Máloco donutí majitele k okamžitému vyhledání pomoci lékaře než průjem jeho čtyřnohého miláčka. Tento zdravotní problém totiž narušuje životní pohodu majitele i psa více, než jiné choroby. Začíná to nálezem řídké stolice doma, když to chudák pes do procházky nevydržel a pokračuje to mírně ponižujícím sbíráním průjmovité stolice do papírového sáčku utrženého ze stojanu v parku.
Trvá-li porucha střevních funkcí déle, mění se venčení v peklo, které se snaží majitel absolvovat v co nejkratším čase, připravujíc tak sebe i psa o radost z klidné procházky. Proto ačkoli jsme často ochotni u jiných obtíží pár dní počkat, jestli se to samo nezlepší, průjem k nim nepatří, neboli nic nedostane psa k veterináři rychleji, než drahý koberec potřísněný řídkou stolicí.
Proč má pes průjem a jaké jsou příčiny
Je jich opravdu mnoho a průjem u psa způsobují nejčastěji:
- dietní chyba
- infekční příčiny – z bakterií jsou to například Clostridium, Campylobacter, patogenní E. coli nebo Salmonela. K virům pak patří parvoviry, koronaviry, adenoviry nebo rotaviry.
- vnitřní parazité – nejčastěji škrkavky, tasemnice, giardie a kokcidie
- potravní alergie
- nespecifické střevní záněty
- nádorová onemocnění trávicího traktu
- autoimunitní onemocnění
- postižení jater, ledvin nebo slinivky břišní
- chronický stres
- nežádoucí reakce na některá léčiva.
Jak léčit a čím zastavit průjem u psa? – První pomoc při akutním průjmu
Na prvním místě je v domácích opatřeních dietní režim. Ten je nejúčinnější, pokud je příčinou problému dietní chyba. Střevní stěně narušené probíhajícím zánětem běžná potrava nepomůže a tak podávejte dietní krmivo. Prvních 24 hodin můžete jinak zdravému, dospělému psu v ideální kondici případně nastavit hladovku. Doma pak připravte vařenou dietu, sestávající z porce obsahující dvě třetiny přílohy – vařené rýže s vařenou, nastrouhanou mrkví a jednu třetinu vařeného libového kuřecího masa, krájeného na malé kousky.
Tuto dietu podávávejte dva až tři dny s postupným přechodem na původní potravu. K tomu uvádí MVDr. Michaela Riedlová „Jestliže domácí opatření nepomáhají, nejpozději do dvou dní určitě vyhledejte pomoc veterinárního lékaře, který určí příčinu průjmu a doporučí odpovídající léčbu.“.
Dlouhodobý průjem u psa aneb můj pes má citlivější trávení
Máte-li podezření, že Váš pes netoleruje dlouhodobě podávané krmivo, zkuste změnu. V těchto případech můžete vyzkoušet výborně snášené granule Yoggies Kozí maso a zelenina. Jedná se o krmivo pouze s jedním druhem živočišného proteinu, což zlepšuje snášenlivost trávicím traktem. Obecně je pro psy s problematickým trávením vhodnější potrava s jednodušším složením – co se týká živočišného proteinu.
Váš pes může také patřit mezi zvířata lépe snášející jinou formu krmiva, tedy místo suchého můžete vyzkoušet syrovou nebo vařenou potravu. Nemáte-li možnost se sami věnovat přípravě domácího B.A.R.F.u, vyzkoušejte Yoggies 100% Králík, Kuře nebo hovězí s kloubní výživou a probiotiky. Masovou směs doplníte v doporučeném poměru Yoggies sušenou přílohou.
Tip: Pamatujte, že dlouhodobě podávat můžete pouze krmiva Yoggies v doporučené kombinaci. Pro udržení optimální kondice Vašeho psa není vhodné doplňovat naše krmiva výrobky jiných producentů. Nevhodný poměr živin by mohl být příčinou zhoršení jeho zdravotního stavu.
Obnova střevní mikroflóry
Trávicí problémy s sebou téměř vždy přináší úbytek užitečné střevní mikroflóry a nárůst množství patogenních mikroorganismů. Proto ať už je příčina potíží jakákoli, je v každém případě vhodné podpořit zdraví střevního mikrobiomu několikadenní kůrou Yoggies DogProbio, tedy směsí probiotik a prebiotik, které obnoví zdravou rovnováhu střevních bakterií. Z dlouhodobého hlediska je také ideální tuto rovnováhu udržovat podáváním Yoggies Jogurtu pro psy, alespoň dvakrát týdně v doporučených dávkách.