Jednou z prvních otázek majitelů bývá, jak a čím zdravě krmit psa..

Z předešlých let se stále ještě množí případy zdravotních potíží psů. Ty mohou být banálnější jako např.průjmy, plynatost, alergie na okolní prostředí, trávy, roztoče i potravní složky. Bohužel se stále nedaří zastavovat i závažnější onemocnění psů. Těmi bývají různé problémy s ledvinami, jaterní selhání i rakoviny zažívacího traktu apod. Taková onemocnění našich čtyřnohých přátel pak dávají zabrat hlavně majitelům psů po finanční i po psychické stránce. Abyste měli šanci se právě takovým problémům vyhnout, připravili jsme tento článek a malý návod na téma “jak a čím zdravě krmit psa”.

Jak vypadá zažívací ústrojí psa?

Pes si vybírá potravu především podle svého čichu. Až pak přichází na řadu chuť a hlad. Horní čelist dospělého psa je tvořena 20 zuby a spodní 22 zuby. Nůžkový skus umožňuje potravu kousat i trhat díky špičákům v dolní i horní čelisti. Pes nemá ve svých slinách trávicí enzymy a jeho sliny jsou především “lubrikantem”, který pomáhá potravu polykat.

 Žaludek psa je jednokomorový a má tak nízké PH, že ho lze srovnat např. s PH kyseliny chlorovodíkové. Proto dokážou žaludeční tekutiny natrávit i kosti. Hlavním úkolem žaludku je potravu “předtrávit”, smíchat, a posunout k dalšímu trávení do střev.  

Tenké střevo psa je poměrně krátké a navazuje na něj dvanáctník a dále i slinivka břišní, lačník, další část tenkého střeva. Do dvanáctníku ústí žlázy produkující trávicí enzymy. Slinivka zase produkuje hormony, z nichž nejdůležitější je inzulin. Vše pak přechází v tlusté střevo společně se žlučovodem. 

 Nejdelší část tlustého střeva (colon) u psa středního plemena je dlouhá asi 65 cm. U 7. bederního obratle přechází v konečník (rectum), který vstupuje do pánve, a nakonec ústí v řitní otvor z těla.

Jak by měl vypadat “jídelníček” vašeho psa? 

Proto, aby celý zažívací trakt fungoval u psa skvěle, vyváženě a živiny byly po cestě trávicím traktem zpracovány dokonale, měla by být potrava psa vyvážená.  Hlavní složkou potravy by mělo být kvalitní maso. To by nemělo být očkováno růstovými hormony, antibiotiky a především by mělo pocházet z kvalitních chovů, a ne odpadních kafilerií a být “vedlejším produktem živočišné výroby”! Další důležitou složkou potravy psa jsou přírodní živočišné tuky. Ty jsou zdrojem energie i složkou, v níž se rozpouštějí vitamíny A, D, E, K. Důležitost přírodních vitamínů a vlákniny z ovoce a zeleniny je spjata se zdravím psa i jeho funkčním trávicím systémem.

 Yoggies je stále jedinou firmou v ČR, která vyrábí krmiva, pamlsky, konzervy i doplňky pro psy a kočky ZCELA BEZ CHEMIE 

V kvalitní potravě by mělo být pamatováno i na podporu kloubního a vazivového aparátu, prebiotikaprobiotika nahrazující nestrávenou a fermentovanou potravu z kořisti.

Krmit psa byste měli vyváženou potravou, ať je to B.A.R.F. (= syrové maso a kosti), nebo kvalitní granule vyrobené na základě receptur B.A.R.F.u. Ty dodají psovi dostatek přírodních živin, aniž by v nich byly použity jakékoliv konzervanty, chemie, soli a dochucovadla.

Jaká je nejzdravější potrava psů?

Příroda stvořila psa jako masožravce, který se dokáže přizpůsobovat situaci. To je ovšem třeba brát s rezervou. Segedín s knedlíkem od oběda není to určitě nejlepší cesta, jak by se váš pes měl “přizpůsobovat”. Vrátím-li se k přírodě, tak nejlépe stravitelnou potravou pro psy jako plemeno je syrová potrava. Ne každý pes ji chce, ne každý ji dobře tráví a ne každému chutná… a ne každý člověk ji chce připravovat. Granule lisované za studena jsou ale unikátem na trhu s krmivy v tom, že jejich receptury jsou založeny právě na pomalém sušení vyváženého BARFu. Proto se granulím Yoggies také začalo přezdívat SUŠENÝ BARF.

Pokud tedy chcete svého psa krmit zdravě a na základě vyváženého BARFu, tedy syrové potravy, a nechcete si dělat starosti se svým zdravím (např.parazitologické hledisko), nebo by tato potrava byla pro vás “jen” finančně náročnější, vyberte granule lisované za studena Yoggies, které mají svůj základ právě v recepturách vyvážené syrové potravy pro psy. Pak budete mít jistotu i naši garanci, že váš pejsek dostává skutečné Zdraví v misce® a to díky vysoce kvalitním surovinám a také probiotikům, která posilují jeho imunitní systém.

Z čeho má být složena potrava psa a co má obsahovat?

