Hodně jídla a málo pohybu – a už jdou kila nahoru a tloustneme! A tohle platí nejen pro nás, ale i pro naše psy! Jenže pozor – nadváha u psů není jen estetická vada, ale je i velmi nezdravá. Dokonce může vést až k vážným nemocem. Věděli jste, že nadváhou a obezitou trpí až polovina psů? Co s tím i jak se obezitě u psa vyvarovat vám poradíme v tomto článku.

Stejně jako lidé, i většina psů ráda „baští“ dobroty. Někteří dokonce tak rádi, že by snad zhltli i gumovou hadici… Když k tomu denně přidáte pár dětských piškotů a nesnížíte krmnou dávku, může se lehce stát, že váš pes s jeho rychlým metabolizmem bude za chvíli jako koule.

poradna krmivo pro psy a kočky

Jak tloustnutí psa předcházet?

Překrmování neúměrnými dávkami potravy bez přihlédnutí k tělesné aktivitě psa nebo přemíra pamlsků vedou velmi často k obezitě našich čtyřnohých přátel. Nechcete-li svému psovi přivodit potíže s klouby, opakující se průjmy, flatuenci neboli „prdíky“ z nadmíry proteinů (o té si můžete něco přečíst zde), nebo dokonce cukrovku či šedý zákal, měli byste dodržovat pár jednoduchých zásad při krmení svého psa.

Agilní pes

První je výběr kvalitního, dobře stravitelného krmiva s dostatkem kvalitních přírodních proteinů z pravého masa, vitamínů a vlákniny a samozřejmě bez zbytečné chemie, obilí i sóji. Takové krmivo se psům skvěle tráví, dodá jim dostatek energie a podpoří peristaltiku zažívacího traktu pro zdravé trávení.

Právě taková krmiva, za studena lisované granule bez chemie, jsme vyvinuli u nás v české firmě Yoggies. Faktem je, že stále přibývá spokojených chovatelů, jejichž psi „frčí“ na pravém mase, z něhož jsou granule i konzervy vyráběny. Neméně důležitý je i obsah laktobacilů v granulích. Ty podporují imunitu a posilují celkové zdraví každého psa. No a právě proto jsou  granule Yoggies unikátní a zdravé pro každého psa.

Dalším velmi důležitým pravidlem při krmení psa, aby netrpěl nadváhou, je odvažování správné dávky krmiva. Sofistikovaná kalkulačka krmných dávek vám dnes během chvilky napoví, kolik by mohla být krmná dávka. A to i v návaznosti na tělesnou zátěž, věk i zdravotní stav psa. Nesmíte však zapomínat na to, že pokud celý den „ládujete“ svého psa pamlsky, měla by krmná dávka být o něco snížena oproti doporučené krmné dávce v kalkulačce!

A když už je řeč o pamlscích – měli byste se vyvarovat zdraví škodlivých „dobrot“, jako jsou třeba dětské piškoty (obsah cukru může způsobovat např. cukrovku nebo šedý zákal). Velmi škodlivé mohou být pamlsky typu louhovaných bůvolích kůží plných chemie, či různých „odpadních“ surovin živočišného původu. Mezi ty patří např. volně prodávané vepřové uši (nebalené), po nichž v obchodech mohou lézt mouchy a klást na ně vajíčka, kálet apod. Proto raději vybírejte zdravé pamlsky pro psy v originálním balení, nejlépe z osvědčených českých zdrojů.

A co když už obézního psa máte?

Pes má nadváhu, co s tím

A když už máte doma psa s nadváhou, i pro vás máme dobrou radu. V prvé řadě přejděte na kvalitní, zdravé a dietní krmivo bez obilí. Například granule z jehněčího masa a bílé ryby jsou nejen lehce stravitelné, ale pomohou vašemu psu vyčistit jeho zažívací trakt. Dalším efektem této „odtučňovací kůry“ je to, že toto lehce stravitelné krmivo pomůže postupně vyčistit celý organismus od případných škodlivých látek a posílit imunitní systém psa.

Jakmile u obézního psa přejdete na jehněčí granule, nezapomeňte se také podívat do kalkulačky krmných dávekZvolte požadovanou váhu psa a volbu „chci, aby pes zhubnul“. Pak už stačí postupně snižovat krmné dávky, aby pes nehladověl.

Ani při hubnutí byste také neměli zapomínat na pamlsky. Ty by měl za dobře odvedenou práci dostat každý pes. Vyberte ale raději pamlsky dietnější a samozřejmě bez cukrů, chemie i lákadel. A dávejte je s mírou a vědomím, že pro vaše psy vždy platí pravidlo, že Zdraví začíná v misce®.

Doporučujeme

V případě, že potřebujete, aby váš pejsek snížil váhu, doporučujeme sáhnout po následujících produktech z našeho portfolia.

Jehněčí granule lisované za studena s probiotiky jsou snadno stravitelné a mají nižší kalorickou hodnotu. Jako pamlsky jsou vhodné dietní suchary se špenátem bez masa a pro ozvláštnění krmné dávky můžete sáhnout po zeleninové omáčce.

Jehněčí maso & bílá ryba, granule lisované za studena s probiotiky
Omáčka zeleninová s prebiotiky
Dietní bezlepkové suchary se špenátem