Průjmová onemocnění i flatuence (větry) mohou být pro psa zdravotním rizikem

Určitě znáte situaci, kdy Váš mazlíček na návštěvě, v restauraci, nebo v tramvaji „upustí“ trochu přebytečného plynu. V okamžiku, kdy se zbytek osazenstva začne pomalu po sobě dívat, aby beztak nakonec zraky spočinuly na nebohém zvířeti vám nezbývá než přiznat barvu a omluvit se. A to bývá momentem, kdy se začnete zabývat otázkou na téma – Jak řešit průjem psa a plynatost?

 Tip: Kromě výběru nekvalitního krmiva může být příčinou flatuence i zbytečně vysoký obsah proteinů a tuků v krmivu. Například když pro svého miláčka s menší pohybovou aktivitou vyberete krmivo s vysokým obsahem proteinů a tuků.

Co způsobuje flatuenci (plynatost)?

Příčin je hned několik a neexistuje jasná odpověď na tuto otázku. U krátkolebých plemen, jako třeba francouzský buldoček, může být příčinou vstřebávání nadbytečně spolykaného vzduchu při krmení. U většiny plemen však bývá příčinou nekvalitní potrava a především nekvalitní zdroj bílkovin v potravě. Nejvíce zapáchají hnilobné procesy při trávení nekvalitních bílkovin (proteinů) nebo potrava se zbytečně vysokým obsahem proteinů a obilovin.

Zpomalená peristaltika střev z důvodu nevhodné skladby potravy i nedostatku pohybu je důsledkem špatného trávení a vzniku plynů. Z praktického pohledu jde vlastně o nebezpečné hnilobné procesy v trávicím traktu.

I častá plynatost může ohrozit zdraví psa

Enterococcus Faecalis

Enterococcus Faecalis

Určité množství plynů může též přestoupit do zažívacího traktu i z krve. Nejvíce zapáchající „prdy“ bývají ty ze špatné potravy. A pokud ta obsahuje obiloviny, některé druhy zeleniny a především mnoho aminokyselin s obsahem síry, máte problém. Obzvlášť nebezpečné může být z dlouhodobého hlediska přemnožení a výskyt Enterococcus Faecalis ve střevech. V podstatě se jedná o „rozhozenou“ střevní mikroflóru a nerovnováhu, kdy se tento Enterococcus přemnoží.

Hltání potravy také „nepřidá“ na kvalitním stravovacím režimu. Hltající pes do sebe dostává mnohem více vzduchu, než pes, který má na potravu klid.

Tip: Kromě krmení 2x denně bychom měli naučit psy nehltat.

Podceňovat průjmová onemocnění a větry se nemusí vyplatit

Naším cílem není hned vystrašit majitele psů ani koček. Občas nějaký ten „prdík“ uteče. Jakmile se však plynatost vyskytuje po delší dobu, nebo silně zapáchá, je třeba začít jednat. Přemnožení výše zmíněných bakterií může ve stáří vést až ke zhoubným nádorovým onemocněním.

Granule lisované za studena Yoggies

Nemusíte ale hned běžet za veterinářem, aby jste svého mazlíčka zbavili plynatosti. Většinou si dovedete poradit sami, pokud víte, jak řešit průjem psa a plynatost.

Jak začít odstraňovat problémy s plynatostí a průjmy?

První radou tak bývá výměna aktuální potravy pejska. Pokud krmíte extrudovanou potravou vyzkoušejte přechod na granule lisované za studena s probiotiky Yoggies. Tyto granule jsou skvěle stravitelné a ve střevě nezanechávají zahnívající zbytky. Pejsek je rychleji stráví, neobsahují lepek, sóju, cukr ani žádná umělá dochucovadla či konzervanty.

Obsah probiotik v granulích také pomáhá udržovat vyváženou střevní mikroflóru (mikrobiom) a posilovat imunitu psa. Nahrubo mleté suroviny spolu se složkami potravy jako např. mletá křemelina a dostatek vlákniny podporují peristaltiku střeva a tím střevo přirozeně čistí.

To vše pomáhá správnému trávení a dobré kondici zažívacího traktu psa a tím i eleiminuje nežádoucí plynatost či průjmy u psů. 

 

 

Jogurt pro psy

Jogurt pro psy i kočky Yoggies

Jogurt pro psy i kočky Yoggies

Dalším tipem, který máme pro páníčky nejen pejsků, kteří mají problémy se zažíváním, je Yoggies jogurt pro psy (i kočky). Jedná se o čerstvý jogurt pro psy a kočky plný probiotik, která podporují zdraví a imunitu psa.

Tip: Víte, že můžete psovi dát jogurt? Více se o jogurtech pro psy dočtete tady

Výsledky testů hovoří jasně. Pozitivní dopady na zdraví psa má vždy potrava, která se co nejvíce přiblíží jejich přirozené potravě z přírody. Proto je kombinace granulí lisovaných za studena s laktobacily s podáváním jogurtu pro psy velkým benefitem pro zdraví vašeho pejska.

Co na to veterináři?

Shodují se v několika zásadních pohledech. První je fakt, že jistá míra plynatosti je normální, ale akutní problémy nelze přehlížet. Testy na různých veterinárních klinikách ukázaly, že nejčastějším spouštěčem je nevhodně vybraná, nebo nevyvážená potrava v kombinaci s vnějšími vlivy. Případně může jít o tzv. dietní chybu. Pes bývá sice krmen kvalitně, ale třeba o víkendu mu majitelé dopřejí k jídlu něco, co pro něj není vhodné. V podstatě to ale mohou být i odpadky v koši, případně venku na procházce zkažená potrava, kterou pejsek slupne, když se páníček zrovna nedívá. A je to tu zase a vy musíte znovu řešit otázku, jak řešit průjem psa a plynatost.

