O co menší pozornost je problematice vnitřních parazitů věnovaná v oblasti humánní medicíny, o to větší péči si zaslouží léčba a prevence endoparazitů u našich domácích mazlíčků. Naprostá většina oblých, plochých i jednobuněčných cizopasníků totiž patří mezi zoonózy a tak by vhodné prostředky a termíny pro odčervení psa měl znát každý majitel.
Obsah článku
Jak často odčervovat psa
Odčervování štěňat začíná ve věku dvou týdnů. V té době podává chovatel malým pejskům obvykle roztok nebo pastu přesně na jejich váhu. Další dávky následují po dvou týdnech až do odchodu ke svým novým majitelům. Pak se intervaly prodlouží na čtyři týdny do věku půl roku. Jsou-li ve Vaší domácnosti malé děti, pokračujte s odčervováním pravidelně třikrát až čtyřikrát ročně. Pokud nejsou, vystačíte s půlročním intervalem.
„Máte-li nicméně z nějakého důvodu k veterinárním antiparazitikům výhrady a chcete jejich podávání svému psovi omezit na minimum, můžete dvakrát ročně nechat ve veterinární ordinaci provést vyšetření správně odebraného, tedy třídenního vzorku stolice. V každém případě ale doporučuji alespoň jednou ročně antiparazitika podat.“ radí MVDr. Michaela Riedlová.
Čím odčervovat psa?
Běžně dostupná antiparazitka obvykle obsahují látky účinné proti nejčastěji se vyskytujícím oblým červům – škrkavkám, a plochým – tasemnicím. V průběhu života svého psa se setkáte se spoustou různých preparátů se stejnými nebo podobnými účinnými látkami. Pokud je Váš pes zdravý a jeho trávení je v pořádku, můžete se pro jeho odčervení spokojit s těmito široce používanými antiparazitiky.
Tip: Podání antiparazitik zdravému psovi slouží jen k řešení případné parazitární invaze, probíhající bez zjevných příznaků. Pamatujte, že na rozdíl od vakcinace nemá takové odčervení preventivní efekt.
Přírodní antiparazitární preparáty
Vzhledem k nebezpečnosti psích vnitřních parazitů pro člověka se nelze na efekt přírodních preparátů spoléhat. Mohou být ale velmi prospěšné v posílení obranyschopnosti střevní bariéry a imunitního systému při vylučování parazitárních zárodků i dospělých parazitů ze střeva. Pro tento účel je ideální Verm-X, pamlsek a přírodní prostředek na podporu „bezchemického“ odčervení psa. Pro dlouhodobější podporu imunitního systému a zdravý mikrobiom pamatujte na pravidelnou obnovu zdravé střevní mikroflóry. Váš pes bude milovat zejména Yoggies Jogurt pro psy. V případě střevních potíží, nebo pokud má Váš pejsek citlivé trávení, je vhodné každé tři měsíce podat intenzivní desetidenní kůru plnou prospěšných probiotik a prebiotik – Yoggies DogPro Bio.
Tip: Pokud má Váš pes přes všechna opatření stále trávicí potíže, neotálejte s návštěvou veterinárního lékaře. Zabráníte tak rozšíření případné parazitární invaze na další zvířecí, ale i lidské členy Vaší domácnosti.
Příběh z veterinární ordinace
Následující skutečný případ pěkně ilustruje důležitost znalosti této problematiky. Rodina s dvěma dětmi, majitelé krásného leonbergra. Pes začal mít průjmy, ale protože bydlel v kotci na zahradě, majitelé to příliš neřešili. Dostal kuře s rýží a tím celá péče o jeho trávení skončila. Po pár týdnech zašla maminka do lékárny koupit odčervení. Tam obdržela dávku běžného antiparazitika, ta však neměla ani po pár dnech žádný efekt. Pak začal mít průjmy jeden z rodičů. Konzultace v lékárně přinesla rodině balení rozpustného prášku proti průjmu a černé uhlí. Trávicí potíže posléze postihly i ostatní členy rodiny včetně dětí.
Praktický lékař naordinoval antibiotika. Nezměnilo se nic, ale stav trávníku na zahradě, kde pobýval pes, donutil konečně majitele k návštěvě veterinární ordinace. Jako první odeslal veterinární lékař třídenní vzorek stolice na vyšetření a hle: v protokolu byla uvedena masivní invaze jednobuněčných parazitů – giardií. Tuto možnost neodhalila ani konzultace v lékárně, ani návštěva praktického lékaře. Po nasazení adekvátní léčby psa, a posléze po odeslání laboratorního protokolu praktickému lékaři a následné léčbě celé rodiny, se po mnoha týdnech zažívání všech vrátilo k normálu. Takže dilema, zda veterinář nebo samoléčba, má v případě zdravotních potíží jasný výsledek.
Doporučujeme
Zdravé zažívání vašeho psa můžete podpořit probiotiky, případně vhodnými doplňky potravy.