Vyvážená potrava pro štěňata by se měla lišit od vyvážené potravy dospělého i staršího psa.

 1. Při výběru krmiva nezapomínejte hlavně na čich psa. Ten je až 100.000x lepší než ten váš. Díky tomu pes nepotřebuje v krmivu žádná lákadla, ani chemii. Stačí mu jen přirozená vůně skutečného (kvalitního) masa. 
 2. Důležité je, aby v krmivu převažovaly živočišné bílkoviny jasného původu nad rostlinnými bílkovinami. (Vyhýbejte se sóje!)
 3. Na prvním místě ve “složení” má být uvedeno skutečné maso jasného původu. Vyhýbejte se masokostní moučce nebo vedlejším produktům živočišného původu.
 4. Při výběru granulí dbejte na jejich původ a s tím spojený původ surovin. Psi s alergií, nebo citliví psi budou lépe snášet lehčeji stravitelné granule.
 5. Tuky v krmivech by měly mít přesně specifikovaný původ ideálně z masa. Mnohdy se namísto “kuřecí nebo rybí tuky” uvádí jen “tuk”, nebo “živočišný tuk”. To je ovšem zavádějící! V krmivech Yoggies využíváme metody lisování za studena, kdy je při vysokém tlaku vytlačen přírodní tuk přímo z kvalitního masa. Pro zdraví psů používáme také za studena lisovaný rybí olej jako zdroj Omega 3 a Omega 6, EPA a DHA nenasyceným mastných kyselin. 
 6. Ve složení granulí sledujte zdroje sacharidů (pozor prosím, neplést s cukry). Lepší jsou lehce stravitelné rýžové i bramborové vločky, místo obilí. Kvalitní sacharidy se pak při trávení ve střevech psa mění v cukry, a následně jsou zdrojem energie.
 7. Moderní krmiva, jako jsou i granule Yoggies, obsahují vitamíny a vlákninu výhradně z ovoce a zeleniny. Vitamíny jsou důležité pro celkové zdraví psa, vláknina zase prospívá trávení i jako prebiotická výživa pro buňky v trávicím systému psa.

Když chcete krmit psa syrovou potravou tzv.B.A.R.F.em

Než začnete “B.A.R.F.ovat” měly byste znát i úskalí krmení tímto způsobem. Překážky mohou být jednoduché, jako je třeba časová náročnost přípravy, vyšší finanční náklad, nebo i to, že je pejskař vegetarián a pohled na maso mu nedělá dobře. Mezi náročnější důvody patří nebezpečí výskytu parazitů v potravě, nebo nevhodné zacházení se syrovou potravou pro psa (rozmrazení a opětovné zmražení, nebo ponechání potravy v misce apod.). Všechny tyto důvody byste měli zvážit, než začnete B.A.R.F.ovat. 

Když chcete krmit granulemi

I krmení granulemi má svá úskalí. V prvé řadě byste měli vybrat co nejzdravější granule bez chemie a konzervantů. Takové jsou pro psa mnohem výživnější, lépe stravitelné a zdravější než ty, kde je ve složení na prvním místě obilí. 

Jako příklad můžeme uvést krmení granulemi Yoggies. Tyto granule jsme vyvíjeli na základě a podle receptur BARFu. Neobsahují žádnou chemii, konzervanty a jsou vyráběny výhradně z kvalitního masa i dalších surovin. Jediný rozdíl mezi krmení granulemi a BARFem tak poznáte v množství odpadu. Granule obsahují více vlákniny než syrová potrava a suroviny jsou mlety “nahrubo”. To proto, aby ve střevech psa nedocházelo k usazování nestrávené potravy, správně fungovala peristaltika střev a střevo mělo stále tendenci “se čistit”. Díky tomu si můžete být jisti, že nedochází nejen k usazování nestrávených složek potravy ve střevě psa, ale že jsou vylučováni i drobní parazité. 

Jak poznat kvalitní granule pro psa:

 1. Při výběru granulí pro psa nedejte hned na první pohled. Krásný obal může klamat. Otočte pytel a čtěte hlavně “složení granulí”.
 2. Výrobci mají povinnost uvádět “složení” použitých surovin od nejvyššího po nejnižší zastoupené množství. Co je ve “složení” na prvním místě, toho má být v granulích nejvíc.
 3. Kvalitní granule mají mít na prvním místě maso. Pozor na “vedlejší produkty živočišného původu” a podobně nejasně psané názvy surovin.
 4. Je-li v granulích obilí (pšenice apod.), radši se jim vyhněte. Lepek je pro psy nestravitelný, i když s ním někteří psi nemají problém.
 5. Sója je pro psa nebezpečná v jakékoliv formě(!). Pes ji neumí strávit a sója mu může nenávratně poškodit např. funkci štítné žlázy.
 6. Ne všechny extrudované (takové ty klasické) granule jsou špatné. Vždy ale mějte na paměti, že se vyrábějí za vysoké teploty i tlaků. Tedy že se z pohledu výživy jedná o”mrtvé krmivo”, které musí být nutně obohacováno o chemicky připravené vitamíny, konzervanty i další živiny.
 7. V zájmu zdraví vašeho psa se vyhýbejte nápadně levným granulím a vždy pečlivě čtěte složení i nutriční hodnoty – pokud milujete svého psa stejně, jako on miluje vás. 
 8. Nekupujte granule z otevřených pytlů. Mohou obsahovat toxiny (plísně), které mohou psům ublížit. Ve velkém množství mohou psa zabít. 
 9. Pamatujte na to, že pro psa je stále nejlepším krmivem syrová potrava tzv. B.A.R.F.

