Slova výchova a výcvik se nejčastěji používají ve spojení se psy. Mnoho lidí má obavy, že kočky jsou „nevycvičitelné“ a dělají si zkrátka, co chtějí. Pravdou ale je, že kočky lze cvičit poměrně snadno, jen je potřeba vědět, jak na to.
Trénink navíc kočkám poskytuje duševní i fyzické zaměstnání, je tedy skvělou prevencí proti nudě, vzniku nežádoucího chování a zdravotních problémů. Pokud navíc nemáte kočičku venkovní, ale bytovou, budou se vám hodit užitečné tipy, jak vychovat kočku v bytě, aby se vám spolu hezky žilo.
Jde vychovat kočku jako psa?
Někteří majitelé se mylně domnívají, že kočky jsou příliš tvrdohlavé a nezávislé, a proto je s nimi těžká domluva. Pokud však vsadíte na dostatek trpělivosti a najdete vhodné formy motivace, výchova kočky vám půjde jako po másle.
Samozřejmě je potřeba respektovat i přirozené potřeby koček a vytvořit jim co nejpříznivější prostředí. Ať už chcete vaši kočičku naučit praktickým dovednostem pro soužití v jedné domácnosti, novým zábavným trikům, či napravit problémové chování, uchopíte-li to za správný konec, obohatíte tím váš společný vztah a užijete si mnoho zábavy.
Mějte na paměti, že kočky mají často jinou motivaci, než naši psí mazlíčci. Hlazení a pochvaly stačit u většiny koček nebudou, zaměřte se proto zejména na chutné pamlsky. Dejte však pozor na překrmování, pokud to jde, využijte k tréninku i část krmné dávky. Pokud máte kočku, která miluje vaši pozornost a mazlení, i to může být občas skvělá odměna.
Pusťte se do výchovy kotěte hned od prvního dne
Naučit nové kotě správné chování vyžaduje trpělivost a hlavně důslednost ze strany majitele. Stejně jako například u štěňat, ani u malých koťátek nepodceňujte socializaci. Zvykejte kotě na nové lidi a zážitky, aby mělo mnoho podnětu k učení a vyrostl z něj nebojácný dospělák. Při seznamování kotěte s novými věcmi používejte pozitivní odměny jako hračky a pamlsky.
Co můžete novému přírůstku ukázat?
- příchod a odchod lidských návštěvníků
- malé děti (vždy pod dohledem zodpovědných osob)
- jiné kočky či psy (zdravé, očkované a přátelské)
- přístroje jako pračka, sušička, vysavač
- různé neobvyklé a hlasité zvuky
- cestování v autě
Zásadní součástí výchovy malého kotěte je také zvykání na manipulaci. Učte jej cítit se pohodlně při dotycích od různých lidí. Díky tomu bude méně ve stresu při návštěvě veterinárního lékáře, podávání léků, péči o kožíšek nebo zoubky, oči a uši, a také při kontaktu s návštěvami.
Se zvykáním na manipulaci začněte hned, jak si nové koťátko přinesete domů. Hlaďte jej pocelém těle, hrajte si s ušima, dotýkejte se tlamky a zubů a držte jej v různých polohách. Nebojte se zapojit celou rodinu i přátele. A samozřejmě vždy odměňte šikovného prcka nějakou dobrou ňamkou.
Pokud není koťátko vůbec zvyklé na doteky, začněte úplně pomalu, třeba tím, že budete společně trávit čas ve stejné místnosti, tiše na něj mluvit a při přiblížení odměňovat velmi chutným pamlskem. Při zvykání na hlazení začínejte na hlavě, pak můžete přidat hlazení na hřbetě a později i dalších částech těla.
Bezproblémové soužití s kočkou v bytě
Mezi nejdůležitější dovednosti, na které je potřeba se zaměřit při výchově kočičího parťáka, patří učení čistotnosti, tedy: používání kočičí toalety, a používání škrabadel a dalších ploch ke škrabání určených.
Aby se z vaší kočky stal pohodový spolubydlící, je třeba ji také psychicky i fyzicky zaměstnat. Nedostatek pohybu a zábavy vede často k nežádoucí agresivitě a hyperaktivitě. Dopřejte kočce dostatek škrabadel, vyvýšených míst a různorodých hraček včetně hlavolamů.
