Jak a čím zdravě krmit psa?

Pokud jste nastávajícím páníčkem, právě jste si domů přivezli chlupaté klubíčko – malé štěně, a nebo již léta chováte psy, pravděpodobně nejdůležitější otázkou, kterou řešíte je Jak a čím mám zdravě krmit svého psa?

Zdraví psa začíná v misce

Jak a čím zdravě krmit psa?
Co mi nabídneš dobrého, páníčku?

Tím, že svého psa budeme krmit zdravou, vyváženou a kvalitní potravou, přispíváme k jeho kvalitnímu, zdravému a spokojenému životu bez nemocí. Psí zdravotní potíže mohou být banálnější, jako např. průjmy, plynatost, alergie na okolní prostředí, trávy, roztoče i potravní složky nebo mohou být i závažnějšího charakteru. Těmi bývají různé problémy s ledvinami, jaterní selhání i rakoviny zažívacího traktu apod. Taková onemocnění našich čtyřnohých přátel pak dávají zabrat hlavně majitelům psů po finanční i po psychické stránce. Abyste měli šanci se právě takovým problémům vyhnout, připravili jsme tento článek o zdravém krmení psů.

Dozvíte se, jak vypadá trávicí trakt psa, z čeho by měl být složen jeho „jídelníček“, co by obsahovat naopak neměl a na jaké aspekty se zaměřit, abyste si se svým psím parťákem užili spoustu zdravých a šťastných dní.


Jak vypadá zažívací ústrojí psa?

Abychom začali od začátku – nejprve je třeba vědět něco o tom, jak vlastně vypadá zažívací ústrojí psa a jak si vůbec vybírá potravu. Pes si vybírá potravu především podle svého čichu. Až pak přichází na řadu chuť a hlad. Nůžkový skus psovi umožňuje potravu kousat i trhat, i díky špičákům v dolní i horní čelisti. Pes nemá ve svých slinách trávicí enzymy a jeho sliny jsou především „lubrikantem“, který pomáhá potravu polykat.

Žaludek psa je jednokomorový a má tak nízké PH, že ho lze srovnat např. s PH kyseliny chlorovodíkové. Proto dokážou žaludeční tekutiny natrávit i kosti. Hlavním úkolem žaludku je potravu „předtrávit“, smíchat, a posunout k dalšímu trávení do střev.  

Tenké střevo psa je poměrně krátké a navazuje na něj dvanáctník a dále i slinivka břišní, lačník, další část tenkého střeva. Do dvanáctníku ústí žlázy produkující trávicí enzymy. Slinivka zase produkuje hormony, z nichž nejdůležitější je inzulin. Vše pak přechází v tlusté střevo společně se žlučovodem. 

Nejdelší část tlustého střeva (colon) u psa středního plemena je dlouhá asi 65 cm. U 7. bederního obratle přechází v konečník (rectum), který vstupuje do pánve, a nakonec ústí v řitní otvor z těla.

Zažívací ústrojí psa je od lidského velmi odlišné, proto je potřeba psy také krmit vhodně a nedávat jim lidskou potravu a zbytky od stolu.


Jak by měl vypadat zdravý „jídelníček“ vašeho psa? 

Jak a čím zdravě krmit psa?
Jak sestavit správný jídelníček pro psa?

Proto, aby celý zažívací trakt fungoval u psa skvěle, vyváženě a živiny byly po cestě trávicím traktem zpracovány dokonale, měla by být potrava psa vyvážená.  Hlavní složkou potravy by mělo být kvalitní maso. To by nemělo být očkováno růstovými hormony, antibiotiky a především by mělo pocházet z kvalitních chovů, a ne odpadních kafilerií a být „vedlejším produktem živočišné výroby“! Další důležitou složkou potravy psa jsou přírodní živočišné tuky. Ty jsou zdrojem energie i složkou, v níž se rozpouštějí vitamíny A, D, E, K. Důležitost přírodních vitamínů a vlákniny z ovoce a zeleniny je spjata se zdravím psa i jeho funkčním trávicím systémem.

