Právě jste do svého domova přivítali roztomilé štěně. Nicméně po pár dnech či týdnech se ukazuje, že místo láskyplné chlupaté kuličky k mazlení máte doma krvelačného T-Rexe. Štěně kouše. Všechno a všechny. Nejraději má nechráněné části vašeho těla. Kouše do rukou, do nohou a vám každým dnem přibývají krvavé šrámy po těle. Je vám tento scénář povědomý? Máme pro vás dobrou zprávu. Víme, proč vaše štěně kouše, a jak ho kousání odnaučit.
Table of Contents
Proč štěně kouše?
Přirozený instinkt
Štěňata mají vrozený instinkt kousat. Když se kouknete na skupinu malých štěňat, všimnete si, že se neustále okusují a různě poměřují své síly. Pro štěňata může být kousání způsobem objevování světa, ale významů může mít více. Ve většině případů se jedná o chování, které s věkem a výchovou postupně odeznívá. Pro psa je kousání přirozená potřeba, kterou je nutné sytit i v dospělosti. Dospělý pes se zdravým chrupem by měl kousat v průměru 20 minut denně.
Přezubování
Rostoucí zoubky mohou chlupáči způsobit nepříjemný diskomfort až bolest. Pejsek tak hledá úlevu a začne kousat. A právě kousání štěňátkům pomáhá ulevit od těchto nepříjemných pocitů. Proto je důležité mu pro toto období zabezpečit dostatek bezpečných hraček ke kousání, aby mu naše ruce a nohy přišly o něco méně atraktivní. Více o přezubování se dozvíte v našem článku o psím chrupu.
Nuda, frustrace a přebytečná energie
“Do čeho bych tak kousnul?” Štěňata jsou plná energie a zvědavosti. Právě kousání může být způsobem, jak si vybít přebytečnou energii nebo si zkrátit nudné chvíle. Jelikož ale malé štěňátko ještě nemůžete unavit pořádnou tůrou, běháním za kolem, či jinou náročnou fyzickou aktivitou, zapojte do společného času i mentální stimulace např. v podobě psích interaktivních hraček.
Jak odnaučit štěně kousat?
Štěně kouše do rukou, do nohou, do nábytku – vesměs do všeho, do čeho rozhodně nechcete, aby kousalo. Zkuste pár osvědčených tipů, jak ho to jednou pro vždy odnaučit.
Trpělivost, trpělivost, trpělivost
Bez té to nepůjde.
Přechytračte ho
V interakci s vaším pejskem buďte vždy o krok před ním. Už si na vás zase brousí své zoubky? Ještě než se do vás pustí, nabídněte mu jeho oblíbenou kousací hračku a věnujte společné hře pár minut. Hračku můžete také vyměnit např. za Fit kostičku, se kterou si vyhraje a zároveň si na ni pochutná.
Nezakazujte, buďte čitelní
Nepoužívejte výrazy typu NE! Pejsek tomu nerozumí. Místo toho ho vystavte do situace, která je pro něj snadno čitelná. Pomozte mu přesměrovat jeho zájem na přijatelný kousací objekt. A nezapomeňte ho za to řádně pochválit.
Odměňujte pozitivní chování
Pokud štěně přestane kousat do vás či jiného nežádoucího objektu a začne se chovat tak, jak si přejete, odměňte ho pamlskem nebo slovní pochvalou. Ideální pamlsky k tomuto účelu jsou např. Yoggies výcvikové hovězí, které mají ideální velikost pro odměnu. Tímto způsobem se bude učit, že nekousání přináší pozitivní zážitek. Ve pejskařské hantýrce tomu říkáme pozitivní posilování.
Obchod s pozorností
Štěně vás začne kousat. Zkuste se v tu chvíli zachovat klidně a ignorovat ho. Někdy může být jeho cílem získat vaši pozornost. Nedejte mu ji. Dojde mu, že na tuto hru s ním nepřistoupíte a přestane kousat.
Trénujte povely
Pokud váš pejsek už umí základní povely “Ke mě”, “Sedni” atd. můžete jeho energii nasměrovat k upevňování těchto povelů. Za každý dobře odvedený povel pejska náležitě pochvalte či odměňte. Tímto pozitivním posilováním můžete odnaučit štěně kousat do nežádoucích objektů, včetně vašich končetin.
Co dělat, když pes vrčí a kouše?
Vyzkoušejte vše, co je zmíněno výše. Vrčení je jen další způsob komunikace. Identifikujte, v jaké situaci vaše štěně vrčí. Ve většině případů to nevěstí nic zlověstného. Štěně vám může jen říkat, že mu něco vadí, brání si hračku, je unavené nebo si prostě hraje. Pokud se ale vrčení delší dobu stupňuje a nevíte co s tím, určitě doporučujeme kontaktovat etického trenéra, který vám s chováním vašeho štěněte pomůže.
Co dělat, když pes kouše svého majitele?
Vyhledejte psího specialistu
Pokud nic z výše zmíněného nepomáhá a u vašeho štěněte nebo psa problémy s kousáním přetrvávají, doporučujeme, jak zmiňujeme v předchozím odstavci, konkrétní případ konzultovat s odborníkem na etický výcvik psů. Psí specialista vám může poradit specifické kroky a metody, jak s tímto chováním efektivně pracovat.
Pes skáče a kouše – co dělat?
Vyhněte se nadšené reakci
Skáče a kouše váš pes, když přijdete domů? Bujaré vítání patří k věcem, nad kterými se mnohdy rozplýváme, ale dlouhodobě to může být nepříjemným problémem. Nejlepší je tomu zabránit už na začátku. Až příště přijdete z práce, zkuste pejska v tomto způsobu chování nepodpořit. Zůstaňte v klidu a ignorujte jeho chování, dokud se nesrovná. I když budete mít chuť ho také přivítat, vydržte.
Jak potrestat psa když kousne?
Vyvarujte se fyzickým trestům
Fyzický trest, jako je facka, povalení na záda, může vést k vyvolání strachu a agresivity. Místo toho se snažte pracovat s pozitivním posilováním a odměňováním za správné chování viz. výše.
Zkuste zvukovou výstrahu
Psi jsou vnímaví na vaši intonaci a zvuky. Pokud pes kousne, můžete vydat zvukovou výstrahu, jako je „au“, „ne“ nebo jiný signál, který vám vyhovuje. Tím mu naznačíte, že jeho chování není přijatelné. Poté ho odveďte od situace, která vedla ke kousnutí a zkuste vše zakončit pozitivním zážitkem.
Kousání u štěňat je běžným jevem, který lze pomocí trpělivosti a vhodných metod úspěšně řešit. Důležité je chápat, proč štěně kouše a adekvátně reagovat na jeho potřeby a signály. Snažte se využít pozitivního posilování a především se snažte netrestat psa fyzicky. Kousání i skákání může být způsobené nedostatečnou výchovou psa. Trénujte tak s vaším štěňátkem už odmala poslušnost, usměrňujte jeho chování a vychovejte si radostného parťáka, na kterého se budete moci kdykoliv spolehnout.
Doporučujeme:
Váháte který pamlsek zvolit? Níže doporučujeme pár našich oblíbenců, vhodných k výcviku vašeho štěňátka.