Naši mazlíčci jsou pro nás jako členové rodiny. A i v životě našich mazlíčků se občas vyskytnou nepříjemné situace, které je nutné vyřešit. A přestože je pro nás, v Yoggies, zdravé krmení hlavní prioritou, chceme vám, našim zákazníkům, poskytnout i další užitečné informace pro zdravý, kvalitní a dlouhý život vašich psích a kočičích parťáků. Už jsme Vám přinesli například informace o tom, jak poskytnout první pomoc psovi a nyní vám přinášíme informace o fyzioterapii psů.
Česká republika je výjimečná, co se týče počtu chovaných psů, ale také svým přístupem k nim. Pes má přístup do autobusů, vlaků, tramvají, mnoha kaváren, restaurací a dalších veřejných míst, což není ve světě zcela tak běžné. Češi psa považují za součást společnosti i rodiny. Díky tomuto přístupu se rozvíjejí i možnosti, jak o ně pečovat. K dispozici máme obchody s vybavením pro psy, salóny, hotely, cvičáky, ve městech psí výběhy, a především veterinární ordinace.
Péče o zdraví psa, svou kvalitou téměř dosahuje kvalitě péče o lidské zdraví. Krom lékařů zajišťující klasickou preventivní péči, najdeme mezi veterináři i mnoho specialistů napříč obory. Běžně se setkáme se zvířecími kardiology, oftalmology, stomatology, ortopedy atd. Tito odborníci dokáží pro naše psy zajistit ta nejlepší vyšetření od echokardiografie srdce po vyšetření magnetickou rezonancí.
Poskytnout svému psovi zdravotní péči takového rozsahu, není žádnou výjimkou; na větších klinikách jsou každý den stovky pacientů, vyžadující práci odborníka. A právě na tento fakt, navazuje i fyzioterapie. Ve světě zvířat je to obor poměrně nový, avšak v posledních letech velmi progresivní a úspěšný.
Mgr. Eliška Chalupová
Pes po operaci nebo úrazu
Představte si, že Váš pětiletý jezevčík ze dne na den ochrne na zadní končetiny a není proto schopný pohybu. Veterinář udělá základní vyšetření a dále Vás pošle ke specialistovi neurologovi, který má potřebné zkušenosti a vybavení pro další postup. Neurolog psa vyšetří pomocí CT nebo magnetické rezonance, zjistí výhřez meziobratlové ploténky a provede operaci páteře. Ale? Pes po operaci páteře stále na zadní nohy nechodí. Je to běžná praxe.
Proto, aby pes po operaci opět chodil je potřeba cílená, pravidelná a profesionální fyzioterapie/rehabilitace, která trvá několik měsíců, až půl roku. Aby tuto péči zajistil veterinář není možné. Nemá na to dostatek času, energie ani znalostí, a hlavně za dveřmi už na něj čeká další pacient. Právě v tuto chvíli přichází na řadu fyzioterapeut se speciálním vzděláním, který práci na obnovení chůze převezme.
Jak probíhá návštěva fyzioterapeuta
K fyzioterapeutovi Vás dovedou většinou dvě cesty. Buď Vám ji doporučí Váš veterinární lékař nebo se pro návštěvu rozhodnete sami. Pacienti, kterým je fyzioterapie doporučena od lékaře většinou přicházejí s jasnou ortopedickou či neurologickou diagnózou a lékařskou zprávou. Často se jedná o pacienty po operačním zákroku (operace prasklého zkříženého vazu, luxace pately, operace páteře). Zároveň může být fyzioterapie doporučena i psům, kteří operační zákrok nepodstoupili (spondylóza, dysplazie kyčelního kloubu atd.)
Výhoda doporučení od veterinárního lékaře je, že fyzioterapeut má jasné zadání a přehled, co se v těle psa děje. Pokud si ale jako majitelé přejete, přijít se svým psem k fyzioterapeutovi i bez předchozí návštěvy veterináře, není to problém. V některých případech to ani není nutné. Pokud se například jedná o preventivní fyzioterapii, kde se cílí na zlepšení kondice psa. Může se ale stát, že sám fyzioterapeut Vás na první návštěvě nebo v průběhu sám o následné veterinární vyšetření požádá.
Pokud se objednáte a přijdete do ordinace fyzioterapie se svým psem, čeká Vás nejprve zodpovězení sady otázek, díky kterým se psí fyzioterapeut snaží přiblížit Vám, Vašemu psovi a celkovému problému. Mezi tyto otázky nejčastěji patří:
- Kolik je psovi let?
- Jakého je plemene?
- Žije venku nebo s Vámi v domě?
- Jaký je každodenní režim psa – chodí na dlouhé procházky, sportuje?
- Jaký má pes problém? Kulhá? – pokud ano, na kterou končetinu?
- Zhoršuje se kulhání v některých momentech? (ráno po probuzení, po vyšší zátěži, atd.)
- Jaké pes dostává krmení a doplňky stravy?
Potom, co se fyzioterapeut vyptá na vše potřebné z pravidla následuje předvedení psa v pohybu. Provádí se přímo v ordinaci, nebo ve venkovních prostorech, kdy Vy jako majitel pejska předvedete v kroku i klusu, tak aby fyzioterapeut mohl vypozorovat celkovou kvalitu pohybu. Poté následuje fáze, která probíhá v leže na podložce v poloze na boku. V této poloze fyzioterapeut nejrůznějšími pohyby zjišťuje stav kloubů, svalů a dalších měkkých tkání. Pokud v některých částech nalezne problém, rovnou ho i napravuje pomocí speciálních manuálních metod.
Mgr. Eliška Chalupová
Ruce fyzioterapeuta jsou stěžejním smyslem pro jeho práci. Po této fázi přichází část aktivní pohybové terapie, která je pro psy opravdovou zábavou. Terapeut se psem provádí cviky na vybraných pomůckách (kavalety, balanční podložky, tagerty atd.) Tyto cviky také slouží diagnosticky i terapeuticky zároveň. Odhalí další defekty v pohybu, špatně naučené pohybové vzorce atd.
Pro ošetření psa je možné zvolit i velmi důležité prvky jako je ošetření laserem, pohyb v hydroterapeutické vaně, magnetoterapie. Zda tyto metody terapeut zvolí závisí na jeho předem stanoveném plánu a vybavení pracoviště.
Jak dlouho trvá psí fyzioterapie?
Délka jedné návštěvy bývá z pravidla 45–60minut. Frekvence docházení se odvíjí od problému. U většiny pacientů je doporučeno docházet jedenkrát týdně, dokud není dosaženo požadovaného cíle. U preventivních pacientů je třeba docházet povětšinou jedenkrát za čtrnáct dnů, až jedenkrát za měsíc, dle stavu.
Fyzioterapeut je tedy průvodcem, který udává směr a pomáhá tělu, aby se navrátilo do původního stavu a bylo schopné fungovat plnohodnotně a bez bolesti. Zda bude fyzioterapie úspěšná ovšem záleží na mnoha faktorech; na rozsahu poškození, věku pacienta, jeho povaze, a především na Vás majitelích, protože jste to právě Vy, kdo doma se psem pravidelně cvičí dle instrukcí.
Pokud si nejste jistí, zda je fyzioterapie pro Vašeho psa vhodná, neváhejte kontaktovat nejbližší pracoviště ve Vašem okolí; určitě Vám rádi poradí po telefonu, popřípadě Vás objednají na konzultaci.
Autorka článku: Mgr. Eliška Chalupová
www.chalupovaeliska.cz