TIBETSKÁ DOGA
vše o plemenu

První zmínky o tomto jednom z nejstarších plemen pocházejí z roku 1121 př.n.l. v čínské knize letopisů. Místem vzniku byl Tibet, kde tito psi hlídali stáda hospodářských zvířat, obydlí, chrámy i celé vesnice. Vzhledem k poměrně uzavřenému chovu se tibetská doga dochovala v téměř stejné podobě do dnešní doby. V roce 1847 byl první pes dovezen do Anglie jako dar anglické královně Viktorii. V následujících letech se pak postupně malé počty těchto psů dostávali i dále do dalších evropských států. Před několika lety vypracovaná vědecká studie prokázala genetický vztah tibetské dogy s leonbergerem, velkým salašnickým psem, bernardýnem nebo rotvajlerem.

Povaha

Šlechtění k nezávislé práci vedlo k upevnění této vlastnosti i u dnešních psů. Tibetská doga je inteligentní pes uvažující samostatně, který očekává od majitele velkou míru respektu. Není ochoten se podřídit, a pokud je přesvědčen o tom, co chce, majitele neposlechne a tvrdohlavě si stojí na svém názoru. Svoji rodinu miluje a vykazuje velkou loajalitu. Má silně vyvinuté hlídací instinkty a tak bude skvělým hlídačem. K cizím lidem je tato doga přirozeně rezervovaná. Díky svéráznému přístupu k povelům a neochotě dělat to, co nechce, to není pes vhodný pro psí sporty nebo intenzivní výcvik.

Pro koho se hodí

Vzhledem k nezávislé povaze, s níž je třeba se umět vyrovnat, to není pes vhodný pro majitele začátečníka. Ačkoli je to velké a velmi dobře osrstěné plemeno, nehodí se pro život v kotci. Navzdory své nezávislosti totiž velmi špatně snáší izolaci a samotu. Ideální pro tibetskou dogu je častý pobyt venku, kromě horkých letních dní, kdy je naopak třeba ho držet v místech s nižší teplotou. Při správném výcviku je vhodný i jako rodinný pes k rozumně vedeným dětem.

Základní informace o plemeni

Jsou to mohutní psi s pevnou kostrou a konstitucí. Působí majestátním a silným dojmem. Velká hlava se vyznačuje mírně po stranách převislými horními pysky. Svalnatý trup je pokryt velmi hustou srstí s četnou podsadou. Na krku tvoří delší srst hřívu. Barva srsti je černá s pálením, černá, modrá, modrá s pálením, sobolí nebo červená.

Fena štěně 6 měsíců
Fena dospělá
Pes štěně 6 měsíců
Pes dospělý
Výška
61 – 65 cm
66 – 73 cm
Váha
45 – 55 kg
65 – 78 kg
Věk dožití
11 – 13 let
11 – 13 let

Výchova a výcvik

Výchova a výcvik může být náročnější z důvodu tvrdohlavosti štěněte. Už od útlého věku bude prosazovat svou. Nezbytná je výchova pomocí pozitivní motivace a odměn, protože pocit nespravedlnosti a příkoří si bude tibetská doga dlouho pamatovat a obtížně odpouštět. Vzhledem k velikosti psa je hodně důležitá správná socializace, která velmi výrazně ovlivní povahu zvířete v dospělosti. Stejně tak je třeba počítat s pomalým vývojem osobnosti psa, neboť tibetské dogy dospívají velmi dlouho. Psychicky zralá bude tibetská doga okolo tří let věku. Při výcviku lze očekávat velkou spotřebu pamlsků, je proto vhodné volit ty méně energeticky bohaté. Ideální budou například Yoggies Sušené maso hovězí, Yoggies krůtí výcvikové pamlsky. Střídat je mohou také psy a štěňaty oblíbené lyofilizované pamlsky Yoggies. 

Nemoci tibetské dogy

Stejně jako mnoho jiných velkých plemen mívají ortopedické problémy v podobě dysplazie kyčelních kloubů, degenerativních onemocnění kloubů a růstových obtíží pohybového aparátu. Setkáváme se u nich také se sníženou funkcí štítné žlázy.

Čím a jak tibetskou dogu krmit

Tibetská doga patří mezi obří plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:

  • po odstavu mezi 2. a 6. měsícem věku 4x až 5x denně, 
  • od 6 do 10 měsíců 3x denně a 
  • od 11. měsíce věku 2x denně. 

Vzhledem k pomalému vývoji pohybového aparátu a potřebě minerálních látek během něj je velmi důležité věnovat výživě rostoucí tibetské dogy velkou pozornost. Podáváno by mělo být krmivo se správným poměrem energie, která by měla být spíše nižší pro pomalejší růst štěněte, a dostatku minerálních látek, zejména vápníku a fosforu. Štěňatům a starším psům s vývojovými nebo získanými degenerativními kloubními změnami lze pomoci doplněním krmné dávky o preparáty kloubní výživy, například Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky.

Yoggies Sušené hovězí maso pro psy (proužky) 45g


Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g
Hovězí výcvikové pamlsky

Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář

Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte

Číst dál >>

První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?

Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem

Číst dál >>