Stále více chovatelů chce své psy krmit co nejzdravěji bez zbytečných chemických konzervantů, obilí i náhražek mas. Proto si pokládají otázku a když se rohodnou pro zdravé krmení a granule lisované za studena, konzervy i pamlsky a doplňky potravy od Yoggies pokládají si také otázku: Jak vybrat ty správné granule. Jenže mnohdy platí “co pes, to unikát”, a tak mají chovatelé mnohdy těžkou hlavu při výběru těch správných granulí, nebo při kombinaci krmiva a doplňků.

Tento článek vám pomůže vybrat ideální krmivo a nastavit správnou krmnou dávku.

Máte doma březí nebo kojící fenku?

Březost trvá průměrně 60-65 dní. V začátku březosti není třeba nikterak chvátat s přechodem na výživnější krmivo. Od cca 30 dne březosti by ale fenka měla postupně dostávat výživnější krmivo s větším obsahem kvalitních proteinů a tuků. Nic nezkazíte ani podáváním probiotik k podpoře imunitního systému. Nezapomeňte, že fenka přejde do fáze laktace, kdy bude potřebovat i dostatek vápníku. Pozor na poporodní eklampsii (tu způsobuje právě nedostatek vápníku a může být až smrtelná!), kdy se při nedostatku vápníku aktivuje vitamín D a hrozí odvápňování organismu. Ale i zde platí “všeho s mírou”, protože pokud je vápníku nadbytek (což se nestává tak často), tak i to může být pro fenu i štěňata problém.  

Doporučené krmivo(a): Skvělého výsledku ve vyváženém krmení fenky, a pak i ve výživě štěňat prostřednictvím kojení, dosáhnete granulemi Yoggies Active s kachnou a zvěřinou. Přidávat třeba jako oběd můžete trochu z našich Yoggies konzerv, ale zapomínat byste určitě neměli na Yoggies jogurty pro psy. Ty dodají fence potřebnou výživu, proteiny, tuky, vitamíny, ale hlavně vápník a laktobacily (probiotika), které budou potřeba jak ke konci březosti, tak při kojení štěňat. Na doporučenou minimální krmnou dávku se podívejte v Kalkulačce krmných dávek.

Jak převádět štěňata na granule Yoggies po odstavu od fenky?

Nejjednodušší postup je, že nasypete Minigranule Yoggies Active s kachnou a zvěřinou (28,6 % kvalitních živočišných proteinů a 12 % přírodních tuků jen z masa) do misky, zalijete vlažnou (ne horkou!) vodou a necháte rozmočit. Protože granule nenabobtnají, ale rozmočí se během pár minut, vytvoříte štěňátkům kaši, díky níž si začnou navykat na vůni a chuť těchto výživných granulí lisovaných za studena. Díky obsahu probiotik budete těmito granulemi podporovat i imunitu štěňátek. POZOR – granule nepřelívejte horkou vodou. Zničili byste důležitá probiotika v krmivu. Proto pamatujte, že krmiva Yoggies jsou již z výroby takové Zdraví v misce®

Doporučené krmivo: Minigranule Yoggies Active 3-5x denně a k nim můžete podávat jogurty pro psy Yoggies. Jsou skvělým doplňkem výživy – jak pro celkový vývoj štěněte, tak výborně posilují imunitní a trávicí systém psa. Na doporučenou minimální krmnou dávku se podívejte v Kalkulačce krmných dávek.

Máte doma nové štěně? Malé, nebo velké plemeno?

I když jsou granule Yoggies vyrobeny jako “All Life Stages” (tj. pro všechny věkové kategorie a plemena psů), jsou pro štěně nejvhodnější Yoggies Active. Pro malá plemena (v dospělosti cca do 5 kg váhy) doporučujeme MINIGRANULE po celý jejich život. Naproti tomu štěňata středních a velkých plemen krmte minigranulemi Yoggies Active 3-5x denně do váhy pejska cca 5-6 kg. Pak radši přejděte na běžnou velikost granulí, aby se už učil potravu chroupat, a ne hltat. Chroupání posiluje svaly, odstraňuje zubní kámen a vyplavuje endorfin (hormon štěstí).

 Tip při přechodu na granule Yoggies nebo přezubování: aby pejska nebolelo kousání tvrdých granulí, můžete mu je ze začátku mírně navlhčit vlažnou vodou, například postřikovačem na květiny (vodní mlhou). Pozor jen, aby byl postřikovač dokonale čistý!

Doporučené krmivo: Minigranule Yoggies Active 3-5x denně a k tomu můžete podávat jogurty pro psy Yoggies. Ty jsou skvělým doplňkem výživy jak pro celkový vývoj štěněte, tak výborně posilují imunitní a trávicí systém psa. 
Tip: Máte-li doma štěně chrta nebo podobného plemene, které nebude ve svém životě potřebovat velký přísun tuků, pak raději vyberte namísto Yoggies Active – Yoggies kuře s hovězím masem. Na doporučenou minimální krmnou dávku se podívejte v Kalkulačce krmných dávek.  

