Stále častěji mezi pejskaři i v médiích slýcháme o různých otravách psů. Kdo to jednou zažil na vlastní kůži, ví, že se jedná o jeden z nejhorších zážitků v životě psa i člověka. Ostatně my z Yoggies bychom o tom mohli velmi podrobně vyprávět, jak dokládá i náš příběh s Roxym. Díky tomu dnes existují krmiva Yoggies a vy čtete tento článek.

 

O otravách psů s MVDr. Markétou Rázgovou

Otravy psů, projevy, příčiny a následky - Yoggies

Rádi bychom vám a vašim pejskům pomohli vyvarovat se těchto nepříjemných zážitků. Proto jsme se zeptali MVDr. Markéty Rázgové z veterinární ordinace Animal v Kutné Hoře na otravy psů, jejich nejčastější příčiny, projevy a možné následky.

Paní doktorko, z čeho nejčastěji může být pes otráven?

Otrav psů i koček je teď neobvykle mnoho. U psů nejčastěji pozorujeme otravy rodenticidy (jedy na hlodavce), metaldehydem (jed na slimáky) a fridexem. U koček nejčastěji vídáme otravy rodenticidy nebo přípravky proti parazitům (když majitelé dají kočce přípravek původně určený pro psy). U psů i koček mohou otravu způsobit i toxiny obsažené ve zkažené potravě nebo vodě. Takovými toxiny jsou např. toxiny bakterií jako je botulotoxin, nebo třeba plesnivé krmivo. Mezi méně obvyklé otravy patří otrava avokádem nebo čokoládou. Mnoho lidí čokoládu podceňuje, ale měla jsem tu i pejska malého plemene, který po požití vysokoprocentní čokolády málem umřel. Ve vedrech se zase psi rádi koupou v různých rybnících a tůních, jenže i tam na ně číhá riziko otrav sinicemi, což může být také velmi nebezpečné.

 
Příčiny otrav u psů - čokoláda a avokádo

Přehledně – čím vším se může pes otrávit:

  • jed na krysy a jiné hlodavce
  • jed na slimáky
  • jedy na hmyz, insekticidy
  • fridex, nemrznoucí směs do chladiče, kapaliny do ostřikovačů
  • zkažená a plesnivá potrava nebo voda
  • čokoláda
  • avokádo
  • nikotin 
  • lidské léky – paracetamol, ibalgin
 

Jak se otravy projevují?

Většinou dojde k rapidnímu zhoršení zdravotního stavu zvířete. Mezi nejčastější příznaky otravy u psa patří úporné zvracení, slabost, apatie, nechuť k jídlu. U otrav rodenticidy lze pozorovat i krvácení z tělních otvorů, krev ve stolici. U velkého množství otrav jsou v posledním stadiu typické křeče, u některých naopak neschopnost pohybu a slabost svalů. To byl i problém Roxyho. Pomoci při určení toxické látky může i velikost zorničky – některé toxiny vyvolávají stažení zorničky, jiné zase její roztažení.

 

Kontrola zorniček u psa - otravy psůPřehledně – jak poznat otravu u psa podle projevů:

  • úporné zvracení nebo průjmy
  • slabost a apatie
  • nechuť k jídlu, odmítání potravy
  • krvácení z tělních otvorů, krev ve stolici či v moči
  • křeče a bolesti
  • ochablost svalů a neschopnost pohybu
  • změna roztažení zorniček

 

Každého chovatele určitě zajímá, jak nejrychleji pomoci psovi, když zjistíme otravu? 

Zjistíte-li, že pes nebo kočka snědl/a nějaký jed, je nutné co nejdříve vyvolat zvracení – ideálně do 30 minut od pozření. K vyvolání zvracení můžeme použít po lžičkách podávaný peroxid vodíku (2% dezinfekce) nebo také hořčici naředěnou vodou. Po vyzvracení je nutné co nejdříve vyhledat veterinárního lékaře. Dalším postupem je většinou infuze, která slouží k „propláchnutí“ organismu a rychlejšímu vyloučení toxinů z těla. U otrav rodenticidy se podávají vysoké dávky vitaminu K, které by si ovšem chovatel sám bez konzultace s veterinářem neměl ordinovat. Dále se také podávají speciální gely, které na sebe navazují toxiny proniklé do střeva, čímž se zabrání jejich dalšímu vstřebávání do těla.

 

Přehledně – První pomoc při otravě psa:

  • vyvolat zvracení (v případě otravou chemikáliemi nebo při podezření na spolknutí ostrého předmětu zvracení nevyvolávat! pouze kontaktovat veterináře a zeptat se na postup)
  • kontaktovat veterináře a psa neprodleně transportovat na vyšetření

 

Co dělat po otravě psa?

 

Jaké jsou nejčastější potíže po otravách?

Otravy psů mají nejčastěji za následek postižení ledvin a jater. Záleží na dávce vstřebaného toxinu a razantnosti léčby, ale může dojít i k doživotnímu postižení těchto orgánů.  U otrav rodenticidy dojde k narušení krevní srážlivosti a léčba může trvat i několik týdnů. Občas po otravách zůstává velmi citlivé trávení už doživotně.

 

Příběh psa Roxyho a jeho otrava i rekonvalescence stojí za vznikem české firmy Yoggies. Citlivé zažívání psa pak bylo důvodem pro vývoj jogurtů pro psy i krmiva bez chemie a konzervantů, založeném na pro psa nejpřirozenějších surovinách – tedy na kvalitních masech, tucích i přírodních vitamínech.

Jiří Švihálek, ředitel Yoggies

 

Paní doktorko, když už se stane, že je u pejska zjištěna otrava a on se z ní dostane, jak ho poté co nejlépe a nejzdravěji krmit?

Při otravě je vždy důležité probrat následné krmení s ošetřujícím veterinářem. Většinou je narušeno trávení, protože je podrážděné toxinem, zvracením i průjmy. Bezprostředně po otravě většinou veterinář podá pacientovi speciální krmivo pro pejsky s narušeným trávením. Pak je vhodné přejít na velmi kvalitní krmivo, které bude snadno vstřebatelné, méně tučné a bude obsahovat minimum konzervantů a chemie. Velmi vhodné je také podávat probiotické jogurty pro psy, aby se trávení a imunita psa co nejdříve upravily.

 

Jogurt pro psy Yoggies Přehledně – režim a strava psa po otravě:

 

Teď doufáme v optimistickou odpověď na tuto otázku: Dá se z otravy úplně vyléčit nebo bývají následky?

Pokud se otrava zachytí včas a většina jedu je vyzvracena, tak je prognóza všeobecně velmi dobrá. Řeší-li se ale otrava až ve chvíli, kdy se u pejska objeví klinické příznaky a změny zdravotního stavu, může dojít k úhynu nebo přinejmenším k doživotním komplikacím. Byl-li pejsek někdy otráven a uzdravil se, tak doporučuji dvakrát ročně nechat u veterináře provést vyšetření krve, aby se zkontroloval stav jater a ledvin, protože při otravě mohlo dojít k jejich poškození a snadněji pak ve vyšším věku může dojít k jejich selhání.

Doporučujeme

Jogurt pro psy a kočky
DogProBio probiotická směs
CBD kapky pro psy a kočky