K noze, zůstaň a nesmíš jsou povely, které by měl pes poslechnout za každých okolností. Zejména venku, kde může díky poslechnutí předejít úrazu nebo potyčce s jiným psem. Jaký je nejlepší způsob, jak psa naučit základní povely a správné chování? Co dělat, když vám trénink nejde? Pojďme se na to společně podívat.

Obsah článku

Psy na vodítku

Snad každý pes se umí naučit nějaký obdivuhodný nebo zábavný kousek, třeba chytit míček ve vzduchu nebo si s vámi plácnout. Pokud ale váš pes nezvládá základy chování, třeba vás tahá na vodítku, nepřiběhne na zavolání nebo začne vyvádět při pohledu na hračku či na jídlo, může dostat sebe i vás do opravdu prekérní situace. Zejména když jste venku a na vašeho psa na každém kroku čekají zajímavé vůně, chutě a pohyby. Třeba taková veverka, to je lákadlo! Nejlépe, když je na druhé straně frekventované silnice. Sebekontrola je v takové situaci bez nadsázky život zachraňující.

Základní povely a chování musíte psa učit již od štěněte. Nenechte se zmást jeho roztomilostí – začít musíte opravdu od momentu, kdy si nového miláčka přinesete domů. Udělejte si z tréninku zábavnou hru pro vás oba. Můžete k tomu použít pamlsky nebo hračky pro motivaci, a nezapomeňte doplňovat povely pro psa rukou. Slovní povel spojený s gestem je praktičtější (pes se naučí reagovat na oba) a pro některé psy může být i snadněji pochopitelný. Zkuste několik variant abyste zjistili, jaký typ povelů vašemu psovi nejvíc vyhovuje.

Jak naučit psa přivolání

Přivolání je naprosto základní povel, který by se každé štěně mělo naučit jako první nebo jeden z prvních. Pracujte s tím, co vašeho psa motivuje. Většina štěňat bude svého nového páníčka následovat jako stín, ale jen na tento fakt určitě nespoléhejte. Motivujte psa hračkou nebo pamlskem, rozhodně odměnou nešetřete. Spolu s tímto povelem můžete štěně naučit reagovat na své jméno.

Většina psů také zpozorní, když uslyší váš veselý a nadšený hlas, který můžete spojit s mazlením, hrou nebo pamlskem. Pes pak přiběhne v očekávání pozitivní interakce nebo nějaké dobroty. Samotný povel začněte nejdříve trénovat v klidném prostředí, aby psa nic nerušilo a snadněji pochopil, co po něm chcete. Až když bude mít tohle zmáknutý, začněte zvyšovat nároky. Pokud jste ale v situaci, kdy víte, že váš pes povel neposlechne, třeba když si hraje s jiným psem, nesnažte se ho zbytečně přivolávat. Radši si pro něj dojděte, aby se nenaučil spíš to, že když si hraje, nemusí na povel reagovat.

Jak naučit psa chodit na vodítku

Procházka je ta nejvíce vzrušující část dne každého psa, kdy bude chtít všechno očichat a prozkoumat. K tomu byste mu měli dát dostatek prostoru a je v pořádku i zastavit se, aby mohl pes něco zajímavého pořádně očichat. I tady ale musí být pravidla.

Základem je nikdy psa nenechat, aby vás tahal a pravidelně odměňovat klidnou chůzi na pověšeném vodítku. V případě, že váš pes zacítil něco opravdu zajímavého a snaží se vás k danému místu dotáhnout, okamžitě zastavte a počkejte, až se uklidní. Tohle se může cestou na ono místo stát i několikrát. Buďte proto trpěliví a určitě psa nechte k tomu skvělému místu dojít, ale pomalu a klidně. Toto můžete trénovat i s jeho oblíbeným pamlskem. Ten odhoďte tak, aby ho pes určitě viděl. Když se za ním vydá a zatáhne za vodítko, zůstaňte na místě a počkejte, až povolí. Můžete mu i přikázat, aby se posadil. Pak teprve ho nechte pamlsek sníst.

Jak naučit psa na místo

Stejně jako s přivoláním, začněte na klidném místě. U štěněte, které se teprve učí, s tímto povelem opravdu nepochodíte, pokud má kolem sebe zajímavé věci a lidi ke zkoumání. Vyberte pelíšek nebo deku (něco, co sebou budete moci vzít ven), které štěně už zná a odměňujte klidné ležení na tomto místě. Časem můžete trénink odpočinku na místě proložit hrou a prodlužovat interval odměňování. Když bude štěně stoprocentně vědět, co po něm chcete, můžete u tohoto povelu začít zvyšovat nároky a přesouvat ho ven. Hodí se vám v situacích, když psa sebou vezmete do kavárny či kanceláře, nebo prostě potřebujete, aby nějakou dobu klidně ležel a odpočíval.

Výcvik psa na povel sedni

Sebekontrola

Bez tréninku sebekontroly se může snadno stát, že váš pes sní něco, co by opravdu neměl, nebo si vezme něco škodlivého od cizího člověka. Tento trénink spočívá v tom, že do dlaně schováte pamlsek. Váš pes se k němu bude snažit dostat, ale vy mu ho nesmíte dát až do momentu, kdy se alespoň na vteřinu přestane snažit vám ho vzít. Teprve tehdy mu pamlsek dáte spolu s povelem “můžeš”, nebo něco podobného, co vám vyhovuje. Opět tedy odměňujete klid a rozvahu. Dalším krokem bude dlaň s pamlskem pomalu otevírat, či dokonce pamlsky pokládat na zem. Abyste tento trénink vašemu psovi trochu zjednodušili, nezačínejte s příliš chutnými pamlsky. Sledujte, jak rychle se učí a postupně trénujte s lepšími pamlsky.

Co dělat, pokud vám trénink opravdu nejde?

Když váš pes na trénink nereaguje dobře nebo dokonce vůbec, nesmíte podlehnout zklamání nebo frustraci. Pamatujte si, že váš pes nerozumí lidské řeči, i když se tak občas může tvářit. Musíte tedy být trpělivý a vždy použít stejný povel, ideálně i tím samým tónem. Zkuste mu velmi názorně ukázat, co po něm chcete. Některé psy se učí velmi rychle, ale jiným to bude nějakou dobu trvat. Každý pes se dá trénovat, jen musíte přijít na to, jak na něj. Pokud si nevíte rady nebo chcete pomoc od začátku, vyhledejte trenéra, který vám poradí a ukáže správné techniky tréninku, na který bude váš pes reagovat. Vždy vyhledávejte trenéry, kteří používají moderní a etické metody.