Jak správně krmit štěně?

 • Štěně krmte až 5x denně; krmnou dávku postupně snižujte (podle věku) na dvě denně v době dospělosti. 
 • Krmte psa pravidelně, v zažitém čase. Podpoříte tvorbu trávicích enzymů a vstřebávání potravy.
 • Zajistěte psovi dostatek klidu, času i čerstvé vody při krmení.
 • Po odstavu i během přezubení můžete granule Yoggies krátkodobě mírně navlhčit, aby se lépe kousaly.
 • Zbylé granule nenechávejte celý den v misce. Mokré granule (od vody i slin) vyhoďte. Ostatní můžete např. v odměrce vložit zpět do pytle – to proto, aby si zachovávaly vůni a zbytečně na vzduchu “nevyvoněly”.
 • Nikdy nevhazujte zbylé granule “rovnou” zpět do pytle!
 • Doporučujeme podávat psovi granule samotné a nepřidávat do nich žádné vývary a doplňky, pokud to není nezbytné (diety, potřeba nárůstu váhy po operacích, březí a kojící feny apod…).
 • Doplňky potravy, jogurty, pamlsky i konzervy dávejte psům mimo jejich hlavní krmnou dávku
 • Dbejte na vyváženost potravy především u štěňat velkých a obřích plemen (např. vápník/fosfor). Štěně by mělo růst přirozeně. Abnormální obsah živin (proteiny a tuky) není pro zdraví psa prospěšný. 

Jak správně krmit dospělé psy?

Dospělého psa krmte ideálně 2x denně. Pro psy s vyšším výkonem, a tedy i vyššími nároky na příjem kvalitní energie při cvičení nebo psích sportech, se hodí granule Yoggies Active s kachnou a jelenem s 28,6 % proteinů a 12 % tuků z masa. Pokud váš pes není vystaven vysoké zátěži, nepotřebuje krmivo pro aktivní psy. Raději mu tedy vyberte recepturu s kuřecím a hovězím masem, nebo jehněčí s bílou rybou, které jsou vhodné pro psy s nadváhou, nebo s určitými dietologickými požadavky a nemocemi. Vždy se při výběru krmiva pro nemocného psa poraďte se svým veterinářem! 

Jak vybrat krmivo podle zdravotního stavu psa?

Pokud psi trpí plynatostí, průjmy, páchne jim z tlamy, nebo se nadměrně drbou a mají nekvalitní srst, může se jednat o potravní alergie, nebo “jen” o nedostatek či přebytek určitých živin ve stávajícím krmivu. Pak je dobré odhalit příčinu potíží a podle toho zvolit správné krmivo. Například mnoho proteinů nebo tuků v potravě může způsobovat plynatost i průjmy. Řešení je jednoduché – volba méně “vydatného” krmiva.

 Tip: Stále více psů i jejich majitelů objevuje kouzlo i kvalitu “All Life Stages” receptur Yoggies (pro všechny věkové kategorie psů). Podívejte se, jak jsou krmiva Yoggies hodnocena nezávislými zdroji

Granule běžné velikosti se hodí pro dospělé psy středních a velkých plemen nebo štěňata velkých a obřích plemen. Pes by měl potravu kousat a nehltat. Bude pak mít z potravy a krmení větší požitek.

 Krmivo by mělo obsahovat vyvážené množství všech důležitých živin, jako jsou proteiny a tuky živočišného původu (ne tepelně upravené), sacharidy (nezaměňovat s cukry), Omega 3 a 6 nejlépe živočišného původu, doplňky pro vývoj a podporu pohybového aparátu i doplňky pro podporu trávení, prebiotika i probiotika.

Jak vybrat krmivo podle věku psa a jak krmit staršího psa?

Jiné potřeby na potravu má dospělý pes, březí fena, fena v laktaci, štěně, pes s nadváhou i starší pes. Jak zdravě krmit psa staršího věku, když starší psi jsou už rozvážnější, klidnější a nemívají tolik aktivit jako v rané dospělosti? Starší pes by měl určitě dostávat lehce stravitelné krmivo s nižším obsahem proteinů a tuků. Převažovat v něm mají složky podporující kloubní aparát, mozek i vitalitu psa. Založeno může být na větším podílu rybího masa, přírodních bylin, vitamínů apod. Z krmiv Yoggies jsou takové jehněčí s bílou rybou v kombinaci se svačinkou v podobě krůtí konzervy s batáty.  

Když si nevíte rady…?!

Využijte naši poradnu. Rádi Vám poradíme.. a nezapomeňte že s Yoggies Zdraví začíná v misce®.