Vážení zákazníci, z důvodu čtvrtečního státního svátku budeme jogurty a mražená masa tento týden odesílat pouze do úterý. Chceme předejít prodlouženému skladování u dopravců, které by mohlo ohrozit kvalitu produktů. Děkujeme za pochopení!

Bernský salašnický pes – vše o plemenu

Bernský salašnický pes pochází ze švýcarského kantonu Bern. Jeho předci se do této oblasti dostali s Římany už v prvním století před naším letopočtem. Je to tedy plemeno staré více než dva tisíce let. Na salaších ve švýcarských alpách byl využíván jako univerzální farmářský pracovní pes. Sloužil k hlídání stád ovcí, střežení majetku a tahání vozíků s nákladem. Na přelomu 19. a 20. století se bernskému salašnickému psovi dostalo více pozornosti a místní chovatelé upevňovali jeho standard. Po první světové válce se začalo toto plemeno rozšiřovat do dalších evropských zemí. Během druhé světové války se počet jedinců snížil na kritickou mez a „berňák“ téměř vyhynul. Po jejím skončení se ale naštěstí podařilo chov obnovit a dnes patří k velmi oblíbeným plemenům.

Povaha

Tento pes má stále dobrou náladu a pozitivní vztah k životu. Ačkoli je to velké plemeno, je velice oblíbený pro svou klidnou a přátelskou povahu. Je přirozeně vnímavý a poslušný. Není vůbec agresivní a snadno přilne i k cizímu člověku. Proto i přes svou velikost a impozantní vzhled není dobrý hlídač. Je přátelský a velmi dobře se snáší i s jinými zvířaty.

Pro koho se hodí

Naprosto ideální pro něj bude klidný a trpělivý člověk, který bude mít možnost trávit se svým psem spoustu času. Nejšťastnější pes bude žít s takovým majitelem v domě se zahradou, kde bude moci trávit velkou část dne venku, ale nebude od svého pána izolován. Bernský salašnický pes je velmi vázán na svojí lidskou smečku a potřebuje s ní být v neustálém kontaktu. Může žít ve vhodném prostředí venku, ale nesmí být osamocen. Miluje děti, od nichž snese i obtěžující zacházení, a tak je výborným rodinným psem. Bez problémů se snáší s jinými zvířaty.

Základní informace o plemeni

Jako psovi patřícímu k velkým až obřím plemenům se jeho osobnost vyvíjí pomalu a déle. I vzhledem k jeho velikosti je velmi důležitá brzká socializace, aby dospěl ve vyrovnaného a klidného jedince. Velmi dobře odolává chladu a miluje sníh. Letní vedra naopak pro něj bývají utrpením a není vhodné ho vystavovat vysokým teplotám. Tyto vlastnosti mu přináší jeho dlouhá a hustá srst. Je krásná, ale vyžaduje pravidelnou údržbu. V době zvýšeného línání je třeba vyčesávat denně. Časté koupání je nežádoucí, kromě toho tento pes vodní prostředí nijak nevyhledává. Barvu má jeho srst velmi pestrou. Základní barva je černá, s hnědým a červeným pálením a bílými znaky.

Fena štěně 6 měsíců

Výška:

Váha:

Přibližná délka života: 7 – 9 let

Fena dospělá

Výška: 57 – 66 cm

Váha: 32 – 40 kg

Přibližná délka života: 7 – 9 let

Pes štěně 6 měsíců

Výška:

Váha:

Přibližná délka života: 7 – 9 let

Pes dospělý

Výška: 64 – 70 cm

Váha: 40 – 49 kg

Přibližná délka života: 7 – 9 let

Bernský salašnický pes
  Fena štěně 6 měsíců Fena dospělá Pes štěně 6 měsíců Pes dospělý
Výška 57 – 66 cm 64 – 70 cm
Váha 32 – 40 kg 40 – 49 kg
Přibližná délka života   7 – 9 let   7 – 9 let

Výchova a výcvik

Tento velký pes je přirozeně vnímavý, dobře ovladatelný a poslušný. Díky jeho inteligenci a povaze není obtížné ho vychovat a vycvičit. Není to žádný „tvrďák“ a výcvik musí být veden pozitivní cestou a odměnami. S tresty to u tohoto plemene nejde. Je to pes vhodný pro majitele – začátečníka, ovšem s pečlivou předběžnou přípravou a poučením o potřebách plemene. Tito psi bývají náchylní k obezitě a tak je vhodné dávat přednost výcvikovým pamlskům v podobě sušeného masa, například Yoggies Výcvikové pamlsky pro psy.

Nemoci bernského salašnického psa

Ve srovnání s jinými plemeny podobné velikosti se bernský salašnický pes dožívá kratšího věku. Důvodem jsou mnohá onemocnění, která se u tohoto plemene vyskytují častěji než u ostatních. Časté jsou růstové problémy pohybového aparátu, zejména kostí a kloubů. V období růstu a vývoje je velmi důležité regulovat pohyb a nepřetěžovat ho. Mezi hlavní příčiny úmrtí patří různé druhy zhoubného bujení, které se u bernského salašnického psa vyskytují častěji než u psů jiných plemen.

Čím a jak bernského salašnického psa krmit

Bernský salašnický pes patří mezi velká plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:

  • po odstavu mezi 2. a 5. měsícem věku 4x až 5x denně
  • od 5 do 9 měsíců 3x denně a 
  • od 9. měsíce věku 2x denně

Tento pes je také jedním z plemen s predispozicí k rozvoji syndromu dilatace a torze žaludku. Prevencí tohoto potenciálně fatálního problému je krmení striktně po zátěži, dvakrát denně, následované alespoň hodinovým odpočinkem. Jedincům, u kterých se vyskytnou onemocnění kloubů, tedy DKK nebo degenerativní kloubní změny, lze pomoci doplněním krmné dávky o preparáty kloubní výživy, například Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. Dlouhodobě pak bude vhodná také syrová potrava Yoggies B.A.R.F. 100% maso s probiotiky Bernský salašnický pes má také tendence k rozvoji nadváhy nebo obezity, je tedy třeba velmi pečlivě hlídat jeho krmnou dávku.

Krmivo pro salašnického psa

Tabulka porovnávající vlastnosti 4 produktů
Yoggies Hovězí výcvikové pamlsky 45g
Yoggies Hovězí výcvikové pamlsky 45g
Zobrazit podrobnosti
Yoggies NOVÉ suchary pro psy s hovězím masem a červenou řepou 150g
Yoggies Bezlepkové suchary s hovězím masem a červenou řepou 150g
Zobrazit podrobnosti
Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g
Yoggies Pro zdravé klouby 500g (peletky)
Zobrazit podrobnosti
5kg Yoggies Kuřecí&hovězí maso, granule lisované za studena s probiotiky
5kg Yoggies Kuřecí&hovězí maso, granule lisované za studena s probiotiky
Zobrazit podrobnosti