Většina psů cestování zvládá s přehledem, u koček to tak ale být nemusí. Bývají více vázané na své teritorium a pokud to je možné, dají raději přednost pohodlí a klidu domova. Přestože se výjimky najdou, určitě je dobré přípravu na cesty s kočičí společnicí nepodcenit a nachystat se pečlivě dopředu.

Obsah článku

Na cestování se vyplatí kočku zvykat již odmala

Možná neplánujete z vaší kočky vychovat nadšenou turistku, která s vámi bude cestovat okolo světa, přesto se i tak vyplatí zvykat ji na přepravu od malého koťátka. Už jen proto, že čas od času vás nemine cesta k veterináři a pokud bude kočka zvyklá na cestování, ubyde jí i vám velká část stresu.

Co vše kočka na cestách potřebuje?

Nezbytnou výbavou je kvalitní a bezpečná přepravka, kterou využijete na cestách nejen autem, ale i autobusem či vlakem. Občas bývá na krátké cesty autem doporučován i postroj, je-li na něj kočka zvyklá. Ten sice zabrání tomu, aby se kočka nepohybovala volně po autě, ale v případě nehody není pro kočičku a posádku auta dostatečně bezpečný. V současnosti nejsou k dispozici crash-testované postroje pro kočky, pouze pro psy.

Když balíte kočce výbavu na dovolenou, nezapomeňte na kočičí toaletu s oblíbeným stelivem a lopatkou, krmivo, na které je zvyklá, misky na jídlo a vodu, deku či pelíšek, a také hračky a chutné pamlsky. Hodit se může i kartáč nebo hřeben pro péči o srst.

Pokud svou kočku krmíte syrovou potravou, můžete na cesty sbalit za studena lisované granule, které jsou díky šetrnému zpracování velmi podobné a tento krátkodobý přechod by neměl působit potíže. Pro jistotu doporučujeme ale pár dní předem krmivo vyzkoušet, ať si jste jistí.

Aby cestování s kočkou nebyl stres pro vás ani pro ni

Pokud se rozhodujete, zda vůbec svoji kočičku na dovolenou vzít, dobře zvažte, jestli si ji užije a pokud už teď víte, že to neocení, najděte pro ni raději spolehlivého hlídače po dobu vaší nepřítomnosti. Je-li vaše kočka hodně plachá a cestování jí nedělá dobře, ale přesto s ní musíte někam jet, poraďte se předem s veterinářem ohledně možnosti podání přírodních uklidňujících přípravků. Na kočičku během cesty klidně a vlídně mluvte, to jí také pomůže stres zvládnout.

Před delší cestou kočku několik hodin raději nekrmte. Vždy buďte pozorní k aktuálnímu počasí. V zimních dnech dávejte pozor na možné prochladnutí, v horkých dnech naopak na přehřátí. V žádném případě nikdy nenechávejte kočku samotnou v autě!

Cestování s kočkou do zahraničí

Chcete odcestovat s kočičkou do zahraničí, ať už na dovolenou nebo kvůli stěhování? Vždy se dopředu pečlivě informujte o pravidlech pro vstup do konkrétní země, nejspolehlivějším zdrojem je Státní veterinární správa. Samozřejmě se neobejdete bez platného cestovního pasu a zaregistrovaného čipu.

Zvažujete-li cestování s kočkou letadlem, myslete na to, že většina koček bude z neznámých pachů a zvuků během přepravy velmi vystresovaná. Předem si zjistěte pravidla zvolené letecké přepravní

společnosti. Myslete také na to, že v případě přepravy na palubě letadla musí kočka projít bezpečností kontrolou, při které bude vyndána z přepravky, nechte jí proto nasazený i postroj. V žádném případě nepodávejte kočce před letem žádná sedativa.

Další užitečné tipy pro kočičí cestovatele

Pokud cestujete na dovolenou, vždy si dopředu zjistěte, zda je kočka ve vybraném ubytovacím zařízení vítaným hostem, aby vás na místě nečekalo nepříjemné překvapení. Berete-li kočku i na procházky do přírody, nezapomeňte na ošetření proti parazitům. Vždy si také zjistěte kontakty na dostupná veterinární pracoviště v místě vašeho pobytu, nikdy nevíte, kdy se mohou hodit. Jestliže vás čeká náročnější cestování, doporučujeme předem preventivně posílit kočičí imunitu probiotiky pro kočky Yoggies CatProBio.