Máte psa s velmi malou aktivitou – tzv. “gaučáka”?

 Psi s menší dávkou pohybu by měli mít spíše dietnější krmivo, abyste jim “nezadělávali” na nadváhu a potíže zažívacího traktu, nebo problémy s klouby. Nevšímejte si, že na vás “smutně kouká” a buďte tvrdí především k sobě. Na místě je dietnější krmivo i odměny za skvěle vykonanou práci a lásku. Nezapomínejte alespoň na občasný pohyb psa (i svůj). Společné procházky se psem jsou přeci tak krásné za každého počasí. Že? 

Doporučené krmivo: Minigranule s jehněčím a bílou rybou pro malá plemena psů a Jehněčí s bílou rybou v běžné velikosti pro střední a velká plemena 2x denně. K tomu pamlsky bez masa od Yoggies 

 Tip: Pokud máte doma staršího pejska bez zubů nebo s podobnými problémy, pak můžete granule vlhčit nebo je dokonce rozmáčet, protože nebobtnají. Pejskovi i přes tento hendikep dáte plnohodnotnou, voňavou a zdravou potravu. Na doporučenou minimální krmnou dávku se podívejte v Kalkulačce krmných dávek.

Máte dospělého a zdravého psa s běžnou aktivitou?

Takového psa zbytečně nepřekrmujte a hlídejte obsah proteinů a tuků v potravě. Důležitá je i omezená dávka odměn a pamlsků, na něž se mnohdy při počítání krmné dávky zapomíná! Takový pes bude potřebovat kvalitní zdroj masa, tuku, vitamínů, posilovat imunitní systém (zvláště pak, bydlíte-li na sídlišti, kde hrozí různé nákazy, průjmy apod.), a také odměny. 

Doporučené krmivo: Pro malá plemena se hodí Minigranule Yoggies kuřecí a hovězí maso, pro střední a větší plemena běžná velikost granulí. Je-li váš pes velmi “neaktivní”, nebo má například v zimě méně pohybu než v létě, můžete zaměňovat s granulemi Jehněčí s bílou rybou. Krmit byste měli 2x denně. Jako doplněk krmiva (mimo krmnou dávku) můžete podávat jogurty pro psy Yoggies k posilování imunity i výživě. Podáváte-li jogurty pravidelně, hlídejte krmnou dávku granulí, aby pes zbytečně nepřibíral na váze. 

 Tip: Máte-li doma psy nenáročné na výživu a evidentně jim stačí menší dávka krmiva, nenuťte jim celou doporučenou krmnou dávku. A naopak, když má pes dokonalé “spalování”, nebojte se mu přidat i 10 % nad rámec doporučené krmné dávky. Na doporučenou minimální krmnou dávku se každopádně podívejte v Kalkulačce krmných dávek.

Chováte velmi aktivní plemeno psa?

Jak jsme už psali, granule Yoggies jsou vyvíjeny jako “All Life Stages” (vhodná pro všechna plemena a věkové kategorie psů). To platí i pro Yoggies Active s kachnou a jelenem. Ty mají 28,6 % kvalitních živočišných proteinů a 12 % přírodních tuků přímo z masa. Proto je psi skvěle tráví, jsou pro ně výživné i rychlým zdrojem všech živin a posilují i jejich imunitu. Proto na těchto granulích “jedou” třeba i týmy Husky a musherů… včetně štěňat. I zde můžete doplňovat krmnou dávku, třeba k obědu, monoproteinovými konzervami Yoggies a občas i jogurty Yoggies spolu s odměnami v podobě pamlsků bez lepku a chemie.

Doporučené krmivo: Minigranule Yoggies Active pro malá plemena aktivních psů a Yoggies Active s kachnou a jelenem pro střední a velká plemena 2x denně. K tomu jogurty pro psy Yoggies jako skvělý doplněk výživy i energie a “posilovač” kostí i imunity. Nic nezkazíte ani doplňky potravy, jako jsou třeba oleje Yoggies

 Tip: Máte-li doma štěně chrta, nebo podobného plemene, které nebude ve svém životě potřebovat velký přísun tuků, pak vyberte raději namísto Yoggies Active – Yoggies kuře s hovězím masem. Na doporučenou minimální krmnou dávku se podívejte v Kalkulačce krmných dávek.

Máte doma staršího psa?

Starší psi už nepotřebují takový přísun proteinů a tuků jako pes v dospělém, vysoce aktivním věku. Dietnější krmivo spolu s podporou imunitního systému, odměnami za skvěle vykonanou práci nebo jen z přátelství, by měly být na denním pořádku. Je třeba vymyslet pejskovi takové Zdraví v misce®.

