V následujícím rozhovoru veterinář radí, jak zdravě krmit psa již od štěněte, aby z něj vyrostl zdravý i veselý dospělák bez zdravotních problémů. Dozvíte se také, zda jsou probiotika i prebiotika v krmivech pro psy důležitá a moho dalších užitečných informací. Ptáme se MVDr. Daniely Králové z veterinární ordinace 3v1 v Pražské Chuchli.

Úvodem nám prosím prozraďte, zda jste nabízela ve své ordinaci granule lisované za studena ještě před tím, než jste se dozvěděla o Yoggies?

Firma Yoggies mě kontaktovala osobně několika lety. Zjistili jsme, že máme stejný cíl, podporovat zdravý způsob výživy psů. O granule lisované za studena jsem se ale zajímala již v minulosti, v souvislosti s panem Clemensem Dingmannem z Německa. Je to přírodní léčitel, který se celý život zabývá bylinkami a podle starých rodinných receptur vyrábí doplňky výživy a také granule lisované za studena. Granule jsem i vyzkoušela, ale informovanost veřejnosti a osvěta ještě nebyla taková a nebyl o ně příliš zájem. V dnešní době, kdy se lidé více zajímají o výživu, bio potraviny a zdravější životní styl je i větší zájem o to, krmit zdravěji naše chlupaté miláčky a jsem za to velice ráda.

Jsou pro Vás probiotika v krmivu jedním z kritérií, proč se rozhodnout právě pro tento druh krmiva?

Jistě to není jediné hlavní kritérium, ale pokud krmivo probiotika obsahuje, je to skvělý benefit který jen kvituji. Myslím, že probiotika mají velkou budoucnost. V povědomí lidí jsou zařazeny do kategorie doplňků souvisejících se zažíváním hlavně po antibiotické léčbě, což je správně, ale renomované studie prokazují jejich daleko širší záběr. Například pozitivní vliv na tvorbu krvinek, imunitní systém a celkovou kondici a to dokonce i duševní. Když se zamyslíme nad názvem, tak vlastně on sám o sobě je vypovídající. Protože bios je latinsky život, takže pro-bio znamená pro-život!

V ordinaci dostávám často dotaz, co si  konkrétně pod probiotikem představit a jaký je rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky. Tedy:

Co jsou PROBIOTIKA?

Jsou to kulturní bakteriální kmeny, kterými v počtu miliard kolonizujeme trávicí trakt a které pak mimo jiné zabraňují patogenním bakteriím v růstu. Konkrétně je to např. Enterococcus faecium, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Bifidobacterium breve a další. Jsou to teda ty hodné mikroorganismy, které příznivě ovlivňují složení přirozené střevní mikroflóry.

Co jsou PREBIOTIKA?

Jsou potravou neboli substrátem pro tyto prospěšné mikroorganismy, aby se jim dobře dařilo. Je to vlastně nestravitelná složka jako třeba rozpustná vláknina inulin. Převážně to jsou frukto-oligosacharidy neboli jednoduché cukry.

Celkově se dá říci, že psi a kočky, kteří mají v potravě pravidelný přísun těchto prospěšných mikroorganismů, jsou odolnější vůči infekcím a nemocím, kvalitněji tráví a lépe prospívají.

Od kolikátého měsíce věku mohou být psi, nebo štěňata granulemi lisovanými za studena krmeni?

Na Yoggies minigranulkách si mohou začít brousit zoubky všechna psí miminka, kterým již „zoubková víla“ přiletěla nadělit! Tím s úsměvem na rtech chci říci, že u krmiva Yoggies není podstatný ani tak věk, jako spíše schopnost začít potravu kousat. Na granulích Yoggies se mi líbí, že byly vyvíjeny od počátku podle vzoru přírody. Proto se výživově hodí jak pro štěně, tak dospělého psa i psího seniora. I my veterináři tomu systém říkáme „All Life Stages“ (pro všechny věkové kategorie psů).

A co příroda, jak tam to chodí?

Když se nad tím zamyslíte, tak v divočině také nemají štěňata vlků nebo divokých psů krom kojení jinou potravu. Ale chtěla bych zdůraznit jednu věc. Vše je potřeba přizpůsobit aktuálnímu věku, zátěži a schopnostem.

První dva až tři týdny, než se začnou otevírat oči, jsou štěňata pěkně schovaná v doupěti a maminka je jim k dispozici téměř 24 hodin denně a jen kojí. Ostatní členové smečky jí nosí jídlo až k doupěti, aby je nemusela vůbec opouštět. Mezi třetím až čtvrtým týdnem jim začínají růst první zoubky, začínají se vydávat na malé průzkumy okolí. Dospělí jim občas vyvrhnou již rozžvýkanou a částečně natrávenou potravu. Procházejí tak obdobím, kdy si postupně začínají zvykat na pevnou potravu, ale u toho se stále ještě kojí.

A jak „dospívají“ štěňata dále?

Ve druhém měsíci života ubývá mamince mléka, a tak se pomalinku mění poměr mléčné výživy a měkké natrávené potravy. Občas již ukořistí i třeba nohu od zajíce a začínají zjišťovat, na co jsou ty ostré jehličky v tlamičce vlastně dobré. POMALU si tak zvykají na plnohodnotnou potravu dospělých.

Proč to ale takto podrobně rozebírám? Chci tím apelovat na to, abyste si štěňátka nebrali od fenky nikdy dříve, než alespoň ve 2,5 měsících, aby měla čas si při kojení postupně zvykat na potravu dospělých. Obzvlášť pokud si berete malé plemeno, je důležité ještě nějakou dobu granulky namáčet. V tomto směru bohužel díky negativnímu šlechtění člověka musím připustit, že u některých plemen mají domácí psi nejenom velikost zubů, ale i postavení a skus již velmi vzdálený vlkům. Kvalita založení zubů v čelisti i jejich schopnost kousat a drtit už není tak dokonalá jako u vlků.