Probiotika pro psy Yoggies

Probiotika pro psy Yoggies

Tip: příčin průjmů a „prdění“ může být mnoho a hlavně – u některých psů stačí malá dávka tučnější potravy a problém je na světě.

Než navštívíte veterináře…

Než navštívíte svého veterináře, je dobré se zamyslet nad uplynulými hodinami, či dny. Přemýšlejte, co bylo jinak a pokuste se najít „spouštěč“ problémů. Mnohdy pomůže jen drobná úprava jídelníčku a hned víte jak řešit průjem psa a plynatost. Pomoci může i zařazení probiotik do potravy psa, jak říká MVDr.Daniela Králová

 Tip: neléčené průjmy mohou poškodit střevní stěnu, narušit trávení i vstřebávání živin. To může vést až k rozvoji onkologických onemocnění!

Jak s průjmy a plynatostí u psa bojovat?

Radí MDRr.Markéta Rázgová z veterinární ordinace Animal, Kutná Hora:

Suchary pro psy Yoggies

Suchary pro psy Yoggies

Hlavní zásadou jak řešit průjem psa a plynatost je kvalitní potrava v kombinaci s prostředím, ve kterém má pes dostatek klidu na krmení. Nezapomínejte ani na kvalitní pamlsky.

  1. Co je nejčastějším spouštěčem průjmů a plynatosti u psů? Nejčastěji dietní chyba, případně dlouhodobě nevhodné krmení, obiloviny v potravě, zkažená potrava, neléčený, příp. špatně léčený průjem, „rozhozená“ mikroflora, alergie na některé proteiny v potravě.
  2. Pokud se problémy neřeší, může dojít až k čemu? Může dojít k chronickému průjmu až onemocnění slinivky, špatnému trávení živin a tím pádem i nedostatku živin pro organismus. To může vést až ke ztrátě kondice. Z dlouhodobého hlediska může dojít k rozvoji mikroskopických změn ve stěně střeva a neřešitelnému narušení trávení i vstřebávání živin. Pak mohou být průjmová onemocnění i doživotní. Drážděné střevní buňky mohou být natolik oslabeny, že nezřídka dochází k rozvoji onkologických onemocnění.
  3. Kdy řešit problémy doma a kdy už se obrátit na veterináře? Před návštěvou veterináře je doporučitelné podat snadno stravitelné dietní krmivo v menších dávkách – 3 až 5 dávek za den. Vhodné je tedy například Yoggies jehněčí maso s bílou rybou. Dále podat psovi probiotoka – např. Yoggies jogurt. Pokud se průjem nespraví, nebo se objeví příměs krve či hlenu, je třeba návštěva veterináře, protože příčinou může být parazitární či bakteriální infekce.
  4. Lepší je vždy prevence, ale jaká? Prevencí je udržování vhodné skladby střevních bakterií a jejich vzájemný poměr. K tomu lze podávat co nejvíce vstřebatelného krmiva, aby bylo co nejméně „odpadu“ který ve střevě „hnije“. Vyhnout by jste se měli dokonce všemu, co může dráždit trávící trakt – lepek, soja,  nebo např. i nevhodný poměr bílkovin/tuků/sacharidů.

Prevence na prvním místě!

Aby jste se vyhnuli opakujícím se průjmům, zánětům, nebo snad karcinomům zažívacího traktu psa, myslete na prevenci. Zdravá a kvalitní potrava, bohatá na všechny důležité přírodní složky od živočišných proteinů a tuků, přes vitamíny, minerály, vlákninu až po probiotika a prebiotika. Taková potrava zaručí psovi dobré trávení i výživu. Proto jsme vymysleli Yoggies receptury založené na návratu k potravě z přírody.

Jeden příklad za všechny

Roxy pes Yoggies

Roxy

Náš „generální pes“ Roxy trpěl po otravě plynatostí a průjmy, kdy s ním musela rodina i v noci ven po 20 minutách. „V tu dobu jsem začínal vymýšlet jogurt pro psy a v závěsu za ním i granule lisované za studena,“ říká Jiří Švihálek, zakladatel Yoggies a pokračuje: „dnes je Roxy výhradně na granulích Yoggies a denně dostává 1/2 jogurtu (i s kloubní výživou). Roxy netrpí průjmy, „neprdí“ a je velmi vitálním psem, který nám všem dělá radost a bez něj si nedovedeme představit žádný den…“. 

Tip: Chcete si přečíst celý příběh Yoggies? Najdete ho tady.

…a možná ještě jeden 🙂 Obrátila se na nás chovatelka 49 kg vážícího, krásného Ridgebacka, že si neví rady s jeho průjmy ani ona, ani veterinář (i přes nasazenou medikaci). Přešli tedy na granule Yoggies s jehněčím masem a bílou rybou. Do tohoto způsobu krmení vložila chovatelka na doporučení také jako polední svačinu jogurty Yoggies. Za pár dní zazvonil telefon s poděkováním, že „..takové hovínko..“ u pejska už dávno neviděla. A takových příběhů máme spoustu, přesvěčte se sami.

A nezapomínejte, že Zdraví začíná v misce®