Chodíte rádi k zubaři? Váš pes taky ne. O chrup svého psa byste měli pečovat stejně svědomitě, jako o ten svůj. Podívejme se tedy na to, jak vypadá psí chrup, jak probíhá výměna mléčných zubů a jak o psí zuby správně pečovat.

Veterinářka kontroluje zuby malému pejskovi

Obsah článku

Anatomie chrupu u psa

Než vůbec začneme mluvit o tom, jak správně o zuby vašeho pejska pečovat, musíme se podívat na to, kolik má pes zubů a jak zdravý psí chrup vypadá. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, zatímco trvalý jich má o něco víc, tedy 42. Některým menším plemenům, zejména těm trpasličím, můžou některé zuby chybět. Tyto zuby dělíme stejně jako u lidí na řezáky, špičáky, třenové zuby a stoličky. 

Pro lepší představu se můžete podívat na zubní vzorec psa v tabulce a na obrázku níže.

 

Mléčný chrup

Trvalý chrup

Horní čelist

Id1,Id2,Id3,Cd,Pd2,Pd3,Pd4

I1,I2,I3,C,P1,P2,P3,P4,M1,M2

Spodní čelist

Id1,Id2,Id3,Cd,Pd2,Pd3,Pd4

I1,I2,I3,C,P1,P2,P3,P4,M1,M2,M3

Přezubování – výměna mléčných zubů

Výměna zubů neboli přezubování může být pro vaše štěňátko docela nepříjemná záležitost. Probíhá přibližně od 3. do 8. měsíce života a jako první přicházejí řezáky. Výměna zubů většinou probíhá u větších plemen dříve a rychleji než u těch menších.

Jak tento proces vašemu psovi usnadnit

Výměna zubů může být značně bolestivá a štěňátko v tomto období bude kousat vše, co mu přijde do cesty, jen aby si ulevilo. Měli byste mu tedy nabídnout dentální hračky z kvalitních a odolných materiálů. Hračky jsou rozhodně lepší a bezpečnější volbou, než aby štěňátko kousalo vaše boty nebo kabel od prodlužovačky. Stejně ale věci, o které nechcete přijít, nenechávejte v tomto období v jeho dosahu.

Strava v období výměny zubů

U štěňátka se při vypadávání mléčných zubů může objevit velmi mírné krvácení a zápach z tlamičky, nadměrné slinění nebo nechutenství z důvodu bolesti. Je tedy nutné přizpůsobit krmivo, protože kousání tvrdých granulí bude pro štěňátko obtížné a nepříjemné. Můžete ho tedy zkusit krmit konzervou, nebo jeho oblíbené granule změkčit trochou vody či nedochuceného vývaru. 

Na co dávat pozor

Výměna zubů ne vždy proběhne bez komplikací, měli byste tedy chrupu vašeho štěňátka v tomto období věnovat zvýšenou pozornost. V sekci o problémech s chrupem si povíme, jaké komplikace mohou nastat u přezubování a jak je řešit.

Péče o zuby psa

Psa byste od mala měli trénovat na to, že se mu občas někdo koukne na zuby. Ulevíte tím vašemu psovi od stresu z kontroly u veterináře, protože bude dobře vědět, co se děje. Kontrola zubů je nezbytná k předcházení a léčbě různých problémů, o kterých si povíme víc níže. S tím je spojeno i čištění zubů.

Pokud vašeho psa od mala naučíte na pravidelné čištění zubů, ušetří vám to mnoho starostí a nepříjemností pro vás oba v budoucnu. Existuje řada kartáčků určených pro psí chrup, dokonce i ve formě návleku na prst, pokud váš pes kartáček třeba kouše. Speciální pasty, stejně jako některé výše zmíněné kousací hračky, se vyrábějí v příjemných příchutích. Pokud ale nemáte čas vašemu psovi čistit zuby pravidelně, je velmi vhodné mu alespoň dávat dentální pamlsky, které napomáhají odstranění plaku. Další možností je zařadit do jídelníčku kelpu – řasu, která pomáhá rozpouštět zubní plak.

Problémy chrupu psa

Předkus a podkus u psa

Čelisti psa se vyvíjejí nezávisle na sobě, což znamená, že v určité fázi vývoje na sebe zuby nemusí správně doléhat. Správní a ideální skus u většiny plemen je nůžkový skus, u kterého horní řezáky přiléhají těsně na ty spodní.

Předkus znamená předsunutá spodní čelist, a podkus podsunutá spodní čelist. Tyto vady se mohou během života psa napravit, ale i vyvinout z normálně vypadajícího mléčného chrupu psa. Přesto že u některých plemen jsou standardem, mohou způsobovat bolestivá poranění nebo infekce pokud jsou opravdu výrazná. Pokud si nejste jistí, jestli je skus vašeho psa v pořádku, je na místě navštívit veterináře.

Bolest zubů u psa a co ji způsobuje

Pes vás neupozorní na to, že ho něco bolí. Musíte si tedy všímat změn v chování a jiných příznaků bolesti zubů vašeho psa. Jako první si nejspíš všimnete nepříjemný zápach způsobený bakteriemi, nadměrné slinění, nechutenství, a v horším případě i vypadnutí nemocného zubu. 

Bez pravidelné péče o chrup psi trpí nadměrnou tvorbou zubního plaku. Ten, stejně jako u lidí, vede u psů k tvorbě zubního kamene, který je jednou z příčin zánětu dásní. Záněty mohou způsobit závažná onemocnění ledvin, jater nebo srdce, protože dlouhodobě zatěžují imunitní systém a krví se snadno dostanou do celého těla. 

Jak tedy poznat na první pohled, jestli je něco v nepořádku? Zdravá dáseň by měla být světle růžová, pevně přiléhající k zubu. Jakékoliv zarudnutí, krvácení, odhalení krčků nebo nahromaděný zubní kámen je potřeba řešit. 

Zdvojení zubů

U výměny zubů se někdy může stát, že trvalý zub nevytlačí ten mléčný a roste podél něj, dochází tedy k jejich zdvojení. Trvalý zub tím pádem neroste správným směrem a překážející mléčný zub je nutno vytrhnout. Tento problém se častěji vyskytuje u jorkšírů, jezevčíků a dalších malých plemen. Není se ale čeho bát – úkon se provádí v celkové anestezii. Podceňování tohoto problému způsobuje řadu nepříjemností, včetně poškození trvalého zubu nebo zánětů dásně

Doporučujeme

V naší nabídce najdete tvrdé pamlsky, které mechanicky odstraňují plak ze zubů a posilují svaly v tlamě – je to jako chroupat opravdovou kost. Navíc nabízíme několik hraček velmi vhodných ke kousání při výměně zubů a lahodné konzervy pro bolavé štěněcí zoubky.

Yoggies Fit kostička lisovaná za studena pro psy 118g
400g Yoggies jehněčí konzerva s bramborem a karotkou
Yoggies Fit špalík lisovaný za studena pro psy 120g