Průjmová onemocnění a flatuence (větry) mohou být pro psa zdravotním rizikem.

Určitě znáte situaci, kdy Váš mazlíček na návštěvě, v restauraci, nebo v tramvaji „upustí“ trochu přebytečného plynu. V okamžiku, kdy se zbytek osazenstva začne pomalu po sobě dívat, aby beztak nakonec zraky spočinuly na nebohém zvířeti vám nezbývá než přiznat barvu a omluvit se.

My se pokusíme poradit vám, jak řešit průjem psa a plynatost.

Co způsobuje flatuenci (plynatost)?

Enterococcus Faecalis

Enterococcus Faecalis

Příčin je hned několik. U krátkolebých plemen jako třeba francouzský buldoček může být příčinou vstřebávání nadbytečně spolykaného vzduchu při krmení. U většiny plemen však bývá příčinou nekvalitní potrava, nebo potrava se zbytečně vysokým obsahem proteinů, či  obilovin. Ze špatné, nebo špatně strávené potravy vzniká plyn. Určité množství plynů může přestoupit do zažívacího traktu také z krve. Nejvíce zapáchající „prdy“ však bývají ze špatné potravy, která obsahuje obiloviny, některé druhy zeleniny a mnoho aminokyselin. Obzvlášť nebezpečné pak může z dlouhodobého hlediska být přemnožení a výskyt Enterococcus faecalis ve střevech. Hltání potravy také “nepřidá” na kvalitním stravovacím režimu. Hltající pes do sebe dostává mnohem více vzduchu, než pes, který má na potravu klid.

Podceňovat průjmová onemocnění a větry se nemusí vyplatit

Naším cílem není vystrašit majitele psů ani koček. Jakmile se však plynatost vyskytuje po delší dobu, nebo silně zapáchá, je třeba začít jednat. Přemnožení výše zmíněného enterokoka může ve stáří vést až ke zhoubným nádorovým onemocněním. NEmusíte ale hned běžet za veterinářem aby jste svého mazlíčka zbavili plynatosti. Většinou si dovedete poradit sami.

Než se rozhodnete navštívit veterináře můžete zkusit vyměnit nevhodně vybranou potravu. Pokud krmíte extrudovanou potravou vyzkoušejte přechod na granule lisované za studena s laktobacily. Tyto granule jsou skvěle stravitelné a ve střevě nezanechávají zahnívající zbytky, rychleji se tráví, neobsahují lepek, sóju ani chemii. Obsah laktobacilů v granulích pomáhá pravidelně udržovat vyváženou střevní mikroflóru psa. Nahrubo mleté suroviny spolu se složkami potravy jako např.mletá křemelina a dostatek vlákniny podporují peristaltiku střeva.

Mimo to by jste měli naučit na krmení 2x denně a nehltat.

Dalším důležitým příspěvkem pro zdraví pejska je novinka na trhu – čerstvý jogurt pro psy a kočky plný probiotik, která podporují zdraví a imunitu psa. Výsledky testů hovoří jasně. Pozitivní dopady na zdraví psa má vždy potrava, která se co nejvíce přiblíží jejich přirozené potravě z přírody. Proto je kombinace granulí lisovaných za studena s laktobacily s podáváním jogurtu pro psy velmi silným benefitem pro zdraví vašeho pejska.

Co na to veterináři?

Shodují se v několika zásadních pohledech. První je fakt, že jistá míra plynatosti je normální, ale akutní problémy nelze přehlížet. Testy na různých veterinárních klinikách ukázaly, že nejčastějším spouštěčem je nevhodně vybraná, nebo nevyvážená potrava v kombinaci s vnějšími vlivy.

Než navštívíte svého veterináře, je dobré se zamyslet nad uplynulými hodinami, či dny. Zamyslete se nad tím, co bylo jinak a pokuste se najít “spouštěč” problémů. Mnohdy pomůže jen drobná úprava jídelníčku, nebo zařazení probiotik do potravy psa, jak říká MVDr.Daniela Králová

Jak s průjmy a plynatostí u psa bojovat?

Hlavní zásadou jak řešit průjem psa a plynatost je kvalitní potrava v kombinaci s prostředím ve kterém má pes dostatek klidu na krmení. Pokud k tomu přidáte tak potřebné kvalitní pamlsky a vyvarujete se těm nekvalitním, případně vyberete i špičkové doplňky potravy pro podporu zdraví, imunity i zažívání, pak pravděpodobnost, že se zbavíte zažívacích problémů u svého psa je velmi vysoká.  

 Tip: Neměli by jste zapomenout na pravidlo krmení 2x denně. 

Řešením tak zůstává v prvé řadě prevence!

Aby jste se vyhnuli opakujícím se průjmům, zánětům, nebo snad karcinomům zažívacího traktu psa, myslete na prevenci. Zdravá a kvalitní potrava, bohatá na všechny důležité přírodní složky od živočišných proteinů a tuků, přes vitamíny, minerály, vlákninu až po probiotika a prebiotika zaručí psovi dobré trávení i výživu.

Proto jsme vymysleli v Yoggies receptury založené na návratu k potravě z přírody, systém výroby i složení krmiv a doplňků potravy pro psy, které zaručí kvalitní krmení, skvělou výživu, čistý trávicí trakt a dostatek probiotických kultur, které pomohou v boji proti “zlým” mikroorganismům ve střevech psa.

Jeden příklad za všechny…

Náš pes Roxy trpěl po otravě plynatostí a průjmy, kdy jsme i v noci běhali po 20.min.ven. V tu dobu jsem začínal vymýšlet jogurt pro psy a v závěsu za ním i granule lisované za studena (přečtěte si Náš příběh). Dnes je Roxy výhradně na granulích Yoggies a denně dostává 1/2 jogurtu (i s kloubní výživou). Roxy netrpí průjmy, “neprdí” a je velmi vitálním psem, který nám všem dělá radost a bez něj si nedovedeme představit žádný den… 

…a ještě jeden. Po tom co mi volala chovatelka 49kg krásného Ridgebacka, že si neví s jeho průjmy rady ona, ani veterinář (i přes nasazenou medikaci) přešli na granule Yoggies s jehněčím masem a bílou rybou, do toho jako polední svačinu jogurty Yoggies a za pár zazvonil telefon s poděkováním, že “..takové hovinko..” si paní u pejska představovala… 
Jak vybrat kvalitní granule a poradna Yoggies