LABRADORSKÝ RETRÍVR
vše o plemenu

Labradorský retrívr si na rozdíl od jiných plemen, jejichž obliba v čase kolísá, zachovává stálou přízeň majitelů psů. Je to dobrosrdečný, oddaný společník, milující vše živé ve svém okolí. V současné době převažuje jeho společenská úloha, přesto, že jeho původ je čistě pracovní. V patnáctém století, kdy při lovu získaly na významu palné zbraně, bylo třeba psů schopných přinést ulovenou nebo postřelenou zvěř. A tak se pomalu začal rozšiřovat mezi lovci pojem „retriever“, neboli donašeč či aportér. Retrívr při lovu doprovází střelce, sleduje střelenou zvěř a na povel ji přinese. Postřelenou stopuje, chytí a střelci přinese. Tyto labradorskému retrívrovi vrozené instinkty zůstávají i v našich společenských zvířatech, která ráda aportují a nosí hračky, noviny nebo vodítko.

Povaha

Tito psi mají velmi miloupřátelskou povahu. Jsou velmi oddaní svému majiteli a dobře se cvičí. Snaží se dělat svému pánovi radost a splnit vše, co je po něm požadováno. V krvi mají lásku k vodě a tak jsou skvělí plavci. Žádné možnosti plavat nebo do vody alespoň vlézt labrador neodolá.

Stručně lze říci, že labradoři jsou:

  • oddaní
  • společenští
  • pracovití
  • výborní aportéři
  • laskaví
  • pozorní
  • klidní
  • vyrovnaní
  • inteligentní
  • přizpůsobiví
  • dobře ovladatelní

Pro koho se hodí

Labradorský retrívr je plemeno vhodné i pro majitele – začátečníka. Je to pes vysloveně kontaktní a potřebuje neustálý kontakt s lidmi. Není to v žádném případě pes do kotce. Vzhledem k absenci agresivity, která by se u něj neměla nikdy vyskytovat, se také nehodí jako hlídač bytu, domu či zahrady. Na cizí osoby upozorní štěkotem, ale jako obranáře jej použít nelze. Přesto, že jsou to dnes zvířata spíše společenská, jsou využíváni i jako psi myslivečtí, záchranáři nebo jako psi slepečtí. Pro svůj vynikající čich bývají úspěšní ve službě při vyhledávání drog a výbušnin. Díky své skvělé, trpělivé a přátelské povaze jsou také velmi vhodní pro canisterapii. 

Základní informace o plemeni

Labrador patří mezi velká plemena s mohutnou stavbou těla. Mají široký a hluboký hrudník a širokou hlavu. U tohoto plemene bývá velmi dobře patrný pohlavní dimorfismus – psi jsou velcí, mohutní, feny bývají menší a štíhlejší se sklonem k tloustnutí. Jejich srst je krátká, hustá a přilehlá s jemnou a hustou podsadou. V průběhu šlechtění v dobách, kdy byli využíváni lovecky, získali srst vodě odolnou, která je výborně chrání před chladem při plavání v ledové vodě, odkud nosili ulovené kachny. Barva srsti je žlutá, černá nebo hnědá. Z chovu je vylučující kromě odchylek od požadovaného tělesného standardu také agresivní nebo nadměrně bázlivá povaha.

Fena štěně 6 měsíců
Fena dospělá
Pes štěně 6 měsíců
Pes dospělý
Výška
54 – 56 cm
56 – 57 cm
Váha
15 – 20 kg
25 – 32 kg
18 – 25 kg
29 – 36 kg
Věk dožití
12 – 14 let
12 – 14 let

Výchova a výcvik

Díky jeho výborné ovladatelnosti bude výchova a výcvik snazší než u jiných plemen. Je ovšem nutné, stejně jako u jiných psů, začít s výchovou a socializací od útlého věku a nespolehnout se jen na dobrou pověst labradorů. I labradora musí být jeho majitel za každých okolností schopen přivolat. Přesto, že labradoři obvykle milují děti, může se vyskytnout výjimka. Proto by měl být při kontaktu psa s malým dítětem vždy přítomen dospělý. Rozhodnete-li se s labradorským retrívrem pracovat, bude nadšeně a s radostí plnit povely a úkoly. Nicméně zejména feny mají tendenci k přibývání na váze a tak potřebují dostatek pohybu a vhodné pamlsky. Vyhněte se piškotům pro děti obsahující cukr a dejte přednost například sušenému masu, ideálně Yoggies Sušené maso hovězí, Yoggies krůtí výcvikové pamlsky. Střídat je mohou také psy a štěňaty oblíbené lyofilizované pamlsky Yoggies. Pro milovníky pečených pamlsků jsou vhodné Yoggies Originální pečené piškoty nebo suchary pro psy.

Nemoci labradorských retrívrů

Tito psi bohužel patří k plemenům predisponovaným k poměrně široké škále různých onemocnění. Stejně jako u ostatních „trendy“ plemen je velmi důležité vybírat štěně z osvědčených chovů, případně po poradě s poradcem chovu. Štěňata bez PP budou mít mnohem větší pravděpodobnost výskytu dědičně podmíněných chorob z důvodu absence preventivního screeningu jejich rodičů. Asi 3x častěji než u jiných plemen se u nich vyskytují degenerativní onemocnění kloubů. Setkáváme se u nich například s alergickými chorobami, sníženou funkcí štítné žlázy, syndromem mrtvého ocasu a obezitou. Genetické testy máme pro labradory k dispozici kromě jiných také při diagnostice některých očních chorob – okuloskeletální dysplazie a progresivní retinální atrofie. 

Čím a jak labradora krmit

Labradorský retrívr je součástí skupiny velkých plemen, které je vhodné pro optimální vývoj krmit:

  • po odstavu mezi 2. a 5. měsícem věku 4x až 5x denně, 
  • od 5 do 8 měsíců 3x denně a 
  • od 8. měsíce věku 2x denně. 

Vzhledem ke sklonu k obezitě je třeba pečlivě odvažovat a hlídat krmnou dávku. 

Štěňatům a starším psům s vývojovými nebo získanými degenerativními kloubními změnami lze pomoci doplněním krmné dávky o preparáty kloubní výživy, například Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. Dlouhodobě pak může být vhodná také syrová potrava Yoggies B.A.R.F. 100% maso s probiotiky a kloubní výživou. 

Yoggies Sušené hovězí maso pro psy (proužky) 45g


Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g
Hovězí výcvikové pamlsky

Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář

Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte

Číst dál >>

První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?

Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem

Číst dál >>