Pozor, co nesmí jíst kočky?
Kolikrát v dobré víře chceme svým domácím chlupáčům dopřát, ale spíš jim uškodíme. Víte, co je jedovaté pro kočky? Jaké rostliny si domů raději nepořizovat a který pamlsek kočce určitě neprospěje? Přečtěte si článek, kde se k intoxikacím (otravám) vyjádřil i veterinář.
Jedovaté potraviny pro kočky
Čokoláda
Slyšeli jste, že čokoláda je jedovatá pro psy? To samé platí také pro kočky. Proto doporučujeme veškeré kakao, čokolády na vaření nebo cukrovinky dát z dosahu koček. Zvířatům škodí nebezpečná látka teobromin, která je obsažená nejvíce v kakau. Obecně platí, že čím tmavší čokoláda, tím větší nebezpečí. Pozor také na čokoládové vánoční ozdoby, které kočku lákají ke hře.
První pomoc při požití čokolády
Vyvolejte zvracení (podat můžete zředěný 2% peroxid vodíku nebo dejte kočce na kořen jazyka hořčici). A v případě potíží vyhledejte veterináře.
Hrozny a rozinky
Málokterá kočka přijde na chuť ovoci, ale stát se to může. A pokud máte doma kočičí všežravce zrovna vy, nedovolte jim jíst hrozny a rozinky. Kočka může lehce onemocnět a zaděláte jí akorát na zažívací potíže. Po pozření velkého množství (stejně jako u psů) může vést až k selhání ledvin a brzkému úhynu zvířete.
První pomoc po požití hroznů nebo rozinek
Vyvolejte zvracení do 1 hodiny po pozření, můžete také podat černé uhlí. A v případě potíží vyhledejte veterináře.
„Při otravě hrozny pravděpodobně dochází k metabolické dysbalanci a idiosynkratické reakci, tzn. neobvyklé reakci nezávislé na dávce. Projevuje se podrážděním žaludku a střev a může dojít k akutnímu selhání ledvin. U psa i kočky spočívá první pomoc při požití jedovatých látek obecně ve vyvolání zvracení. Důležitý je čas. Čím dříve, tím lépe, ale nejpozději do 2 h po pozření. Současně apeluji na to, že pro použití této první pomoci musí být zvíře plně při vědomí. Jinak vyvolat okamžitě zvracení lze např. 2-3 % peroxidem vodíku, asi jedna polévková lžíce na 10kg váhy, nebo lze použít 1 dcl teplé vody smíchané s 1 lžící soli. V případě nouze lák od okurek, nebo hořčice na kořen jazyka. Poté aplikovat velké množství živočišného uhlí, klidně 4 tablety na kg váhy. Pozor, při požití leptavých látek nikdy nevyvolávejte zvracení, ale okamžitě podejte mléko rozmíchané s živočišným uhlím a co nejrychleji dopravte pacienta k lékaři. Tato pravidla platí pro psa i kočku obecně.“, říká MVDr. Daniela Králová z veterinární ordinace 3v1 v Pražské Chuchli.“
Syrová vejce a syrové těsto
Můžete si říct, že bílkoviny jsou přece (nejen) pro zvířata důležité a budete mít pravdu. Ovšem neplatí to v případě syrových vajíček u koček. Pokud je své kočce dáváte, vystavujete ji nejen riziku otravy, ale také můžete narušit její schopnost absorbovat vitamin B. Doporučuje se podávat raději žloutek než bílek, a to z ověřených chovů. Co se týče syrového těsta u toho si také dávejte pozor – v žaludku se rozpíná a kvasí.
První pomoc při požití
Vyvolejte zvracení, můžete také podat černé uhlí. A v případě potíží vyhledejte veterináře.
Jaké další potraviny do jídelníčku koček nepatří?
Může kočka pít mléko?
Ačkoli nás odmalička všichni učí, že kočičky pijí mléko, není to pro ně nejlepší druh potravy. Proč? Kočky mívají potíže s trávením laktózy – dráždí se jim žaludek nebo mají průjem. Zejména kravské mléko tedy nemusí být dobře snášeno. Myslete také na to, že i když vaše kočka po mléce nejeví žádné nepříznivé zdravotní známky, mléko ji nedodává dostatečné živiny, které potřebuje.
Obzvláště pak u koťat není mléko vhodné. Vzhledem k průjmům může rychle dojít k dehydrataci. Pro mláďata je nejlepší mléko od jejich matky, případně speciální mléko pro kočky a koťata bez laktózy.
„Kravské mléko je pro kočky výživově zcela nevhodné. Může jim způsobit i vážné zažívací potíže, nebo poškodit imunitní systém. Lidé se mě v ordinaci často ptají, jak je možné, že když jsem já byl malý, tak u nás na statku kočky nic jiného nedostali a bylo jim dobře. Berte to tak. Kravské mléko bylo jednak čerstvé, ne pasterizované a kočky které v kravíně žijí jsou na něho zvyklé od kotěte, a tudíž je možné, že si zachovali v trávicím traktu i v dospělosti enzymy schopné trávit laktózu. Navíc velmi pochybuji o tom, že si někdo všímal toho, jestli má kočka průjem a zvrací, nebo trpí na nadýmání atd… Dospělý masožravec se přirozeně k mléku od doby, co je odstaven jako kojenec nikdy nedostane. Když chcete kočičce přesto udělat mlékem radost, přistupujte k tomu spíše jako k pamlsku. Použijte tedy alespoň mléko kozí, nebo mléko bez laktózy, nebo zakysané mléčné produkty a nikdy to nepřehánějte s množstvím.“, doporučuje MVDr. Daniela Králová z veterinární ordinace 3v1 v Pražské Chuchli.