V kvalitní potravě by mělo být pamatováno i na podporu kloubního a vazivového aparátu, prebiotikaprobiotika nahrazující nestrávenou a fermentovanou potravu z kořisti.

Krmit psa byste měli vyváženou potravou, ať je to B.A.R.F. (= syrové maso a kosti), nebo kvalitní granule lisované za studena vyrobené na základě receptur B.A.R.F.u. Ty dodají psovi dostatek přírodních živin, aniž by v nich byly použity jakékoliv konzervanty, chemie, soli a dochucovadla.

Yoggies je stále jedinou firmou v ČR, která vyrábí krmiva, pamlsky, konzervy i doplňky pro psy a kočky zcela bez chemie.

Jiří Švihálek, ředitel Yoggies

Jaká je nejzdravější potrava psů?

Jak a čím zdravě krmit psa?
Maso, zelenina, ovoce, granule nebo všechno?

Příroda stvořila psa jako masožravce, který se dokáže přizpůsobovat situaci. To je ovšem třeba brát s rezervou. Segedín s knedlíkem od oběda není určitě nejlepší cesta, jak by se váš pes měl „přizpůsobovat“. Vrátíme-li se k přírodě, tak nejlépe stravitelnou potravou pro psy je syrová potrava. Ne každý pes ji chce, ne každý ji dobře tráví a ne každému chutná…a ne každý člověk ji chce připravovat.

Nejběžnější způsoby krmení psů jsou buď čistě založené na kupovaných granulích nebo kombinaci granulí a mokrého krmiva. Menšina chovatelů krmí syrovou stravou (BARF) nebo svému psovi vaří speciální potravu doma.

S krmivy Yoggies si můžete vybrat všechny způsoby a budete mít vždy jistotu, že dáváte psovi to nejlepší pro jeho zdraví. Dokonce není problém mezi jednotlivými typy krmení libovolně přecházet, granule doplňovat BARFem nebo konzervami a podobně.


Jaké jsou hlavní způsoby krmení psů?

  • Krmení čistě granulemi – suchými krmivy
  • Krmení konzervami/kapsičkami pro psy – mokrým krmivem
  • Kombinace suchého a mokrého krmiva – granule doplněné konzervami nebo kapsičkami
  • Krmení BARFem – syrovou potravou
  • Krmení doma vařenou potravou speciálně pro psy

Z čeho má být složena potrava psa?

Jak a čím zdravě krmit psa - zelenina, maso, ryby
Důležitý je především obsah kvalitních surovin
  • Při výběru krmiva nezapomínejte hlavně na čich psa. Ten je až 100.000x lepší než ten váš. Díky tomu pes nepotřebuje v krmivu žádná lákadla ani chemii. Stačí mu jen přirozená vůně skutečného (kvalitního) masa. 
  • Důležité je, aby v krmivu převažovaly živočišné bílkoviny jasného původu nad rostlinnými bílkovinami. (Vyhýbejte se sóje!)
  • Na prvním místě ve „složení“ má být uvedeno skutečné maso jasného původu. Vyhýbejte se masokostní moučce nebo „vedlejším produktům živočišného původu“.
  • Tuky v krmivech by měly mít přesně specifikovaný původ, ideálně z masa. Mnohdy se namísto „kuřecí“ nebo „rybí tuky“ uvádí jen „tuk“ nebo „živočišný tuk“. To je ovšem zavádějící! V krmivech Yoggies využíváme metody lisování za studena, kdy je při vysokém tlaku vytlačen přírodní tuk přímo z kvalitního masa. Pro zdraví psů používáme také za studena lisovaný rybí olej jako zdroj Omega 3 a Omega 6, EPA a DHA nenasyceným mastných kyselin. 
  • Ve složení granulí sledujte zdroje sacharidů (pozor prosím, neplést s cukry). Lepší jsou lehce stravitelné rýžové i bramborové vločky, místo obilí. Kvalitní sacharidy se pak při trávení ve střevech psa mění v cukry, a následně jsou zdrojem energie.

Víte, že např. rýžové nebo bramborové vložky jsou narozdíl od původní suroviny (tzn. brambor nebo rýže) jsou pro psa mnohem lépe stravitelné?