Hrajte si spolu denně s kočičími udičkami nebo laserovým ukázovátkem a vyzkoušejte, co zrovna vašeho malého tygra pořádně rozpohybuje. Tyto aktivity ale rozhodně nepřehánějte, aby se vám z kočky nestal závislák.
Potřebujete vaši kočku odnaučit nežádoucí chování?
Pokud vaše kočičí společnice nemá k dispozici dostatek zábavy nebo ji něco stresuje, může začít předvádět různé chování, které je pro nás lidi nežádoucí. Nejčastěji to bývá agresivní a teritoriální chování, značkování, škrabání a kousání bytového zařízení.
Nejlepší je vyhnout se trestání nežádoucího chování. Místo toho se soustřeďte na zjištění a napravení příčin, které vedly ke vzniku takového chování a pozitivně posilujte, tedy odměňujte, naopak chování žádoucí.
Když kočka škrábe nábytek
U škrabání nevhodných předmětů je ideálním řešením přesměrovat tuto kočkám přirozenou činnost na škrabadlo, které umístíte co nejblíže. Určitě je vhodné vyzkoušet umístění škrabadel v různých provedeních a na různá místa.
Pokud máte koček více, větší množství škrabadel je přímo nutností. To ovšem platí i o kočičích záchůdcích. Jedna toaleta na každou kočku je minimum, ideální je držet se pravidla, že počet záchůdku se rovná počtu koček plus jedna.
Pro jednu kočku je tedy ideál mít 2 různě úmístěné toalety, pro dvě kočky 3 toalety a tak dále. Pokud vaše kočka začne najednou chodit vykonávat potřebu jinam, jako první ji nechte vyšetřit u veterináře, abyste vyloučili zdravotní problémy.
Co dělat, když vás kočka kouše?
Může jít o drsný projev náklonnosti, důsledek nadměrné interakce, nebo upozornění, že se jí nelíbí, co děláte. Mnoho koček nemá rádo příliš intenzivní nebo dlouhé interakce nebo jim vadí doteky na určitých částech těla.
Zkuste vaší kočičce dopřát více respektu a problematické interakce omezit. Sledujte rozšíření zorniček a poškubávání ušima či ocasem, to bývají známky toho, že je kočka neklidná a je na čase interakci ukončit. Začne-li kočka nepříjemně reagovat na dotyky v místech, kde jí to dříve nevadilo, opět je vhodné navštívit veterináře.
Pokud se jedná o výpady, kdy vás kočka loví, je na čase ji dopřát pořádné fyzické vyžití formou divokých her, aby mohla vypustit nahromaděnou energii.
Jak vycvičit kočku, aby uměla různé povely
Při výcviku koček je nejdůležitější trpělivost. Údajně je zapotřebí nejméně tří tréninkových lekcí, než kočka začne chápat, co po ni požadujete. Bude to tedy chtít hodně opakování a hodně odměn, než uspějete, ale vyplatí se to! Postupujte po malých krůčcích, rozdělte si chování, které chcete naučit, na malé části a učte je postupně.
Výcvik kočky pomocí klikru
Super tréninkovou pomůckou je klikr. Pokud chcete, aby si jakékoli zvíře spojilo své chování s odměnou, je třeba odměňovat přesně v danou chvíli. Díky klikru se vám podaří označit správný moment přesněji a kočka bude lépe vědět, co po ní chcete.
Nejprve je třeba vytvořit vazbu mezi klikrem a odměnou, tzv. kočku „naklikat“, tím, že klinete a hned dáte kočce pamlsek. To opakujete tak dlouho, než kočka bude chápat, že kliknutí se rovná odměna. Pokud nechcete z nějakého důvodu klikr používat, lze daný zvuk nahradit konkrétním zvoleným slovem, které je krátké (jednoslabičné) a bude se vám snadno říkat.
Jak často trénovat kočku?
Tréninkové lekce jsou ideální krátké, abyste předcházeli frustraci. Pár minut několikrát denně je lepší, než jednou denně půl hodiny v kuse. Nové cviky učte vždy v klidném prostředí bez rušivých vlivů. A učte vždy jen jednu novou věc po druhé.
Na závěr pro vás máme tipy, co můžete zkusit vaši kočičí žákyni naučit:
- přivolání
- sednutí
- lehnutí
- panáčkování
- „high five“
- otočka
- válení sudů
- chození do přepravky na povel
- dotyk čumáčkem na target (např. hůlka, váš prst nebo dlaň)
- proskakování obručí nebo přeskakování překážky
- výskok na vaše rameno