Pro štěně jsou granule Yoggies Active svým složením nejvhodnější.

Doporučuji je však, v tak mladém věku raději trochu zalít například šťávou z vývaru, nebo novými omáčkami Yoggies. Je to proto, aby se granule začaly malinko rozpouštět a štěňátka tak měla čas naučit se nejenom kousat, ale také připravit zažívací trakt na tuhou potravu a to právě postupně a po malých krůčcích! Odpověď na Vaši otázku tedy zní, že Yoggies mohou štěňata začít jíst ve chvíli, kdy se jim dostatečně prořežou mléčné zoubky tak, aby mohla začít žvýkat. Většinou se zuby začínají prořezávat kolem třetího týdne věku a do dvou měsíců by měl být mléčný chrup pěkně vyvinutý. A nebojte se, celkem je mléčných zubů 28, (v dospělosti pak 42), a jak pocítíte doslova na vlastní kůži i malé zoubky jsou dostatečně ostré, aby mohly granulky pěkně rozkousat.

Granule Yoggies jsou běžným, za studena lisovaným krmivem, hlavně pro zdravé psy. Pokud se však ve Vaší ordinaci ocitne „psí pacient“, kterým z nich nabízíte granule Yoggies jako hlavní potravu?

Lidé se mne v ordinaci často ptají: „Paní doktorko, řekněte nám, jaké krmení je nejlepší?“ A já na to odpovídám, že nic není tak černobílé, aby šlo říci tohle je nejlepší, a tohle nejhorší.

Můžete mít skvělé krmení a jeden pes je po něm ve špičkové kondici a druhému nemusí vyhovovat. Proto říkám, že nejprve je třeba zamyslet se nad tím, jakým typem potravy chceme svého psa krmit. Jestli to mému psovi bude chutnat a vyhovovat, jestli má stabilně pravidelnou stolici, netrpí nadýmáním, průjmy, zácpami atd. Z těchto důvodů může být to nejlepší krmivo pro každého psa jiné.

Každý veterinární lékař by měl být schopen a nápomocen najít to nejlepší právě pro vašeho psa. Osobně se přikláním k tomu, že čím více se výživa blíží přirozené potravě, tím je to pravděpodobně to nejlepší řešení pro vašeho psa. Granule Yoggies nabízíme především těm majitelům, kteří mají o výživu svých psů zájem a chtějí krmit zdravě. Dobrá výživa a zdravý životní styl je půl zdraví a to platí jak u lidí, tak i u našich pejsků. A jelikož prevence je to nejlepší, co mohu každému naordinovat, nejvíce mě potěší, když se majitelé zajímají o výživu již od štěňátka.

Velice často, však na granule lisované za studena Yoggies přecházíme i v průběhu života. Hlavně u pacientů, kteří trpí na opakované zažívací potíže. Při potížích jako plynatost, průjmy, či při různých potravních alergiích, problémech s nadváhou či podváhou, problémech s hromaděním zubního plaku a zubního kamene atd.

Doporučujete k Yoggies přidávat i nějaké další doplňky, např. lososový olej?

Doplňky výživy jsou velmi diskutovanou kapitolou ve zdravé výživě. Pro porozumění  je třeba si vysvětlit, co vlastně doplněk výživy je.

Jsou to takzvané mikroživiny, mezi něž patří např.: aminokyseliny, vitamíny, minerály, různé výtažky z bylin apod. Ty vyživují buňky, ovlivňují jejich biochemické pochody, podílí se na přeměně látkové a mohou mít řadu dalších funkcí. Jak již z názvu vyplývá, mají za úkol doplňovat výživu. Většinu z těchto mikroživin získávají zvířata v přírodě z potravy buď přímo, nebo si je tělo vyrábí samo.

U domácích zvířat se ale může stát, že vlivem  nevyvážené, nebo nevhodné potravy, nebo vlivem různých nemocí, či účinkem zhoršujícího se životního prostředí dojde v organismu k deficitu. Ten se může projevit i vážnou nemocí v krajním případě i ohrožením života. Proto odpovídám, ano, doplňky výživy je možné přidávat, ale chtěla bych zdůraznit, že s rozmyslem a ve správné kvalitě a kombinaci. Vždy však dávám přednost doplňkům přírodním, před uměle vyrobenými chemickou cestou.

Lososový olej je právě jeden z těch krásně přírodních doplňků, protože se získává opravdu z lososa obecného a to čistě přírodní cestou. Zpracovává se bez vysokých teplot, které by jinak zničily tak cenné mikroživiny a jejich využitelnost v organismu.

Tento olej  obsahuje Omega 3 a Omega 6 mastné kyseliny EPA (kyselinu eikosapentaenovou) a DHA (kyselinu dokosahexaenovou). Tyto mají mnoho blahodárných účinků např. protizánětlivé vlastnosti, pozitivní vliv  na stavební strukturu mozkových buněk. Snižují též špatný cholesterol a mají tak příznivý vliv na kardiovaskulární aparát a stěnu cév. Mají také podpůrný vliv na imunitní systém, reprodukční aparát, na kůži, drápky, nebo kvalitu kožíšku a mnoho dalšího.

Lososový olej tedy ke granulím Yoggies určitě doporučuji jako občasné zpestření potravy a pro prevenci u zdravých jedinců, nebo ve vyšších dávkách jako léčebnou kůru při různých zátěžích a nemocech.