Yorkshirský teriér – vše o plemenu

Tento malý pejsek má velmi zajímavou historii. Původně byl vyšlechtěn v polovině 19. století s cílem získat malého, odvážného lovce, který bude v domovech chudých likvidovat přemnožené potkany a myši. Kromě toho byl využíván pro lov „krys v díře“, což byla zábava dělníků v přístavních čtvrtích, při níž sázeli na to, který pes nejrychleji zakousne všechny hlodavce v malé aréně. S úpadkem těchto „soubojů“ hledali chudí majitelé těchto výhradně pracovních psů pro svá zvířata uplatnění jinde. Rychle si uvědomili potenciál malého, roztomilého pejska. Začalo šlechtění na malé rozměry a hedvábnou, dlouhou srst. Ke konci 19. století tak byl yorkshirský teriér miláčkem bohatých dam a šlechtičen. Jeho role se změnila z pracovního, loveckého zabijáka potkanů na společenského mazlíčka šlechtických budoárů. Dnes je to čistě společenské plemeno s duší lovce.

Povaha

Je to aktivní, inteligentní, sebevědomý a odvážný pes, který ačkoli je malý, nebojí se ničeho. Štěká a útočí na mnohem větší psy, což se mu bohužel může stát osudným. Přesto, že vypadá roztomile a zcela neškodně, opak je pravdou. V jeho malém těle je bojovné srdce. Je třeba počítat s tím, že má v genech zakódovaný lov a boj. Bývá tvrdohlavý a dominantní a je proto velmi důležité mu včas správnou výchovou určit hranice. Jinak má tendence přebírat vedení své lidské smečky. Ideálně vychovaný yorkshirský teriér miluje svoji rodinu a je to skvělý společník a rodinný pes.

Pro koho se hodí

Yorkshirský teriér je vhodný pes pro každého, kdo bude ochoten věnovat čas a úsilí na tolik potřebnou výchovu a výcvik. Není pravdou, že tento malý pes žádnou výchovu nepotřebuje. Kromě toho je důležitý pravidelný pohyb, není to rozhodně žádný „gaučák“. Jeho majitel se také musí věnovat údržbě jeho srsti. Je třeba ji pravidelně kartáčovat a koupat. Výstavní psi mívají srst dlouhou až na zem, u ostatních mazlíčků je vhodné ji stříhat. Vhodně socializovaný a vychovaný jedinec je ideálním rodinným psem, svého majitele a rodinu miluje. Je ovšem důležité udržovat jeho pozici až na samém konci žebříčku.

Základní informace o plemeni

Yorkshirský teriér patří k nejmenším plemenům na světě. Má kompaktní tělo jemné konstituce obdélníkového tvaru. Hlava má mírně zkrácenou nosní partii, výrazné černé oči se vztyčenýma ušima. Hřbet je rovný i za pohybu psa. Zakončený je dlouhým, lehce nad úrovní hřbetu neseným ocasem, který se dříve kupíroval štěňatům hned po narození. Srst je dlouhá a hladká a splývá podél těla až na zem. Barva je povolena sytá, zlatavě hnědá na hlavě a ocelově modrý plášť, který se táhne od týla ke kořeni ocasu. Velmi důležitým faktorem při posuzování exteriéru je hmotnost psa a výška. Maximální povolená hmotnost je 3,2 kg při výšce 20 – 24 cm.

Fena štěně 6 měsíců

Výška:

Váha:

Přibližná délka života: 12 – 16 let

Fena dospělá

Výška: 20 – 24 cm

Váha: Do 3,2 kg

Přibližná délka života: 12 – 16 let

Pes štěně 6 měsíců

Výška:

Váha:

Přibližná délka života: 12 – 16 let

Pes dospělý

Výška: 20 – 24 cm

Váha: Do 3,2 kg

Přibližná délka života: 12 – 16 let

Yorkšírský teriér
  Fena štěně 6 měsíců Fena dospělá Pes štěně 6 měsíců Pes dospělý
Výška 20 – 24 cm 20 – 24 cm
Váha Do 3,2 kg Do 3,2 kg
Přibližná délka života   12 – 16 let   12 – 16 let

Výchova a výcvik

Raná socializace a výchova potlačující dominanci jsou základem ke spokojenému soužití s tímto malým chytrým psem. Naštěstí je yorkshirský teriér bystrý, zvídavý a učenlivý a tak zajímavá cvičení a úkoly vykonává s nadšením. Při výchově je třeba ho brát jako každého jiného psa a neposkytovat mu žádné úlevy. Po takovém výcviku to bude skvělý společník. Kromě toho bude yorkshirský teriér vysloveně vhodný na sporty, kde je důležitá rychlost a hbitost, například agility. Tam může vybít svoji energii způsobem, který ho bude velice bavit. Stejně tak bude velmi spokojený při procházkách v přírodě, kde si může hrabáním v norách hlodavců připomenout svoje přirozené instinkty. Pokud bude mít nedostatek pohybu, může mít sklony k nadváze. Proto by měly být pamlsky podávané při výcviku malé a nízkoenergetické. Ideální jsou Yoggies výcvikové masové pamlsky.

Nemoci yorkshirského teriéra

Šlechtění cílené na vzhled a velikost bohužel upevnilo některé zdravotní problémy do genofondu plemene. Setkáváme se u nich s luxací kolenní čéšky, očními chorobami a nízkou hladinou krevního cukru. Kromě toho má naprostá většina yorkshirských teriérů potíže se záněty dásní a zubním kamenem, které jsou potřeba vždy včas řešit.

Jak krmit yorkshirského teriéra

Yorkshirský teriér patří mezi trpasličí plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:

  • po odstavu mezi 2. a 3. měsícem věku 5x denně
  • od 4 do 5 měsíců 3x – 4x denně a 
  • od 6. měsíce věku 2x denně

Vzhledem k velikosti jsou pro ně vhodné malé granule, například Yoggies minigranule. V případě diagnostikované luxace kolenní čéšky je vhodné do krmiva přidávat potravní doplňkyYoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. Yorkshirský teriér může v případě nedostatku pohybu inklinovat k obezitě a tak je třeba jeho krmnou dávku pečlivě odměřovat.

Krmivo pro jorkšíra

Tabulka porovnávající vlastnosti 4 produktů
Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g
Yoggies Pro zdravé klouby 500g (peletky)
Zobrazit podrobnosti
2kg Yoggies MINIGRANULE Ibérico vepřové maso s jablky lisované za studena s probiotiky
2kg Yoggies Ibérico vepřové maso s jablky, minigranule lisované za studena s probiotiky
Zobrazit podrobnosti
5kg Yoggies Kuřecí&hovězí maso, minigranule lisované za studena s probiotiky
5kg Yoggies Kuřecí&hovězí maso, minigranule lisované za studena s probiotiky
Zobrazit podrobnosti
Yoggies hypoalergenní bezlepkové piškoty s hmyzím proteinem a kurkumou 150g
Yoggies Hypoalergenní bezlepkové piškoty s hmyzím proteinem a kurkumou 150g
Zobrazit podrobnosti