Rotvajler – vše o plemenu

Rotvajler je jedno z nejstarších plemen na světě. Jeho historie sahá až do starověkého Říma. Jeho nejstarší předci byli šlechtěni jako pastevečtí psi, kteří doprovázeli a chránili prodávaný skot na dlouhých cestách na trhy po celé Evropě. A tak se tito psi dostali v 19. století do německého města Rottweil, významného centra obchodu s dobytkem, které dalo tomuto plemeni jméno. Místní řezníci si brzy silného a neohroženého psa oblíbili a tak vznikl základ genofondu dnešního rotvajlera. Na středověkých trzích byli rotvajleří používání jako tažní psi a obránci majetku, kromě prodávaných zvířat a zboží jim jejich majitelé vázali na obojky i váčky s utrženými penězi. Vlastnosti plemene se nicméně i po úpadku obchodu se zvířaty uchovaly a tak je od roku 1910 rotvajler uznán jako služební plemeno.

Povaha

Přesto, že rotvajler nemívá mezi laickou veřejností nejlepší pověst, ve správných rukou je to vlídný, přátelský a klidný pes. Patří mezi inteligentní plemena s velkou mírou tolerance ke svému okolí. Miluje děti, zejména ty ve své domácnosti. Je poslušný, oddaný a pracovitý. Dokáže velmi dobře vycítit nebezpečí a svého majitele a jeho rodinu bude bránit za každých okolností. Není-li si možným „vetřelcem“ jist, postaví se mezi něj a svého pána. Dobře vychovaný a socializovaný rotvajler ovšem není okolí a cizím lidem nepřátelský nebo nebezpečný, pouze rezervovaný.

Pro koho se hodí

Správně vedený rotvajler je ideální služební a hlídací pes. Bývá to pes jednoho majitele, milující a respektující celou rodinu. Proto to bývají skvělí rodinní psi, a to při pečlivé výchově a socializaci. Do rodiny se bude více hodit fena než pes. Není to vhodný pes pro majitele – začátečníka. Nezvládnutá výchova z něj může udělat nervózního nebo agresivního psa, který bude obtížně ovladatelný i pro svého pána. Což může být při jeho velikosti a síle opravdu vážný problém. Tělesná aktivita a zaměstnání mysli výrazně napomáhá vyrovnané a klidné povaze psa, proto by toto plemeno měl mít vždy člověk alespoň středně aktivní s dostatkem času věnovaného cvičení a výcviku. Rotvajler se nicméně dokáže přizpůsobit programu svého pána – doma bude ochotně „gaučákem“, venku se promění a aktivního a energického psa.

Základní informace o plemeni

Rotvajler patří mezi molossy. Jeho mohutná a svalnatá postava budí respekt na první pohled. Má mohutnou konstituci s těžkou a silnou stavbou těla. Krátká a hustá srst je černá, lesklá s mnoha načervenalými a hnědými znaky. Ty se nazývají pálení a jsou vždy na lících, krku, hrudníku a nohách. Dále také na hlavě nad očima a pod kořenem ocasu.

Fena štěně 6 měsíců

Výška:

Váha:

Přibližná délka života: 10 - 12 let

Fena dospělá

Výška: 56 - 63 cm

Váha: 38 - 42 kg

Přibližná délka života: 10 - 12 let

Pes štěně 6 měsíců

Výška:

Váha:

Přibližná délka života: 10 - 12 let

Pes dospělý

Výška: 61 - 68 cm

Váha: 47 - 50 kg

Přibližná délka života: 10 - 12 let

Rotvajler
  Fena štěně 6 měsíců Fena dospělá Pes štěně 6 měsíců Pes dospělý
Výška 56 - 63 cm 61 - 68 cm
Váha 38 - 42 kg 47 - 50 kg
Přibližná délka života   10 - 12 let   10 - 12 let

Výchova a výcvik

V případě tohoto plemene je z výše uvedených důvodu nezbytné, aby výcvik a socializace začaly co nejdříve ve štěněčím věku. Důsledná a konzistentní výchova bude základem k rozvoji vyváženého, sebevědomého, poslušného a bezproblémového psa nebo feny. Vzhledem k jeho obrovské síle by měl každý rotvajer znát své limity. Jeho přirozeně obezřetná a podezřívavá povaha by měla být brzy seznamována s novými lidmi a situacemi, aby se naučil své okolí správně vyhodnocovat a reagovat na něj. V případě, že se novému a třeba méně zkušenému majiteli zdá, že se povaha psa rozvíjí nesprávným směrem, je zvláště v případě rozvajlera velice důležité včas vyhledat profesionální pomoc. Při výcviku lze očekávat velkou spotřebu pamlsků, je proto vhodné volit ty méně energeticky bohaté. Ideální budou například Yoggies Sušené maso hovězí, Yoggies krůtí výcvikové pamlsky. Střídat je mohou také psy a štěňaty oblíbené lyofilizované pamlsky Yoggies.

Nemoci rotvajlerů

Přesto, že obecně patří spíše ke zdravějším plemenům, k některým chorobám jsou náchylnější, než ostatní. Mohou se u nich vyskytnout nemoci očí, zejména šedý zákal a progresivní retinální atrofie. Jako mnoho dalších velkých plemen s podobnou stavbou těla a vývojem pohybového aparátu se u nich setkáváme s dysplazií loketního a kyčelního kloubu. V posledních letech se u rotvajlerů zvýšil výskyt srdečních chorob a bohužel není výjimkou nález rakoviny kostí – osteosarkomu.

Čím a jak rotvajlera krmit

Rovajler patří mezi velká plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:

  • po odstavu mezi 2. a 5. měsícem věku 4x až 5x denně
  • od 5 do 8 měsíců 3x denně a 
  • od 8. měsíce věku 2x denně

Rotvajleři, zejména v případě nedostatku pohybu, mívají sklony k obezitě. Je proto velmi důležité pečlivě odvažovat a hlídat krmnou dávku. 

Štěňatům a starším psům s vývojovými nebo získanými degenerativními kloubními změnami lze pomoci doplněním krmné dávky o preparáty kloubní výživy, například Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. Dlouhodobě pak může být vhodná také syrová potrava Yoggies B.A.R.F. 100% maso s probiotiky.

Krmivo pro rotvajlera

Tabulka porovnávající vlastnosti 4 produktů
Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g
Yoggies Pro zdravé klouby 500g (peletky)
Zobrazit podrobnosti
400g Yoggies hovězí konzerva s karotkou a lněným olejem
400g Yoggies hovězí konzerva s karotkou a lněným olejem
Zobrazit podrobnosti
120g Yoggies paštika - kuřecí maso
120g Yoggies paštika - kuřecí maso
Zobrazit podrobnosti
Mrazem sušený (lyofilizovaný) losos 85g
Yoggies Mrazem sušený losos (lyofilizovaný) 85g
Zobrazit podrobnosti