Doporučené krmivo: Minigranule s jehněčím a bílou rybou pro malá plemena starších psů a Jehněčí s bílou rybou v běžné velikosti pro střední a velká plemena 2x denně. K tomu jogurty pro psy Yoggies jako skvělý doplněk výživy i podpora imunity  a nic nezkazíte ani doplňky potravy jako jsou třeba oleje Yoggies a pamlsky od Yoggies

 Tip: Máte-li doma staršího pejska bez zubů nebo s podobnými problémy, můžete mu granule vlhčit, nebo je dokonce rozmáčet, protože nebobtnají. Pejskovi i přes tento hendikep dáte plnohodnotnou, voňavou a zdravou potravu. Na doporučenou minimální krmnou dávku se podívejte v Kalkulačce krmných dávek.

Potřebujete aby pes zhubl?

Psi “oblejších” tvarů si mnohdy koledují o problémy s klouby, páteří i srdcem. Mnohdy je na vině ale víc “páníček” než pes. Takže ruku na srdce, a hlavně zapněte sebekontrolu při odtučňovací kůře psa. Zapomeňte, že na vás smutně kouká a buďte tvrdí především k sobě. V tomto případě budete potřebovat dietnější krmivo spolu s podporou imunitního systému i dietnějšími odměnami za skvěle vykonanou práci při hubnutí. Nezapomínejte ani na pohyb psa i svůj. Je to přeci krásné se vyběhat se psem v přírodě za každého počasí. Že? 

Doporučené krmivo: Minigranule s jehněčím a bílou rybou pro malá plemena “otylejších” psů a Jehněčí s bílou rybou v běžné velikosti pro střední a velká plemena 2x denně. K tomu jogurty pro psy Yoggies jako podpora imunity a pamlsky bez masa od Yoggies 

 Tip: Staršímu pejskovi bez zubů nebo s podobnými problémy můžete granule vlhčit, nebo je dokonce rozmáčet, protože nebobtnají. Pejskovi i přes tento hendikep dáte plnohodnotnou, voňavou a zdravou potravu. Na doporučenou minimální krmnou dávku se podívejte v Kalkulačce krmných dávek.

Řešíte různé diety z důvodu alergií, onemocnění ledvin, jater apod? 

Ve většině případů se setkáváme s dotazy na dietní krmiva pro psy s nemocemi ledvin, jater, různými infekcemi, nebo alergiemi.

Mnoho chovatelů vyzkoušelo jedno ze základních pravidel, kterým se řídím i já při výchově svých psů. Nejdříve, nejedná-li se o závažnou chorobu, vyzkoušet nechat “to” na přírodě. Tedy nasadit dietnější krmivo, podpořit imunitu, počkat, až si organismus vyčistí střeva od parazitů, usazenin i choroboplodných zárodků, a pak se uvidí.

K tomu mohou pomoci například jehněčí granule s bílou rybou (nejdietnější krmivo z dílny Yoggies) v kombinaci s jogurty, pamlsky bez masa, případně i oleji. Oleje, jako např. ostropestřecový, mají skvělé protizánětlivé účinky a mohou pejskovi výborně pomáhat třeba i po operacích. Je třeba nasadit takové Zdraví v misce®. Vždy platí, že byste měli dát při výběru krmiva v prvé řadě na zdravý selský rozum a vyznat se i umět číst informace o složení krmiva. 

Doporučené krmivo: Minigranule s jehněčím a bílou rybou pro malá plemena psů a Jehněčí s bílou rybou v běžné velikosti pro střední a velká plemena 2x denně. K tomu jogurty pro psy Yoggies jako podpora imunity a pamlsky bez masa od Yoggies 

 Tip: Pokud se jedná o závažnější onemocnění, pak je už na místě důkladná konzultace s veterinářem. Se vším si příroda nepomůže. Pamatujte však, že byste se měli svého veterináře dotázat na obsah sóji v krmivu, když vám nedoporučí Yoggies (krmiva Yoggies neobsahují soju, obilí ani chemické konzervanty). Soja totiž může dlouhodobě poškozovat štítnou žlázu psa. Na doporučenou minimální krmnou dávku se podívejte v Kalkulačce krmných dávek.

Jak krmit psa při závažných onemocněních?

Při závažnějších onemocněních psů je vždy třeba konzultace s veterinářem. Mnohdy pomáhají při chorobách dietnější krmiva, ale opakem může být onemocnění srdce dilatační kardiomyopatie DCM. Na tu prakticky neexistuje univerzální krmivo, a naopak pes může důsledkem tohoto onemocnění slábnout. Proto je třeba vydatnějších krmiv a většího přísunu kvalitních a dobře stravitelných proteinů i tuků. Zde bychom doporučili z dílny Yoggies granule Yoggies Active v kombinaci s monoproteinovými konzervami, jogurty pro psy i pamlsky jako sušené hovězí maso. Vše ale až po konzultaci s veterinářem. 

Pokud je pro vás pes nejlepším přítelem, pak vybírejte krmivo podle kvalůity, složení a ne nutně podle ceny. I díky přátelství lidí a psů u nás v Yoggies platí, že Zdraví začíná v misce®