WELSH CORGI PEMBROKE
vše o plemenu

Ve velštině znamená „Cor gi“ trpasličí pes. Podle místní legendy pochází korgi z doupat elfů a víl, kterým tahal v lesích jejich kočáry. Ve skutečnosti však toto plemeno vzniklo ze švédského plemene psa, který se do Walesu dostal s Vikingy v 9. nebo 10. století. Zde byl pak využíván jako honácký pes ke stádům ovcí. V současné době je to spíše společenský pes. Přesný původ korgiho není znám, až do roku 1934 bylo toto plemeno vedeno společně s Cardigan Corgi a až od tohoto roku se jedná oficiálně o dvě různá plemena. Nejslavnější chovatelkou tohoto plemene byla bezpochyby anglická královna Alžběta II, která dostala darem svého prvního korgiho od svého otce krále Jiřího VI.

Povaha

Korgi je veselý, inteligentní pes, který umí být stejně jako jiní pracovní psi pěkně svéhlavý. Přes svoji malou postavu to není žádný „gaučák“, a potřebuje a miluje pohyb. Není to pes jednoho pána, miluje celou rodinu včetně dětí. Vychází dobře i s jinými psy a zvířaty. K cizím lidem je nedůvěřivý, nicméně agresivní by být neměl. Jsou výborní hlídači. Někdy neodolá a jeho přirozené sklony ke shánění stáda ho vedou i ke shánění lidí a jiných zvířat.

Pro koho se hodí

Díky své milé a bezkonfliktní povaze je to pes téměř pro každého. Je velmi přizpůsobivý a bude mu vyhovovat život ve městě i na venkově. Jeho majitel by mu nicméně měl umožnit dostatek pohybu, jak toto původně pastevecké plemeno potřebuje. Každopádně po dostatečné fyzické zátěži bude rád se svým páníčkem odpočívat na gauči. Korgi bývá poměrně hlasitý a rád štěká, což může být zvláště ve městě nevýhodou. Vhodným výcvikem je třeba od mala nadměrný štěkot usměrňovat.

Základní informace o plemeni

Corgi Pembroke je menší plemeno v kategorii středních. Svým vzhledem připomíná lišku. Má středně dlouhý trup s hlubokým hrudníkem a silnýma, krátkýma nohama. Srst s hustou podsadou je středně dlouhá a vyskytuje se v sobolí, červené nebo jelení barvě. Může být také černá s pálením a bílá barva může být na hlavě psa. Od svého bratrského plemene Cardigan Corgi se pozná podle ocasu, který má Cardigan Corgi dlouhý, kdežto Corgi Pembroke je přirozeně bezocasý.

Fena štěně 6 měsíců
Fena dospělá
Pes štěně 6 měsíců
Pes dospělý
Výška
25 – 30 cm
25 – 31 cm
Váha
10 – 11 kg
10 – 12 kg
Věk dožití
12 – 15 let
12 – 15 let

Výchova a výcvik

Kombinace poslušného a jídlo milujícího psa z něj dělá velmi dobře vychovatelné plemeno. Výcvik je snadný a obvykle jej zvládne i začátečník. Korgi je vhodný pro psí sporty, které mohou být i pro zvíře žijící ve městě ideální příležitostí k uspokojení potřeby fyzické zátěže. Toto plemeno má sklon k obezitě, a tak je třeba pečlivě hlídat množství i energetický obsah krmné dávky i pamlsků. Při výcviku je vhodné používat opravdu malé a málo energeticky bohaté pamlsky. Je důležité vyhýbat se piškotům pro děti. Ideální jsou například Yoggies masové výcvikové pamlsky.

Nemoci korgiho

Welsh corgi Pembroke patří k velmi zdravým plemenům. Častěji se u něj může vyskytnout dysplazie kyčelního kloubu, některá neurologická onemocnění, výhřez meziobratlové ploténky, idiopatická epilepsie nebo onemocnění očí.

Čím a jak korgiho krmit

Welsh corgi Pembroke řadíme mezi malá až střední plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:

  • po odstavu mezi 2. a 3. měsícem věku 4x denně, 
  • od 4 do 6 měsíců 3x denně a 
  • od 7. měsíce věku 2x denně. 

Jeho náchylnost k rozvoji nadváhy vyžaduje velmi pečlivé dávkování krmiva. Složením by korgimu mohly vyhovovat Yoggies granule s jehněčím masem a bílou rybou nebo Yoggies granule s kozím masem a zeleninou lisované za studena. V případě ortopedických obtíží je vhodné volit krmivo s obsahem kloubní výživy, například Yoggies B.A.R.F. s probiotiky a kloubní výživou, případně do krmiva přidávat potravní doplňky – Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. 

Yoggies Sušené hovězí maso pro psy (proužky) 45g


Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g
Hovězí výcvikové pamlsky

Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář

Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte

Číst dál >>

První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?

Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem

Číst dál >>