Jiří Švihálek, ředitel Yoggies
  • Moderní krmiva, jako jsou i granule Yoggies, obsahují vitamíny a vlákninu výhradně z ovoce a zeleniny. Vitamíny jsou důležité pro celkové zdraví psa, vláknina zase prospívá trávení i jako prebiotická výživa pro buňky v trávicím systému psa.
  • Při výběru granulí dbejte na jejich původ a s tím spojený původ surovin. Psi s alergií nebo citliví psi budou lépe snášet snadněji stravitelné granule, např. Yoggies jehněčí s bílou rybou.

Když chcete zdravě krmit granulemi

V prvé řadě byste měli vybrat co nejzdravější granule 100% bez chemie a konzervantů. Takové jsou pro psa mnohem výživnější, lépe stravitelné a zdravější než ty, kde je ve složení na prvním místě obilí. 

Jak zdravě krmit psa - lovecký pes s pamlsky Yoggies
Vybírejte kvalitní granule bez chemie, obilí a sóji

Jako příklad můžeme uvést krmení granulemi Yoggies

Granule lisované za studena jsou ale unikátem na trhu s krmivy v tom, že jejich receptury jsou založeny právě na pomalém sušení vyváženého B.A.R.F.u. Proto se granulím Yoggies také začalo přezdívat „sušený B.A.R.F.“.

Pokud tedy chcete svého psa krmit zdravě a na základě vyváženého B.A.R.F.u, tedy syrové potravy, ale nechcete si dělat starosti s manipulací se syrovým masem, počítáním výživových hodnot nebo sháněním vhodného masa, kostí a vnitřností, vyberte granule lisované za studena Yoggies, které mají svůj základ právě v recepturách vyvážené syrové potravy pro psy. Pak budete mít jistotu i naši garanci, že váš pejsek dostává skutečné Zdraví v misce®

V Yoggies vyrábíme granule lisované za studena, které vycházejí z receptur B.A.R.F.u a navíc s obsahují živé probiotické kultury. Váš pejsek tak může mít všechny důležité složky potravy obsaženy již v granulích. Naše granule si také zachovávají všechny přirozené vitamíny a živiny z použitých kvalitních surovin, díky technologii lisování za studena.

Neobsahují žádnou chemii, konzervanty a jsou vyráběny výhradně z kvalitního masa i dalších surovin.

Jediný rozdíl mezi krmení granulemi a B.A.R.F.em tak poznáte v množství odpadu. Granule obsahují více vlákniny než syrová potrava a suroviny jsou mleté „nahrubo“. To proto, aby ve střevech psa nedocházelo k usazování nestrávené potravy, správně fungovala peristaltika střev a střevo mělo stále tendenci „se čistit“. Díky tomu si můžete být jisti, že nedochází nejen k usazování nestrávených složek potravy ve střevě psa, ale že jsou vylučováni i drobní parazité. 

Stále více psů i jejich majitelů objevuje kouzlo i kvalitu „All Life Stages“ receptur Yoggies (pro všechny věkové kategorie psů). Podívejte se, jak jsou krmiva Yoggies hodnocena nezávislými zdroji

Jiří Švihálek, ředitel Yoggies

Jak poznat kvalitní granule pro psa?

