Vašemu psovi se během chvíle může přetočit žaludek a vlastně i celý svět vzhůru nohama. GDV (Gastric Dilatation-Volvulus) neboli dilatace a torze žaludku je noční můrou každého majitele psa. Může nastat bezprostředně, ale i pár hodin po krmení, a pokud ji včas nerozpoznáte, může vašeho čtyřnohého miláčka stát život.

A o co se přesně jedná? Psí žaludek, který je velký a v břišní dutině poměrně volný, se naplní plynem a přetočí se kolem osy. Takto „nafouknutý“ žaludek tlačí na orgány dutiny břišní a na bránici, takže se psovi špatně dýchá. Vlivem rotace pak dochází k přerušení krevního zásobení stěny žaludku, který pak začne odumírat.

Torze žaludku u psa - u veterináře

Příznaky torze žaludku u psa:

  • Nafouklé a tvrdé břicho, citlivé na dotek
  • Snaha o zvracení (většinou neúspěšná)
  • Zrychlené dýchání
  • Zvýšené slinění
  • Neklid
  • Šok, bezvládná poloha vleže

Včasné řešení torze žaludku

Pokud u svého psa začnete pozorovat tyto příznaky, na nic nečekejte a odvezte ho co nejrychleji k veterináři. Čím dříve se povede přetočený žaludek vrátit do původní polohy, tím větší je šance na přežití. „Pamatujte, že v případě torze žaludku hraje roli každá minuta, a i když se Vám to právě nehodí, všechno odložte a jeďte ihned na veterinu, případně volejte zvířecí záchranku.“ Říká MVDr. Michaela Riedlová. Torze žaludku končí zhruba u třetiny případů smrtí, proto je skutečně důležité jednat rychle. Nadpoloviční množství případů přetočení žaludku u psa nastane v noci, proto buďte ke svému mazlíčkovi obezřetní i v tento čas a věnujte pozornost jakémukoliv neobvyklému chování.

Jak řeší torzi žaludku veterináři

Veterinář u lehčích případů, kdy psa trápí „jen“ nadmutí, zavede psovi do žaludku sondu, která pomůže odvést nahromaděné plyny. Bohužel u většiny případů je nutné sáhnout k chirurgickému zákroku, při kterém se psovi vyprázdní žaludek, který se následně uloží do původní polohy a poté se trvale zafixuje, aby se už znovu nemohl přetočit.

Rizikové faktory

K přetočení žaludku jsou nejvíce náchylná velká plemena s hlubokým hrudníkem (např. německá doga, německý ovčák, bernardýn, setr, ohař, dobrman).

Rizikovým faktorem může být i věk. Psi starší 7 let jsou vystaveni dvakrát většímu riziku než psi o polovinu mladší.

Jak torzi žaludku u psa předejít

  • Podávejte svému psovi jen kvalitní krmivo z masa bez obilovin, které nezpůsobují nadměrné nadýmání. Granule Yoggies, jsou lisované zastudena a vyrobené ze syrového masa v souladu s metodou BARF, proto jsou ideální volbou, pokud chcete krmit granulemi.
  • Psa krmte nejlépe dvakrát denně, aby měl přísun jídla v menších dávkách. Částečně tím zabráníte hltání, i když u některých jedinců je to takřka nadlidský úkon.
  • V neposlední řadě dopřejte svému pejskovi po jídle odpočinek (klidně hodinu až dvě), aby mohl potravu v klidu strávit. Procházka, dovádění nebo cestování chvíli počkají. Přetočení žaludku může souviset i s psychikou, proto před ani po jídle svého psa nijak nedrážděte, aby se mohl v klidu najíst a bez problémů jídlo strávit.