Francouzský buldoček – vše o plemenu

Patří do skupiny molosů, stejně jako například mops, mastif, cane corso nebo bordeauxská doga. Toto nyní společenské plemeno má ve své historii ale mnohem temnější minulost – jeho předci byli vyšlechtěni a používáni v Anglii k zápasům s býky. Buldoček je tedy český zdrobnělý tvar anglického slova bulldog. V první polovině 19. století, po zákazu těchto zápasů v roce 1835, se předci současných francouzských buldočků dostali do Francie s dělníky prchajícími z Anglie před průmyslovou revolucí. Zde pak následným křížením s různými, ne zcela jistě doloženými plemeny, vznikla současná podoba plemene. První sdružení chovatelů francouzských buldočků vzniklo v Paříži roku 1880. Je to tedy plemeno z historického hlediska poměrně mladé.

Povaha

Je to veselý, hravý a chytrý pes. Rádi se mazlí a milují děti. Jsou velmi společenští a díky absenci loveckého instinktu se výborně snášejí s jinými zvířaty. Mezi jeho předky nechyběli teriéři a tak bývá tvrdohlavý a rád prosazuje svůj názor. Je přátelský i k lidem, které nezná. Svoji rodinu bezvýhradně miluje.

Pro koho se hodí

Francouzský buldoček se výborně hodí do městského bytu. Je to ideální první pes pro člověka bez zkušeností. Skvělá volba i do rodin s dětmi všech věkových kategorií. Je vhodným plemenem také pro staršího člověka. Zájemce o francouzského buldočka by si nicméně měl být vědom jeho fyzických možností a potřeb. Zkrácená obličejová část ztěžuje dýchání, buldoček proto hůře toleruje fyzickou zátěž a vysoké teploty prostředí. Při pořízení tohoto plemene je také vzhledem k predispozicím k mnohým chorobám třeba počítat s možnými vyššími náklady na veterinární péči.

Základní informace o plemeni

Typický francouzský buldoček je menší, podsaditý, svalnatý pes kompaktního vzhledu. Tvar hlavy a obličeje ho neomylně řadí mezi molosy. Hlava je velká, s krátkou nosní partií. Typické jsou také velké, mírně z oční orbity vystupující oči. Nápadné jsou velké uši podobné netopýřím. Krátká, lesklá srst postrádá podsadu. Vyskytuje se v široké škále barev, od krémové, srnčí, žíhané až po černou a bílou.

Fena štěně 6 měsíců

Výška:

Váha:

Přibližná délka života: 9 - 13 let

Fena dospělá

Výška: 24 - 32 cm

Váha: 8 - 13 kg

Přibližná délka života: 9 - 13 let

Pes štěně 6 měsíců

Výška:

Váha:

Přibližná délka života: 9 - 13 let

Pes dospělý

Výška: 27 - 35 cm

Váha: 9 - 14 kg

Přibližná délka života: 9 - 13 let

Francouzský buldoček
  Fena štěně 6 měsíců Fena dospělá Pes štěně 6 měsíců Pes dospělý
Výška 24 - 32 cm 27 - 35 cm
Váha 8 - 13 kg 9 - 14 kg
Přibližná délka života   9 - 13 let   9 - 13 let

Výchova a výcvik

Francouzský buldoček patří k psům snáze vychovatelným. Tito psi by měli být cvičeni s citem, láskou, ale důsledně. Tvrdohlavost vlastní všem buldočím plemenům vyžaduje při výchově důslednost. Buldočci jsou velmi vynalézaví a díky své inteligenci umí velmi dobře a nenápadně prosazovat co chtějí. Pro rozvoj ideálního vztahu mezi majitelem a jeho psem je při výchově a výcviku francouzského buldočka vhodné vsadit spíše na pozitivní motivaci než na využití trestů. Přednost dáváme krátkým cvičením s přestávkami, neboť buldoček se někdy neumí soustředit delší dobu. Vzhledem k jeho výrazným sklonům k obezitě je velmi důležité při výcviku používat opravdu malé a málo energeticky bohaté pamlsky. Je důležité vyhýbat se piškotům pro děti. Ideální jsou například Yoggies krůtí výcvikové pamlsky.

Nemoci francouzského buldočka

Toto plemeno obvykle nepatří k těm málo nemocným. Francouzský buldoček má predispozice k mnoha chorobám a málokterý jedinec se s některými z nich během svého života nesetká. Francouzský buldoček náleží mezi tzv. brachycefalická plemena, tedy ta s kratší nosní partií. Tato cíleně vyšlechtěná anomálie ho predisponuje k rozvoji tzv. brachycefalického syndromu. Změněné anatomické poměry v oblasti horních cest dýchacích a trávicích způsobují některým buldočkům celoživotní dýchací obtíže. K jejich nápravě může být nutný náročný a nákladný chirurgický zákrok. Kromě toho se u nich často setkáváme s atopickou dermatitidou, potravní alergií, dalšími kožními problémy. Běžná jsou onemocnění uší a očí. Kromě toho mívají díky velikostním poměrům rodících se štěňat problémy s porody. Jejich poměrně velká část končí císařským řezem. Z ortopedických problémů se u buldočků vyskytují častěji luxace kolenní čéšky nebo onemocnění meziobratlových plotének. Setkáváme se také s obtížemi močového aparátu, konkrétně s výskytem močových kamenů.

Čím a jak francouzského buldočka krmit

Francouzský buldoček patří mezi malá až střední plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:

  • po odstavu mezi 2. a 3. měsícem věku 4x denně
  • od 4 do 6 měsíců 3x denně a 
  • od 7. měsíce věku 2x denně

Jeho náchylnost k rozvoji nadváhy vyžaduje velmi pečlivé dávkování krmiva. Vzhledem k predispozicím pro potravní alergii a plynatosti může nějakou dobu trvat, než se podaří najít pro konkrétního psa ideální krmivo. Složením by francouzskému buldočkovi mohly vyhovovat Yoggies granule s jehněčím masem a bílou rybou nebo Yoggies granule s kozím masem a zeleninou lisované za studena. Pravidelně je vhodné přidávat probiotika a prebiotika v podobě Yoggies jogurtu pro psy a třikrát ročně probiotickou kůru Yoggies DogProBio. V případě ortopedických obtíží je vhodné do krmiva přidávat potravní doplňky – Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky

Krmivo pro francouzského buldočka

Tabulka porovnávající vlastnosti 4 produktů
2kg Yoggies Ibérico vepřové maso s jablky, granule lisované za studena s probiotiky
2kg Yoggies Ibérico vepřové maso s jablky, granule lisované za studena s probiotiky
Zobrazit podrobnosti
Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g
Yoggies Pro zdravé klouby 500g (peletky)
Zobrazit podrobnosti
Yoggies Fit kostičky lisované za studena pro psy 2x47g
Yoggies Fit kostičky lisované za studena pro psy 2x47g
Zobrazit podrobnosti
Yoggies NOVÉ dietní suchary pro psy bez masa a lepku se špenátem 150g
Yoggies Dietní bezlepkové suchary se špenátem 150g
Zobrazit podrobnosti