  • Při výběru granulí pro psa nedejte hned na první pohled. Krásný obal může klamat. Otočte pytel a čtěte hlavně „složení granulí“.
  • Výrobci mají povinnost uvádět „složení“ použitých surovin od nejvyššího po nejnižší zastoupené množství. Co je ve „složení“ na prvním místě, toho má být v granulích nejvíc.
  • Kvalitní granule mají mít na prvním místě maso. Pozor na „vedlejší produkty živočišného původu“ a podobně nejasně psané názvy surovin.
  • Je-li v granulích obilí (pšenice apod.), raději se jim vyhněte. Lepek je pro psy nestravitelný, i když s ním někteří psi nemají problém.
  • Sója je pro psa nebezpečná v jakékoliv formě! Pes ji neumí strávit a sója mu může nenávratně poškodit např. funkci štítné žlázy.
  • Ne všechny extrudované (takové ty klasické) granule jsou špatné. Vždy ale mějte na paměti, že se vyrábějí za vysoké teploty i tlaků. Tedy že se z pohledu výživy jedná o „mrtvé krmivo“, které musí být nutně obohacováno o chemicky připravené vitamíny, konzervanty i další živiny.
  • V zájmu zdraví vašeho psa se vyhýbejte nápadně levným granulím a vždy pečlivě čtěte složení i nutriční hodnoty.
  • Nekupujte granule z otevřených pytlů. Pokud je pytel otevřený (např. prodej na váhu), není možné garantovat, s čím přišly granule do styku (polétavý hmyz, nenechavý jazýček cizího pejska, prach či další nečistoty, „osahané“ krmivo od předchozích nakupujících apod.). Takové granule (ale i pamlsky atd.) mohou obsahovat toxiny (plísně), které mohou psům ublížit. Ve velkém množství mohou psa i zabít. 
  • Pamatujte na to, že pro psa je stále nejlepším krmivem syrová potrava tzv. B.A.R.F. Proto jsou pro „granuláře“ nejzdravější volbou právě granule lisované za studena Yoggies.

Když chcete krmit psa syrovou potravou, tzv. B.A.R.F.em

Než začnete „B.A.R.F.ovat“ měli byste znát i úskalí krmení tímto způsobem. Překážky mohou být jednoduché, jako je třeba časová náročnost přípravy, vyšší finanční náklad nebo i to, že je majitel pejska vegetarián a pohled na maso mu nedělá dobře. Mezi náročnější důvody patří nebezpečí výskytu parazitů v potravě nebo nevhodné zacházení se syrovou potravou pro psa (rozmrazení a opětovné zmražení, nebo ponechání potravy v misce apod.). Všechny tyto důvody byste měli zvážit, než začnete „barfovat“. 


Jak správně krmit štěně?

Granule lisované za studena pro štěňata - štěně u prázdné misky Yoggies
Vybírejte vhodnou potravu přímo pro štěně
  • Štěně krmte až 5x denně; krmnou dávku postupně snižujte (podle věku) na dvě denně v době dospělosti. 
  • Krmte psa pravidelně, v zažitém čase. Podpoříte tvorbu trávicích enzymů a vstřebávání potravy. V neposlední řadě je to pro štěňátko ujištění pravidelnosti přísunu potravy a bude si jistější.
  • Zajistěte psovi dostatek klidu, času i čerstvé vody při krmení.
  • Po odstavu štěněte od feny i během přezubení můžete granule Yoggies krátkodobě mírně navlhčit, aby se štěněti lépe kousaly.
  • Zbylé granule, které štěně nesní, nenechávejte celý den v misce. Odložte je do uzavíratelné dózy (např. do lednice) a dejte štěněti ři dalším krmení. Nikdy takové granule již nevracejte zpět do pytle k nepoužitým granulím, aby nedošlo ke kontaminaci čerstvých granulí např. slinami a nezačaly se v pytli s granulemi množit např. plísně. Přečtěte si článek o správném skladování granulí.
  • Doporučujeme podávat psovi granule samotné a nepřidávat do nich žádné vývary a doplňky, pokud to není nezbytné (diety, potřeba nárůstu váhy po operacích, březí a kojící feny apod.).
  • Doplňky potravy, jogurty, pamlsky i konzervy dávejte psům mimo jejich hlavní krmnou dávku. Mohlo by se snadno stát, že takové „mňamky“ si mazaný pejsek oblíbí více než granule a mohl by pak samotné granule odmítat.
  • Obzvláště dbejte na vyváženost potravy u štěňat aktivních, velkých a obřích plemen (např. aktivní Maďarský ohař, velké plemeno jako Moskevský strážní pes apod.). Specificky si dávejte pozor na vyváženost vápníku a fosforu v krmivu. Štěně by mělo růst přirozeně. Abnormální obsah živin (proteiny a tuky) není pro zdraví psa prospěšný. Jinými slovy, ať vám štěňátko nevyroste příliš rychle (konzultujte tuto problematiku např. se svým veterinárním lékařem). Pes by pak mohl mít do budoucna problémy např. s klouby.  

Nezapomeňte, že vyvážená potrava pro štěňata by se měla lišit od vyvážené potravy dospělého i staršího psa.

JIří Švihálek, ředitel Yoggies

Chcete vědět více o krmení a péči o štěňata?

Pak se podívejte na naší stránku věnovanou krmení štěňátek. Zajímá vás více informací pro nové páníčky? Přečtěte si článek o péči, výchově a krmení štěňat.

Pokud se vám nechce zrovna číst článek, mrkněte na naše videa o krmení štěňat.


Jak správně krmit dospělé psy?

Dospělého psa krmte ideálně 2x denně. Pro psy s vyšším výkonem, a tedy i vyššími nároky na příjem kvalitní energie při cvičení nebo psích sportech, se hodí granule Yoggies Active s kachnou a jelenem s 28,6 % proteinů a 12 % tuků z masa.

Krmivo by mělo obsahovat vyvážené množství všech důležitých živin, jako jsou proteiny a tuky živočišného původu (ne tepelně upravené), sacharidy (nezaměňovat s cukry), Omega 3 a 6 nejlépe živočišného původu, doplňky pro vývoj a podporu pohybového aparátu i doplňky pro podporu trávení, prebiotika i probiotika.

JIří Švihálek, ředitel Yoggies

Pokud váš pes není vystaven vysoké zátěži, nepotřebuje krmivo pro aktivní psy. Raději mu tedy vyberte recepturu Yoggies s kuřecím a hovězím masem nebo Yoggies jehněčí s bílou rybou, které jsou vhodné pro psy s nadváhou nebo s určitými dietologickými požadavky a nemocemi. Vždy se při výběru vhodného krmiva pro nemocného psa poraďte se svým veterinářem! 


Existují různé velikosti granulí?

Ano, existuje velké množství různých velikostí i tvarů granulí. Záleží na vás, jaké svému pejskovi vyberete. Velikost granulí byste měli vybírat primárně dle věku a velikosti vašeho pejska. Granule běžné velikosti (u Yoggies velikost NORMAL) se hodí pro dospělé psy středních a velkých plemen nebo štěňata velkých a obřích plemen.

Granule menší velikosti jsou pak zpravidla určená mladším štěňatům a pejskům malých ras (např. čivava). V Yoggies máme MINIGRANULE, a to od každého druhu našich granulí.

Nezapomeňte, že pes by měl potravu kousat a nehltat. Bude pak mít z potravy a krmení větší požitek a naopak předejdete potencionálním zažívacím potížím.


Jak vybrat krmivo podle zdravotního stavu psa?

Pokud psi trpí plynatostí, průjmy, páchne jim z tlamy, nebo se nadměrně drbou a mají nekvalitní srst, může se jednat o potravní alergie, nebo „jen“ o nedostatek či přebytek určitých živin ve stávajícím krmivu. Pak je dobré odhalit příčinu potíží a podle toho zvolit správné krmivo. Například mnoho proteinů nebo tuků v potravě může způsobovat plynatost i průjmy. Řešení je jednoduché – volba méně „vydatného“ krmiva.


Jak vybrat krmivo podle věku psa a jak krmit staršího psa?

Jiné potřeby na potravu má dospělý pes, březí fena, fena v laktaci, štěně, pes s nadváhou i starší pes. Jak zdravě krmit psa staršího věku, když starší psi jsou už rozvážnější, klidnější a nemívají tolik aktivit jako v rané dospělosti? Starší pes by měl určitě dostávat lehce stravitelné krmivo s nižším obsahem proteinů a tuků. Převažovat v něm mají složky podporující kloubní aparát, mozek i vitalitu psa. Založeno může být na větším podílu rybího masa, přírodních bylin, vitamínů apod. Z krmiv Yoggies jsou takové jehněčí s bílou rybou v kombinaci se svačinkou v podobě krůtí konzervy s batáty.  

Stále nemáte jasno? Přečtěte si více informací o tom, jak vybrat granule pro vašeho psa nebo navštivte naši poradnu.

Poradna Yoggies
Jak krmit psa nebo kočku?