.
Tresty a odměny – Jak správně trestat a odměňovat psa
Musíte-li ale štěně při výchově potrestat, nebijte ho. Štěně ihned pochopí způsob, kterým ho trestá jeho matka. Chyťte ho pevně za kůži na krku a chvíli držte. Nesmíte povolit, ani když štěně bude hlasitě protestovat. Stisk uvolněte až za několik vteřin. Trestejte ihned zejména jakékoli projevy agresivity nebo dominance. Buďte vždy zcela důslední jak při odměňování, tak při trestání. Po správně vykonaném povelu by měla vždy následovat ihned pochvala a odměna, stejně tak pokárání by mělo následovat bezprostředně po prohřešku.
Umí pes zůstat sám doma?
Velice důležité je naučit štěně zůstat o samotě doma. To majitelé často podceňují a říkají si, že s tím psem vždycky někdo doma bude a není třeba ho tedy samotě učit. To je velká chyba. Ve vašem životě určitě nastane čas, kdy budete muset nechat psa samotného. Když na to nebude zvyklý, bude to pro něj znamenat velký stres. Bude štěkat, škrábat na dveře, bude si hledat nějakou činnost, což může být okusování všeho, co bude mít na dosah.
Jak naučit štěně být samo doma?
S výcvikem začněte, jakmile se u vás štěně aklimatizuje. Nejprve ho opusťte na pár minut a proneste nějaké heslo, které si pes s vaším odchodem spojí, třeba „Já přijdu“. To budete opakovat vždy při svém odchodu. Pak bude vědět, že odcházíte, ale zase se vrátíte. Zaměstnejte ho pamlskem, který vydrží jeho pozornost delší dobu, například Yoggies Fit kostička, nebo hračkou. Postupně čas strávený o samotě prodlužujte. Najdete-li po návratu psa spokojeného, v klidu okusujícího svoji kostičku nebo hračku, pochvalte ho a odměňte.
Co dělat, když pes neposlouchá?
Může se stát, že se Vám výchova štěněte i přes veškerou snahu nebude dařit. Pejsek neposlouchá povely, projevuje znaky agresivity, utíká. V takovém případě neváhejte a vyhledejte pomoc odborníka.