STAFORDŠIRSKÝ BULTERIÉR
vše o plemenu
Další z plemen původně vyšlechtěných v Anglii k býčím a psím zápasům. Stafordširský bulteriér vznikl pravděpodobně z anglického buldoka kříženého s anglickým teriérem – předkem dnešního foxteriéra. Název plemene je odvozen z hrabství, kde vzniklo. Vzhled a minulost starfordširského bulteriéra z něj neprávem dělá zlého a nebezpečného psa. To je však daleko od pravdy. Správně vychovaný a ve své přirozené povaze podporovaný pes je vysloveně laskavý a milující rodinný společník. Do České republiky byla první chovná fena přivezena v revolučním roce 1989. Od té doby se populace těchto psů značně zvětšila a patří mezi velmi oblíbená plemena.
Povaha
„Stafbull“ je inteligentní, tvrdohlavý pes s vlastním názorem, který rád prosazuje. Nezbytná je pevná, důsledná a trpělivá výchova od útlého věku. Laickou veřejností jsou tito psi zařazování do neexistující kategorie „bojových psů“*. Dnes jsou to však rodinní a přátelští společníci. Milují obvykle nejen svojí „lidskou“ smečku, ale také všechny návštěvy a kolemjdoucí. Svoji lásku dávají velmi rádi najevo bezuzdným skákáním a olizováním všech tváří, které jsou jim k dispozici. Štěňata ráda okusují a žvýkají předměty ve svém okolí. Štěněti je proto vhodné, jako prevenci poškození cenného nábytku a drahých bot, poskytnout tvrdé kousací hračky a kosti, které dlouho vydrží. Jeho silné čelisti mohou na oblíbeném zařízení a věcech způsobit nenapravitelné škody. Na rozdíl od jiných plemen si tito psi obvykle skutečně užívají jízdu autem, a kdyby mohli, budou mít celou cestu hlavu vystrčenou z okénka.
*Množství psů, zejména bull plemen, dnes široká veřejnost řadí mezi tzv. Bojová plemena. Tito psi byli historicky šlechtěni pro psí zápasy, které se ještě v minulém století těšily velké popularitě. Dnes jsou tyto aktivity samozřejmě zakázané a v žádném případě je nepodporujeme. Psí zápasy byly, mimo pro zábavu, pořádané také jako selekce a testování pro povahu. Povahově správný jedinec měl mít za každých okolností tzv. „Game“, tedy měl jít naplno do zápasu i navzdory menším i větším zraněním. Za žádných okolností NESMĚL pes napadnout svého majitele. Pokud se tak stalo, byl okamžitě vyřazen z chovu. Plemena typu bull tedy mají ve své pokrevní linii svá specifika, která je třeba respektovat, nicméně už dlouho nejsou šlechtěni k účelům jako dříve. Pro nás tedy označení „bojové plemeno“ nese historický význam, nikoli popis povahy. Jako u každého plemene by měl být potenciální majitel zodpovědný a zhodnotit, jestli na psa stačí jak fyzicky, tak znalostmi, protože většina těchto psů má pořádnou „páru“.
Pro koho se hodí
Je vhodný spíše pro zkušenější majitele, nicméně zkušený chovatel může doporučit vhodné štěně i do rukou zodpovědného začátečníka. Ten musí být ochoten věnovat výchově dostatek času a úsilí. Stafordširský bulteriér není vhodný pro chov v kotci, ani se zateplenou boudou. Pro optimální psychický vývoj potřebuje být v neustálém kontaktu s lidmi, špatně snáší samotu i jen po dobu jejich pobytu v zaměstnání. Dobře se přizpůsobí životu svého majitele, a pokud bude mít dostatek potřebného pohybu, bude z něj po zbytek dne bez obtíží „gaučák“. Jsou to výborní psi na psí sporty – zejména agility, flyball nebo obedience. Bývá to dobrý plavec a aportér. Správně vedený „stafbull“ bude také výborným rodinným psem díky své přátelské povaze milující děti.
Základní informace o plemeni
Je to silný, svalnatý, i když menší pes. Krátkou, širokou hlavu nese silný krk. Navazuje na široký a hluboký hrudník. Rovná linie hřbetu je zakončena středně dlouhým, nízko neseným ocasem. Srst je krátká, hustá a nemá podsadu. Barev srsti je celá řada, od plavé, červené, černé, bílé, modré až po žíhanou.
Fena štěně 6 měsíců | Fena dospělá | Pes štěně 6 měsíců | Pes dospělý | |
---|---|---|---|---|
Výška | 35 – 38 cm | 37 – 40 cm | ||
Váha | 10 – 15 kg | 12 – 17 kg | ||
Věk dožití | 12 – 14 let | 12 – 14 let |
Výchova a výcvik
Stejně jako u ostatních psů typu „bull“ je nezbytná důsledná výchova a socializace. Výchova by měla být založena na pozitivním přístupu bez zbytečných trestů. Stafordširský bulteriér se učí rychle a snadno zvláště tehdy, pokud nejde výcvik a požadované povely proti jeho přesvědčení. Má-li osobní námitky, může svéhlavě trvat na svém. Jako další psi tohoto typu miluje přetahování o věci, hračky nebo lana. Budete-li ho v této hře podporovat, je nezbytné naučit ho, aby na povel objekt přetahování pustil. Jsou-li v domácnosti další zvířata, lépe si na ně zvykne, pokud s nimi bude žít od mala.
Nemoci stafordširských bulteriérů
Bývají to poměrně zdraví a odolní psi. Často se u nich vyskytují alergická kožní onemocnění, zejména potravní a atopická dermatitida. Z ortopedických problémů to může být dysplazie kloubů, luxace kolenní čéšky a ruptury kolenních vazů. Toto plemeno může také trpět geneticky podmíněným zákalem oční čočky.
Jedincům s onemocněním kloubů lze pomoci doplněním krmné dávky o preparáty kloubní výživy, například Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. Dlouhodobě pak bude vhodná také syrová potrava Yoggies B.A.R.F. 100% maso s probiotiky a kloubní výživou.
Čím a jak stafordširského bulteriéra krmit
„Stafbull“ patří mezi menší až střední plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:
- po odstavu mezi 2. a 3. měsícem věku 4x denně,
- od 4 do 9 měsíců 3x denně a
- od 9. měsíce věku 2x denně.
Velké množství spotřebované energie, které bude pro zdravý vývoj stafordširského bulteriéra třeba, vyžaduje pečlivý výběr vhodného krmiva. Ideální budou například přímo pro aktivní psy v zátěži vyvinuté granule Yoggies Active s kachnou a zvěřinou lisované za studena. Prevencí možného rozvoje potravních alergií je krmení monoproteinovým krmivem, vhodné budou například Yoggies granule s kozím masem a zeleninou lisované za studena nebo Yoggies Monoproteinové granule s krůtím masem a jáhly lisované za studena.
Výchova a výcvik psa
Pořídili jste si štěně a chcete, aby Vaše soužití bylo ideální a bezproblémové? Držte se našich rad a čeká Vás se zvířecím společníkem spokojený a šťastný život!
Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář
Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte
První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?
Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem