NĚMECKÝ OVČÁK
vše o plemenu
NO nebo „vlčák“, jak se mu u nás lidově říká, je jedním z nejrozšířenějších plemen vůbec a také bezpochyby nejoblíbenějším služebním psem. Jak název napovídá, byl účelem šlechtění pes určený k hlídání ovcí před velkými predátory a k jejich shánění. Schopnost bránit stádo před medvědy nebo rysy vyžadovala mohutný tělesný rámec, odvahu, obratnost a inteligenci. Za svůj vznik vděčí německý ovčák kapitánu Max von Stephanitz, který 8.4.1899 na výstavě ve Frankfurtu koupil, a v dalším chovu použil, zakladatele tohoto plemene psa Horanda. Ten byl otcem 53 vrhů. Chovatel ve snaze uchovat toto plemeno v co nejčistší formě při malém počtu chovných zvířat použil ve značné míře příbuzenskou plemenitbu, což bylo základem některých zdravotních problémů německých ovčáků.
Povaha
Německý ovčák je typické služební plemeno. Tito psi jsou svému pánovi a jeho rodině zcela oddáni a budou ho bránit v každé situaci. Jsou to vhodní rodinní společníci. K cizím lidem bývá rezervovaný a nedůvěřivý. Ideální německý ovčák je povahově vyrovnaný, sebevědomý pes pevných nervů. Je dobře ovladatelný, poslušný a pracovitý. Obvykle se umí přizpůsobit různým podmínkám. Podle mnoha odborníků patří spolu s border kolií k nejinteligentnějším psím plemenům. Jsou vhodní také k různým psím sportům. Obvykle se dobře snáší s dalšími zvířaty, s nimiž žije v domácnosti, ale může být agresivní k cizím psům. Němečtí ovčáci jsou vynikající hlídači a svým impozantním zjevem spolehlivě odradí nezvaného hosta.
Pro koho se hodí
Je to pes pro zkušenějšího a sebevědomého majitele, který bude mít u svého psa dostatečný respekt. Jinak může mít zástupce tohoto plemene tendenci k dominanci a snaze převzít v lidsko-psí smečce vedení. Má výborný vztah ke „svým“ dětem a tak je vhodný i jako rodinný pes. Jeho majitel by měl mít rozhodně dostatek času na výcvik a práci s německým ovčákem, tento pes potřebuje vzhledem ke své inteligenci zaměstnat. K práci ho předurčují i jeho geny. Může žít i v kotci, pokud bude vybaven zateplenou boudou a bude mít dostatečný kontakt se svým majitelem.
Základní informace o plemeni
Německý ovčák patří mezi velká služební plemena. Svalnaté tělo má obdélníkovitý formát, hlava je klínovitá s dobře vyvinutými čelistmi. Nosní houba musí být vždy černá, zvíře musí být plnochrupé s nůžkovým skusem. Široký a dobře vyvinutý hrudník následuje mírně spadající záď, na níž navazuje svěšený ocas. Zcela nežádoucí je albinismus a obecně nedostatek pigmentu. Vyřazující vadou je také nevyrovnaná povaha. Velmi malá tolerance je přípustná i v povolené výšce. Barva srsti by měla být vždy tmavá, tedy černá se znaky, pouze černá nebo vlkošedá. Od roku 2011 je uznána i dlouhosrstá varianta.
Fena štěně 6 měsíců | Fena dospělá | Pes štěně 6 měsíců | Pes dospělý | |
---|---|---|---|---|
Výška | 55 – 60 cm | 60 – 65 cm | ||
Váha | 22 – 32 kg | 30 – 40 kg | ||
Věk dožití | 12 – 15 let | 12 – 15 let |
Výchova a výcvik
Výchova vyrovnaného německého ovčáka ideální povahy vyžaduje důslednost a pevnou ruku optimálně zkušeného majitele již od štěněte. Jako velmi inteligentní pes se rychle a snadno učí, rád plní zadané povely a příkazy zejména pokud je správně odvedená reakce odměněna pochvalou a vhodným pamlskem. Tito psi nebývají náchylní k obezitě a tak kromě optimálních výcvikových pamlsků v podobě sušeného masa, například Yoggies Výcvikové pamlsky pro psy jsou vhodné i pečené pamlsky, třeba velmi oblíbené Yoggies Originální piškoty pro psy. Povahou je to typicky služební pes a alespoň základní výcvik je naprostou nutností. