ČIVAVA
vše o plemenu

Čivava je nejmenší psí plemeno na světě. Je to také jedno z nejoblíbenějších plemen slavných filmových hvězd. Pochází z mexické provincie Chihuahua, předpokládá se, že jejich předci byli domestikováni mexickými indiány. Vlastnictví čivav bylo v té době doménou vysoce postavených osob, s nimiž byly čivavy také pohřbívány, aby je doprovázely a chránily v posmrtném životě. Tito malí pejsci žili původně v norách. Dodnes čivava miluje tašky, zavřené pelíšky, nebo jakýkoli malý prostor, kam může zalézt. V současné době je toto malé společenské plemeno velice oblíbené a rozšířené po celém kulturním světě.

Povaha

Čivava je malý pes s velkým srdcem. Bývá sebevědomá a odvážná, a umí se postavit proti mnohem většímu nepříteli. Přesto, že je to typicky společenské plemeno, které často tráví velkou část dne v tašce, je to plnohodnotný pes. Zvládne i delší procházky a bývá úspěšná i v psích sportech. Čivavy si vytvoří ke své lidské smečce velmi pevné pouto. Je ráda středem pozornosti a nechce o ni soutěžit s jiným preferovaným členem rodiny, třeba malým dítětem. Požadovanou pozornost si často vynucuje hlasitým a intenzivním štěkáním, což je třeba hned od počátku potlačovat vhodnou výchovou. Majitel čivavy musí počítat také s její značnou inteligencí a vychytralostí, kterou není radno podceňovat. 

Pro koho se hodí

Čivava se hodí do rodiny se staršími dětmi a je také ideálním psem pro majitele – začátečníka. Je to jednoznačně pes do bytu, ideálně když může s majitelem trávit hodně času. Celý den sama v bytě šťastná nebude. Je ideální psem pro seniory – péče o ni není náročná a nemá tendence utíkat. Vzhledem ke svému temperamentu je ale vhodná i pro majitele, kteří se chtějí začít věnovat například agility. 

Základní informace o plemeni

Je to jediné plemeno, u něhož standard udává jen požadovanou hmotnost, ale nikoli výšku. Čivava nesmí vážit méně než 1 kg a více než 3 kg. Stavba těla je kompaktní, rámec čtvercový zejména u psů. Lebka má mít tvar jablka s vyklenutým čelem. Z hlediska délky srsti jsou rozlišovány dvě varianty – krátkosrstá a dlouhosrstá. Krátkosrstá čivava má po celém těle kratší, dobře přiléhavou srst, delší jen na krku a ocase. Dlouhosrstá má pak jemnou, hedvábnou delší srst s řidší podsadou. Na uších, krku, zadní straně končetin, packách a ocase tvoří srst praporce. Barvy jsou přípustné ve všech odstínech kromě merle.

Fena štěně 6 měsíců
Fena dospělá
Pes štěně 6 měsíců
Pes dospělý
Výška
15 – 20 cm
18 – 23 cm
Váha
1 – 2,5 kg
1,5 – 3 kg
Věk dožití
12 – 16 let
12 – 16 let

Výchova a výcvik

Přes svoji malou velikost potřebuje čivava pevnou ruku, jasně stanovená pravidla a důslednou výchovu a socializaci. Vyvíjející se psychika čivavy mívá tendenci k rozvoji výrazné dominance, zejména u pejsků samců, kterou je třeba důslednou výchovou od počátku potlačovat. Stejně tak je vhodné výcvikem regulovat nadměrný štěkot. Na procházkách v otevřené krajině je třeba hlídat výskyt velkých dravých ptáků, jejichž kořistí se může čivava snadno stát. V domácnostech s malými dětmi je třeba čivavu chránit před přišlápnutím nebo náročnějšími hrami, při níž by mohlo dojít k jejímu nechtěnému poranění. 

Nemoci čivav

Během šlechtění čivav zaměřenému téměř výhradně na vnější znaky – trpasličí velikost a typický vzhled, došlo k upevnění mnoha zdravotních poruch v plemenném základu. Ideál vyklenutého čela a krátkého nosu vyústil ve zvýšený výskyt onemocnění zubů a dásní, stejně tak jako chorob dýchacích cest. U čivav se dále vyskytuje častěji luxace kolenní čéšky, vady ve skusu – předkus nebo podkus, hydrocefalus, onemocnění srdce. Lafora epilepsie je záchvatovitý stav, který je možné testovat genetickým testem. 

Čím a jak čivavu krmit

Čivava patří mezi trpasličí plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:

  • po odstavu mezi 2. a 3. měsícem věku 5x denně, 
  • od 4 do 5 měsíců 3x – 4x denně a 
  • od 6. měsíce věku 2x denně. 

Vzhledem k velikosti jsou pro ně vhodné malé granule, například Yoggies minigranule. V případě diagnostikované luxace kolenní čéšky je vhodné volit krmivo s obsahem kloubní výživy, například Yoggies B.A.R.F. s probiotiky a kloubní výživou, případně do krmiva přidávat potravní doplňky – Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. Čivava může v případě nedostatku pohybu inklinovat k obezitě a tak je třeba její krmnou dávku pečlivě odměřovat. Pamlsky by měly mít co nejmenší obsah energie, vhodné jsou malé kousky sušeného masa, například Yoggies výcvikové pamlsky pro psy, případně Yoggies bezlepkové piškoty pro psy.

Yoggies Sušené hovězí maso pro psy (proužky) 45g


Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g
Hovězí výcvikové pamlsky

Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář

Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte

Číst dál >>

První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?

Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem

Číst dál >>