Nejčastější otázky a odpovědi ohledně zvířat a onemocnění COVID-19


Onemocnění COVID-19, které bylo poprvé prokázáno v prosinci 2020 v Číně a postupně se rozšířilo do celého světa, je onemocnění postihující zejména lidi. Nicméně existují případy, kdy se nemocí COVID-19 nakazila i zvířata. Nejvíce náchylným druhem k tomuto onemocnění se ukázal být norek americký, který je chován na kožešinových farmách v Dánsku, Nizozemsku, Itálii, Španělsku, Švédsku a USA. Nákaza se prokázala ale i u běžných domácích zvířat a zvířat chovaných v zoologických zahradách. Odpovídáme na nejčastější otázky ohledně zvířat a nákazy COVID-19.

Může se pes nakazit koronavirem? Pes s paničkou v roušce na gauči.

Může se kočka nebo pes nakazit covidem-19 od člověka?

Pravděpodobnost, že náš pes nebo kočka onemocní covidem, tady je. A byť jsou domácí zvířata ve většině případů bezpříznaková, mohou se nakazit od člověka, nejčastěji pochopitelně od svého majitele. Takových případů je ale jen hrstka.

Může nakazit kočka nebo pes covidem-19 člověka?

Ano, ta možnost tady je. Zatím sice není potvrzeno, že by pes nakazil člověka, nebo jiného psa, protože psi replikují pouze malé množství viru. Jinak jsou na tom ale kočky. U těch je pravděpodobnost, že nakazí člověka, větší.

Mohou domácí mazlíčci přenášet covid-19 mezi sebou?

Záleží na tom, jakého mazlíčka doma máte. Například papoušek se nenakazí vůbec. Králík se může nakazit, není ale přenašečem. Kočky, fretky, norci nebo křečci mohou vir šířit, ale zároveň si umí vytvořit protilátky.

Jak poznat nákazu u domácích mazlíčků?

Bez laboratorního vyšetření bohužel nelze rozlišit COVID-19 od jiného, běžného respiračního onemocnění. Zvláště pak psi nemívají žádné klinické příznaky, byť třeba mají jisté respirační potíže. Takové případy byly již zaznamenány a při vyšetření byly na COVID-19 pozitivní. Vždy šlo o psy, jejichž majitelé byli taktéž pozitivně testování na koronavirus.

Jak se léčí covid-19 u zvířat?

Postup je stejný jako u lidí. Jakmile máte podezření, že by mohl mít váš pes nebo kočka koronavirus, je dobré ihned kontaktovat lékaře – tedy veterináře. Pokud se podezření potvrdí, je dobré svému mazlíčkovi dopřát 14denní karanténu, aby nenakazil třeba ostatní členy rodiny nebo pejskaře v okolí.

Vycítí psi koronavirus?

Ve Finsku se už v loňském roce potvrdilo, že psi mohou rozpoznat virus až s téměř 100% jistotou. Jediné úskalí je, že mohou reagovat i na jiné nemoci, než je právě COVID-19. Záleží také na rase psa, protože počet čichových receptorů je u každé rasy jiný. Velmi dobře jsou na tom například němečtí ovčáci, kteří mají 225 milionů čichových receptorů. To je mimochodem asi o 220 milionů více než u člověka.

Existuje prevence nákazy koronavirem u domácích mazlíčků?

Jogurt pro psy

Samozřejmě, prevence je důležitá a stěžejní je začít u sebe. Každý páníček by si měl pravidelně a dostatečně mýt a dezinfikovat ruce a v případě onemocnění nebo podezření na nákazu omezit fyzický kontakt se svým domácím mazlíčkem. I těm ale můžete pomoci posílit imunitu, a to například probiotickými jogurty pro psy a kočky nebo doplňky stravy, případně veterinárními enzymatickými přípravky obsahující speciálně vybranou směs rostlinných enzymů určených pro posílení imunity. Zároveň je také dobré se zaměřit na zdravé krmení, s čímž vám jistě poradí každý veterinář nebo odborník na výživu.  


Jaká zvířata se nakazila v pražské ZOO?

V pražské ZOO si covidem-19 prošli dva indičtí lvi Jamvan a Suchi a také gorilí samec Richard. Všichni měli mírný průběh, který se projevoval u lvů rýmou a pokašláváním a u Richarda únavou a nechutenstvím. Nákazu prokázal test ze vzorků jejich trusu. Později se koronavirus objevil i u dvou koček krátkouchých a tygrů malajských, kteří byli viditelně zahleněni. Všechna zvířata ale nákazu přežila bez následků.


Článek vznikl na jaře 2021 a čerpá informace z následujících zdrojů: