PITBUL
vše o plemenu

Správně se toto plemeno nazývá celým jménem americký pitbulteriér. Má společné předky s americkým stafordšírským teriérem, s nímž se často zaměňuje. Pitbul vznikl v 18. století v USA, kde byl původně určen pro psí zápasy. Při šlechtění se kladl důraz zejména na charakter a povahu zvířat a tak i dnes existují velké rozdíly v exteriéru jednotlivých příslušníků tohoto plemene. Chov amerického pitbulteriéra je dnes zcela zakázán například v Holandsku, Francii, Dánsku, Německu a mnoha dalších mimoevropských státech. Plemeno nebylo nikdy uznáno mezinárodní organizací FCI. 

Povaha

Snad žádné jiné plemeno nevyvolává mezi laickou veřejností tak vyhrocené emoce. Člověk venčící pitbula si může být jist pozorností kolemjdoucích. Je to do jisté míry způsobeno špatnou pověstí a tučnými novinovými titulky, které se objeví kdykoli některý z příslušníků tohoto plemene způsobí újmu jinému psu nebo člověku. To jde ovšem na vrub nezodpovědným majitelům, kteří si pořízením pitbula a jeho nevhodnou výchovou posilují své ego. Pitbul má tendenci chovat se k ostatním příslušníkům svého druhu s jistou nadřazeností, na kterou má díky své síle a konstituci jistě nárok. Nicméně v rukou nevhodného majitele se tak může stát hrozbou pro své okolí. Na druhou stranu ve vztahu k člověku je velmi společenský a k lidem má velmi přátelská vztah. Svému majiteli je naprosto oddaný a vyžaduje jeho společnost. Známé nadšeně vítá, k cizím lidem bývá z počátku nedůvěřivý. Pitbulové milují děti, nicméně při kontaktu s malými dětmi je nutný dohled majitele. Není nikdy bezdůvodně agresivní k jiným psům, je-li však napaden, obvykle v něm zvítězí duch bojovníka. 

*Množství psů, zejména bull plemen, dnes široká veřejnost řadí mezi tzv. Bojová plemena. Tito psi byli historicky šlechtěni pro psí zápasy, které se ještě v minulém století těšily velké popularitě. Dnes jsou tyto aktivity samozřejmě zakázané a v žádném případě je nepodporujeme. Psí zápasy byly, mimo pro zábavu, pořádané také jako selekce a testování pro povahu. Povahově správný jedinec měl mít za každých okolností tzv. „Game“, tedy měl jít naplno do zápasu i navzdory menším i větším zraněním. Za žádných okolností NESMĚL pes napadnout svého majitele. Pokud se tak stalo, byl okamžitě vyřazen z chovu. Plemena typu bull tedy mají ve své pokrevní linii svá specifika, která je třeba respektovat, nicméně už dlouho nejsou šlechtěni k účelům jako dříve. Pro nás tedy označení „bojové plemeno“ nese historický význam, nikoli popis povahy. Jako u každého plemene by měl být potenciální majitel zodpovědný a zhodnotit, jestli na psa stačí jak fyzicky, tak znalostmi, protože většina těchto psů má pořádnou „páru“.

Pro koho se hodí

Pitbul by měl být vždy ve vlastnictví zodpovědného a zkušeného chovatele. Je vhodný do rodiny s odrostlými dětmi, které budou chápat jeho potřeby a správně s ním zacházet. Pokud je chován s jinými psy, ideálně by je měl znát od mala. V žádném případě toto není plemeno vhodné pro majitele – začátečníka. Nevychovaný a nesprávně vedený pitbul bývá postrachem okolí a může mít na svědomí nejeden psí život. Takový pes pak jen podporuje nespravedlivou špatnou pověst tohoto plemene. Optimálně chovaný a cvičený pitbul je skvělým společníkem a psím členem rodiny.

Základní informace o plemeni

Typický pitbul je svalnatý, středně velký, houževnatý pes s tělem kvadratického tvaru. Mohutná klínovitá hlava je nesena na silném, krátkém krku. Čelisti jsou výrazné s velmi silným a dlouho udržitelným stiskem. Srst může mít různá zabarvení a je krátká, lesklá s tvrdými chlupy. Nepřípustné jsou pouze barevné kombinace geneticky spojené s různými zdravotními problémy – merle, albín. 

Fena štěně 6 měsíců
Fena dospělá
Pes štěně 6 měsíců
Pes dospělý
Výška
46 – 53 cm
48 – 56 cm
Váha
13 – 23 kg
16 – 30 kg
Věk dožití
10 – 14 let
10 – 14 let

Výchova a výcvik

Výcvik poslušnosti by měl být zahájen nejpozději okolo šestého měsíce věku. Základem úspěchu výchovy pitbula ideálního pro soužití s ostatními lidmi a psy je včasná a důkladná socializace. Pitbul nejlépe reaguje na pochvaly a povzbuzení, s tresty u tohoto plemene majitel příliš neuspěje. Je také velmi důležité, aby majitel mohl stavět výchovu a výcvik na neochvějné autoritě, kterou musí pro svého pitbula být. Pitbul potřebuje dostatečný pohyb a zaměstnání. Miluje dlouhé procházky a také psí sporty. Plnění konkrétních úkolů v rámci některého z nich bude upevňovat psychickou stabilitu pitbula. Bude-li mít i dobře vycvičený pitbul při pohybu mezi cizími psy košík, jejich majitelé to vždy ocení, neboť toto plemeno může u lidí vyvolávat pocit strachu a obavy o jejich psí společníky.

Nemoci pitbulů

Obecně patří pitbul mezi poměrně zdravá plemena. Vyskytuje se u nich ale dysplazie kyčelních kloubů a posléze i další degenerativní kloubní změny. Jedincům, u nichž se tato onemocnění vyskytnou, lze pomoci doplněním krmné dávky o preparáty kloubní výživy, například Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. Dlouhodobě pak bude vhodná také syrová potrava Yoggies B.A.R.F. 100% maso s probiotiky a kloubní výživou. Kromě toho se u pitbula setkáváme s alergickými chorobami, hluchotou nebo očními nemocemi. Vzhledem k utváření hrudního koše patří pitbul mezi plemena s vyšším rizikem rozvoje syndromu dilatace a torze žaludku. Je proto velmi důležité jeho krmnou dávku rozdělit na dvě porce.

Čím a jak pitbula krmit

Pitbul patří mezi střední plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:

  • po odstavu mezi 2. a 3. měsícem věku 4x denně, 
  • od 4 do 9 měsíců 3x denně a 
  • od 9. měsíce věku 2x denně. 

Velké množství spotřebované energie, které bude pro zdravý vývoj pitbula třeba, vyžaduje pečlivý výběr vhodného krmiva. Ideální budou například přímo pro aktivní psy v zátěži vyvinuté granule Yoggies Active s kachnou a zvěřinou lisované za studena. Prevencí možného rozvoje potravních alergií je krmení monoproteinovým krmivem, vhodné budou například Yoggies granule s kozím masem a zeleninou lisované za studena nebo Yoggies Monoproteinové granule s krůtím masem a jáhly lisované za studena.

Yoggies Sušené hovězí maso pro psy (proužky) 45g


Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g
Hovězí výcvikové pamlsky

Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář

Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte

Číst dál >>

První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?

Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem

Číst dál >>