Váš pes velmi citlivě vnímá změnu atmosféry v rodině a s blížícími se svátky pozoruje, jak jste někdy nervózní – když máte pocit, že je těch příprav na vás trochu moc – a jindy nadšení a natěšení, když se vám podaří sehnat pěkný dárek a hezky vyzdobit byt. Pojďme se podívat, jak můžeme vašemu psíkovi zpříjemnit Vánoce něčím chutným a zdravým a odměnit ho za to, jak vás věrně podporuje a čím vším vám v uplynulém roce udělal radost.

Obsah článku

Co pejskovi do pamlsků nedávat

Nejprve si řekněme, co pejskovi určitě nedávat, abychom mu neublížili. Nebezpečím číslo jedna je během Vánoc čokoláda, potažmo kakao. Čokoláda je pro psy toxická a smrtelně nebezpečná. Čím menší pejsek, tím větší nebezpečí mu hrozí. Dohlédněte, aby se váš pes nedostal k čokoládě na vaření a k cukroví obsahujícímu kakao. Další položkou na seznamu rizik jsou rozinky a hroznové víno.

Nebezpečné jsou též makadamové a vlašské ořechy, jádra švestek, broskví a meruněk (obsahují kyanid) a kofein. Další rizikové potraviny, které vás mohou provázet při vánočním vaření, jsou cibule, česnek, rajčata, muškátový oříšek a avokádo. Vašemu pejskovi neprospěje ani bílá mouka a lepek obecně, cukr a umělá sladidla – zejména xylitol je pro psy vysoce toxický.

Nyní je jasné, že na kuchyňské lince pro vašeho pejska číhá mnohé nebezpečí. Vy ho ale jistě zvládnete ohlídat, aby si „nepomohl“ během svátků k trávicím obtížím.

Vhodné ingredience pro výrobu domácích pamlsků

Podívejme se tedy na to, jaké ingredience můžeme použít, abychom snadno vyčarovali domácí pamlsky pro psy, které psa nejen potěší, ale dodají mu i potřebné bílkoviny, sacharidy a vitamíny.

  • Uplatnění najdou ovesné vločky a další obiloviny s nízkým nebo nulovým obsahem lepku – pohanka, kukuřice, rýže, quinoa, amarant a proso.
  • Jako pojivo pro těsto použijeme rozmixované vnitřnosti (např. játra), mleté maso, vajíčka. Je-li váš pejsek mlsoun a má rád ovoce a sladkosti, použijeme jako pojivo banán nebo vařené a rozmačkané batáty.
  • Psí sušenky, které upečete, jsou skvělou možností, jak dát pejskovi ovoce nebo bylinky, které potřebuje. Brusinky udělají dobře pejskovi, který má potíže se záněty močového měchýře, meduňka pejska zklidní během silvestrovské noci (ale stačí opravdu maličko!), špenát dodá vitamíny, rakytník posílí imunitu a např. dýně ozdravuje trávicí trakt a podobně působí i kokosový olej. Nezapomeňte, že každá bylinka může být lék i jed a pokud chcete pejskovi pomoci, méně znamená více.

 

Recepty na vánoční cukroví pro psy

Psí kuřecí sušenky

Budete potřebovat:

  • 1 vejce
  • 1 lžíci nasekané petrželky (není nezbytná)
  • 130 g nasekaného syrového kuřecího masa
  • 3 lžíce rýžové mouky
  • 125 g vařené rýže.

Postup: vařenou rýži rozmačkáme nebo rozmixujeme a přidáme k ní ostatní ingredience. Vypracujeme těsto, rozválíme ho na válu nebo na pracovní ploše kuchyňské linky a vykrajovátkem vykrajujeme různé tvary. Pokládáme na plech vyložený papírem na pečení. Pečeme na 180 °C přibližně půl hodiny, dokud sušenky nezezlátnou.

 

Psí ovesné sušenky se strouhanou mrkví

Připravte si:

  • 2 hrnky ovesných vloček
  • 1 mrkev a 1 banán
  • 1 polévkovou lžíci olivového oleje
  • 1 vejce
  • 1 lžíci sekané petrželové natě.

Postup: rozmixujte ovesné vločky, mrkev nastrouhejte na jemno a rozšlehejte vejce. Ze všech surovin vytvořte těsto a rozválejte na výšku 0,5 – 1 cm. Vykrajujte tvary a položte na plech vyložený papírem na pečení. Pečte půl hodiny na 180 °C.

Chcete psí sušenky voňavé a vysoce motivační pro pejska? Upečte, vyzkoušejte.

 

Játrové sušenky pro psy

Budete potřebovat:

  • 0,5 kg ovesných vloček
  • 250 g kuřecích nebo krůtích jater
  • 1 vejce.

Postup: játra omyjeme a rozmixujeme, smícháme s vejci a ovesnými vločkami. Můžete experimentovat a přidat i zelenou nať a zeleninu podle svého uvážení – vždy ale vše na drobno nakrájet a použít takové množství, aby se nezměnila konzistence těsta. Směs vylijeme na plech vystlaný papírem na pečení, aby se vytvořila rovnoměrná vrstva cca 1 cm. Pečeme 30 – 35 min na 180 °C. Jakmile jsou okraje takto vzniklé „placky“ lehce nahnědlé, máme hotovo. Upečenou hmotu nakrájejte nožem nebo rádýlkem a na kousky požadované velikosti.

 

Něco pro mlsounky: Bezlepkové psí sušenky s krůtím masem a brusinkami

Potřebujete:

  • bezlepkovou mouku (pohankovou, rýžovou, amarantovou…)
  • trochu vody nebo vývaru z povařeného masa
  • pár kapek lososového oleje
  • nadrobno nakrájené krůtí maso (pro zlepšení chuti)
  • podle množství a konzistence těsta lze přidat vejce a ve vývaru namočené brusinky (neslazené).

Postup: vše promíchejte do pevného těsta, rozválejte na výšku 0,5 – 1cm a formičkou vykrajujte požadované tvary. Nakonec pečte na plechu vyloženém papírem na pečení cca 18 minut na 160 °C.

Psí sušenky, které v krátké době nespotřebujete, zamrazte.

Nezapomeňte, že u pejsků, kteří mají problémy s nadváhou, je třeba psí cukroví započítat do krmné dávky.

A ještě malý tip na závěr – psí sušenky podávejte pejskovi ve chvíli, kdy se chová způsobem, který chcete odměnit nebo posílit, např. když leží klidně ve svém pelíšku, způsobně sedí před vámi apod. Dobroty, které upečete, budou upevňovat chování pejska ve chvíli, kdy je dostane.

Pokud máte pečení a příprav až nad hlavu, ale přesto chcete pro svého chlupatého kamaráda pod stromeček něco speciálního, chutného a zdravého, inspirujte se našimi vánočními balíčky a dárky pro psy a kočky.