Skvělou alternativou mléčných výrobků je jogurt pro kočky, který kočkám nejen chutná, ale také prospívá.
Lidské jídlo kočkám nesvědčí
Nedávejte svým kočkám (a psům) zbytky od stolu. Kočkám ublížíte zejména soleným jídlem, které je nebezpečné zejména pro zdraví ledvin, dobře jim neudělají ani tučná a kořeněná jídla z vašeho talíře. Kupte raději kvalitní granule, ve kterých jsou všechny důležité složky, které kočka pro svůj vývoj potřebuje. Nevíte si rady, které krmivo pořídit? Poraďte se s námi, najdeme nejlepší řešení.
„Kočka je 100% masožravec a jako taková potřebuje co nejvyšší podíl kvalitního syrového masa ve své potravě. Yoggies granule lisované za studena pro – kočky obsahují 98 % živočišného proteinu a díky metodě sušení surovin za nízkých teplot si uchovávají přírodní živiny v nezměněné podobě, a to včetně probiotik a prebiotik. Ty podporují zdraví vaší kočky a její obranyschopnost proti různým nemocem, zažívacím potížím, alergiím i parazitům. Vše samozřejmě bez chemie a v granulích nenajdete ani obilí, sóju ani žádná umělá lákadla či konzervanty.“, dodává odborník na výživu psů Jiří Švihálek zakladatel Yoggies.
Jedovaté kytky a rostliny pro kočku
Máte doma menší džungli? Nejlépe si ještě před příchodem mazlíka důkladně zjistěte, jestli náhodou nevlastníte pokojové rostliny jedovaté pro kočky.
Nejběžnější doma pěstované rostliny a květiny jedovaté pro kočky:
- aloe vera, begonie, břečťan, difenbachie, dracena, fikus, kala, amarylis, brambořík, dracena, monstera, pelargonie, rajčata (zelené části), tchýnin jazyk, tulipány, vánoční hvězda, orchidej a další
Snažte se všechny jedovaté rostliny dát z kočičího dosahu, obzvlášť pokud víte, že vaše kočka ochutná opravdu všechno. Pořiďte jí raději kočičí trávu, díky které si vyčistí trávicí trakt a získá vitamíny. Můžete ji koupit nebo doma vypěstovat ze semínek.
„Vhodná tráva je pro kočky opravdu důležitá, je to způsob, kterým si čistí zažívací trakt mj. od smotků chlupů. Pokud chováme kočku doma, bez přístupu ven, měli bychom jí vhodnou kočičí trávu pořídit – např. ječmen či oves. Kočičí tráva má i další pozitivum – pokud bude mít doma “svojí” trávu, má zpravidla menší tendence okusovat jiné rostliny v bytě, které pro ni ale mohou být nebezpečné. Šanta kočičí je bylinka, která má na kočky neuvěřitelně variabilní účinky. Na některé kočky působí sedativně, zatím co jiné jsou po ní až agresivní a nabuzené a další si jí vůbec nevšímají. Je zjištěno, že válení se v šantě mohou kočky také dělat z důvodu repelentního účinku hlavně na komáry.“, říká paní MVDr. Daniela Králová z veterinární ordinace 3v1 v Pražské Chuchli.
Pozor nejen na pokojové květiny pěstované doma, ale také na donesené kytice z řezaných květin, které často obsahují tulipány, lilie nebo orchideje, a pro kočky jsou velmi lákavým předmětem v domácnosti.
„S otravou pokojovými rostlinami se setkáváme především u koček. Každého chovatele koček tedy upozorňuji, že požírat a okusovat různé trávy je pro kočky přirozené a pokud si pořídíte kočičího kamaráda, jedovaté rostliny byste měli z bytu odstranit. Také dávejte pozor na přihnojování rostlin, kdy se při zalévání může hnojivo koncentrovat v misce pod květináčem a všetečné kočičky se rády napijí z jakékoli vody kterou doma najdou. Tyto otravy z rostlin jsou u koček opravdu časté. Zde platí první pomoc zase především ve vyvolání zvracení, pokud to zjistíte brzy, nebo podání většího množství živočišného uhlí, Smecty, nebo detoxikačního gelu. Dobré je kočičákům pořídit vhodné trávy na okusování, které jsou bezpečné, uspokojí svou přirozenou potřebu a potom se nesnaží okusovat co nemají.“, říká paní MVDr. Daniela Králová z veterinární ordinace 3v1 v Pražské Chuchli.
Jaké léky jsou nebezpečné pro kočky?
- Ibalgin a léky obsahující ibuprofen
- Nurofen
- Paralen a léky obsahující paracetamol
- Aspirin
- Panadol
- Nimesil, Aulin
- Coldrex a další.
První pomoc
Vyvolejte zvracení, podejte černé uhlí a neprodleně navštivte veterináře.
Tip: Po otravě podávejte probiotika pro kočky a urychlete tak rekonvalescenci vaší kočky.
Doporučujeme
V případě problému se zažíváním, může majitel sáhnout po jogurtu plném probiotik. Vždy doporučujeme krmit kočku kvalitní potravou, ať už suchou či vlhkou (suchá – granule lisované zastudena s probiotiky, či vlhká – kvalitní syrový BARF)