V dnešní době je obezita domácích mazlíčků podceňované, ovšem aktuální téma

Obezitou, zažívacími problémy, plynatostí a průjmy dnes trpí již více než 40 % populace domácích zvířat! Jelikož se již roky zabývám správnou a zdravou výživou domácích zvířat, tak mne trápí fakt, že si mnozí majitelé „obézních“ mazlíčků tuto skutečnost mnohdy ani nepřipouštějí, či neuvědomují. Mnohdy tuto skutečnost dokonce považují za důkaz toho, jak se má jejich svěřenec s nimi dobře. Proto si ani nepřipouští situaci, že svému „svěřenci“ tím objektivně snižují kvalitu života a v konečném důsledku ho o několik roků zkracují.

Ze své praxe jsem vypozorovala, že se obezita domácích mazlíčků, zcela paradoxně, týká nejčastěji majitelů, kteří na svém mazlíčkovi velmi lpí a jsou pro něj ochotni udělat opravdové maximum. Mnohdy se pak stává, že naprostým neštěstím je pro ně zjištění, kdy jejich mazlíčkovi nemůžeme pomoci, protože následky dlouhodobé nadváhy se dříve či později nakonec sečtou a projeví.

► Potřebujete, aby váš pes zhubnul? Podívejte se tipy jak zhubnout psa v nové kalkulačce krmných dávek Yoggies

Pes i kočka jsou na našich „stravovacích rozhodnutích“ zcela závislými. Skutečně tomu tak je. Člověk se může svobodně rozhodnout, že nebude dbát o své zdraví i s vědomím všech důsledků. Jak k tomu však přijdou psi, nebo kočky v tomto ohledu zcela závislí na člověku? Proto se stále snažím zvýšit osvětu tohoto problému a být nápomocna každému, kdo o to bude stát.

► Pes i kočka jsou na našich „stravovacích rozhodnutích“ zcela závislými

Co vlastně obezita je a co ji způsobuje?

Z lékařského pohledu a definice je to stav, kdy energetická rezerva uložená v tukové tkáni stoupne nad obvyklou úroveň a začne poškozovat zdraví. U divokých zvířat se tento fakt nemůže nikdy Pes v pelíšku s koblihamiprojevit! To proto, že energie z přijímané potravy v přírodě nikdy dlouhodobě nepřevýší energii na její získání!

V poslední době stále více zjišťuji, že spíše opak bývá pravdou. Pravidelný příjem potravy je zajištěn prakticky stále a většinou v nadbytku. Energetický výdej ve formě procházek, zábavy a her je oproti tomu velmi malý, mnohdy i téměř žádný. Ruku na srdce – dát dobrůtku nebo naplnit misku stojí méně času a energie nežli jít si s pejskem třeba zaběhat do přírody. Nezapomeňte však, že váš pejsek je zvíře a jako takové má požitek z procházky s vámi – vůdcem jeho smečky. Dopřejte mu ten zážitek. Uděláte mu tím radost i požitek ze života a navíc jako bonus, tím přispíváte ke zdraví i sobě!

► Nezapomeňte, že váš pejsek je zvíře a z procházky s vámi má větší požitek než z pamlsku

Co může obezita vašemu mazlíčkovi způsobit?

 • otylý jedinec si nemůže naplno užívat radosti aktivního života
 • podstupuje obrovskou zátěž kardiovaskulárního aparátu a riziko kolapsu
 • zvyšuje se riziko přehřátí, přetěžují se klouby, vazy, šlachy, ploténky
 • z přetěžování kosterního aparátu plyne riziko závažných zranění a problémů celého aparátu
 • poškozují se játra ztučněním
 • zvyšuje se riziko onemocnění cukrovkou u psů i koček
 • oslabuje se imunitní systém
 • zvyšuje se riziko nádorových onemocnění
 • vznikají chronické kožní problémy
 • projevuje se zhoršené zabřezávání a porody
 • zvyšuje se riziko při anestezii a operačních zákrocích

Boj s otylostí však může občas zhoršit nějaký zdravotní problém, nezvládnutá výchova i výcvik, špatná socializace, vysoký věk, hormonální stav atd., ale s tím vším by vám profesionál měl být schopen poradit a pomoci.

Poradna Yoggies

Základem zdraví psa i kočky je samozřejmě výživa a správné nastavení příjmu a výdeje. Naší cestou není hubnout vašeho psa na základě hladovění, či zasycení vlákninou tak, jak je to u většiny „light“ nebo dietních krmiv. Tím se v prvé řadě zhoršuje stravitelnost a zvyšuje se pouze zátěž na trávicí trakt.

Jaké jsou nové trendy ve zdravém krmení psů?

Novým trendem pro zdravé krmení psů jsou krmiva Yoggies vyrobená na bázi tzv. sušeného BARFu. Granule lisované za studena Yoggies tím simulují potravu psa v přírodě. Tato krmiva jsou zcela bez chemie, lepku i sóji a skvěle se tráví.

Pro hubnutí psa, nebo udržování jeho ideální váhy, zvláště, má-li pes předpoklady k tloustnutí, nebo je kastrovaný můžete krmit granulemi Yoggies s jehněčím masem a bílou rybou.

Taková krmiva jsou pro účely hubnutí naprosto ideální. Kombinace prvotřídních živočišných bílkovin s pečlivě vybranou rostlinnou složkou a kvalitními sacharidy v potravinářské kvalitě přesně splňují požadavky na zdravé hubnutí. Mletí nahrubo, prebiotický efekt, čerstvé bylinky, esenciální oleje, to vše podporuje peristaltiku střev, má přirozený čistící efekt a zlepšuje látkovou výměnu. Díky složení a struktuře je taková potrava podporou pro práci střevních klků, tzv. “rozhýbe líné střevo” a zlepší metabolismus. Taková potrava je pak prvním předpokladem pro zdravé hubnutí bez hladovění. Proto jsou granule a krmiva Yoggies pro vaše psy takové Zdraví v misce®.

Proto vždy ráda připravuji, na požádání chovatele, správně vybalancované ideální krmné dávky „na míru“. K tomu je však třeba zvolit také přiměřenou ideální pohybovou aktivitu podle aktuálního zdravotního stavu, věku a možností mazlíčka i páníčka. Taková kombinace je pak ideální cestou ke zdravému a fit životu.

Jak si poradit s krmením psů, kteří krmivo hltají?

Pro majitele „hltavých“ psů mohu ze své praxe také potvrdit, že většinu psů postupem času odnaučíme krmivo hltat, lépe ho kousat a jíst pomaleji. Díky tomu přestávají mít psi tendenci k přejídání. To je pro cíl – snížení nadváhy a hmotnosti psa, ideální. Můj vlastní pes si dokonce našel zcela přirozenou a jemu vyhovující cestou systém, kdy občas jedno jídlo zcela vynechá, aniž by jevil známky hladu. Málokdo z chovatelů ví, že toto je v přírodě zcela přirozené! Přiznejme si, že největší radostí a odměnou nám chovatelům je, vidět svého psa, či kočku šťastného a spokojeného. Já pak ráda vidím spokojené a šťastné chovatele, kterým mohu říci, že jejich svěřenec je zcela zdráv a vypadá to, že spolu budou ještě hodně krásných a šťastných let.

autor článku: MVDr. Daniela Králová, Veterina 3v1 & obezitologická poradna pro domácí zvířata, Praha – Velká Chuchle

Můžete se také podívat, jak hodnotí krmiva Yoggies nezávislé zdroje. U nás totiž platí, že Zdraví začíná v misce®