Čeká v trávě, pouhým okem ho sice snadno přehlédnete, ale potíže vám může způsobit obrovské, s následky téměř nedozírnými… Řeč je o „obyčejném“ klíštěti, nebezpečném přenašeči nemocí, které mohou způsobit vážné zdravotní následky nám lidem i našim psům. K nejzávažnějším patří virové onemocnění klíšťová encefalitida a lymská borelióza, kterou mohou onemocnět lidé i psi.

Klíště se probouzí po zimě při teplotách nad 5 st. C (v posledních letech hlásí pejskaři první nálezy často už v únoru!) a nejaktivnější jsou od dubna až do listopadu. Vyloučen ale není výskyt klíšťové encefalitidy ani v zimě…

Na klíště narazíte prakticky kdekoliv ve volné přírodě – v trávě nebo na keři cca do 1,5 metru výšky.

Přírodní doplněk potravy pro psy proti klíšťatům Yoggies Jaké nemoci hrozí a jaké jsou příznaky?

Velmi nebezpečná je klíšťová encefalitida, ale klinické příznaky se projeví jen zřídka. Jsou podobné jako u lidí a je to zvýšená teplota a změny v chování (pes např. odmítá potravu, je agresivnější, nebo naopak klidnější než obvykle…) Později se pes hůře hýbá, ztrácí citlivost v oblasti hlavy (můžou mu až ochrnout nervy v obličeji, těkat oči ad.).

Tato nemoc má hodně vážný průběh, zdaleka ne vždy se podaří zvíře vyléčit. Máte-li podezření na klíšťovou encefalitidu, nechte psovi udělat na veterině vyšetření krevního obrazu.

Další vážná choroba je lymská borelióza, která se vyskytuje častěji než encefalitida. Není-li včas léčena, končí smrtí psa. A stačí k tomu málo – infikované klíště se na psa přisaje na pár hodin, což nemusíte ani zaznamenat… Bakterie borelie přežívají ve střevě infikovaného klíštěte a jakmile se klíště přisaje na kůži, začnou se jeho slinami přemisťovat do těla. Přenos bakterie vyžaduje delší čas, proto se riziko infekce zvyšuje dobou přisátí klíštěte.

Poté se infekce rozšíří do tkání a kloubů psa a po pár týdnech se projeví akutním zánětem kloubů. Pes začne kulhat, je zřejmé, že ho klouby silně bolí a může je mít i oteklé. Dále se mu zvýší teplota (může mít až horečku), ztratí chuť k jídlu a celkově je apatický.

I tato nákaza se dá odhalit vyšetřením krve na veterině.

 Jak správně klíště vyndat?

Nejprve ho zastříkněte dezinfekcí, poté speciálními kleštičkami nebo pinzetou ho opatrně z kůže vyviklejte (nikdy ho nevytrhávejte!). Pozor, nemusíte ho „vytáčet“ (jak zní někdy rady) – klíště není do kůže „zašroubované“, ale zcela normálně zakousnuté.

A dejte i pozor, abyste klíště nepřetrhli. Ranku v kůži pak znovu vydezinfikujte.

Určitě klíště před vytažením nezakapávejte olejem, máslem apod.!

Jak na prevenci?

Prevence je vždy lepší, než riskovat nákazu kousnutím… Proto jsme v Yoggies® vyvinuli speciální doplněk potravy pro psy ve formě peletek, které psa před klíšťaty a jejich kousnutím ochrání. Přípravek je 100% přírodní, bez chemie a obsahuje Růži skalní, směs mletých bylin, pivovarské kvasnice se spektrem vit. B, jemně mleté kuřecí maso, konopný olej lisovaný za studena, extrakt z třešně Acelora a chmelový extrakt.

Účinná přírodní směs postupně vytvoří nehostinné prostředí pro přisátí klíštěte, popřípadě zajistí jeho brzké odpadnutí. Může také snižovat celkový „zápach“ psa. Posiluje obranyschopnost a imunitu zvířete proti případné nákaze po kousnutí klíštětem. Jak to tak bývá u přírodních přípravků – pevně věříme, že stejně jako u stovek psích kámošů bude přírodní prostředek Yoggies® Proti klíšťatům dobře fungovat i u vašeho pejska.

Náš doplněk potravy můžete dávat psům všech věkových kategorií. Je vhodný i pro štěňata od 6. měsíce.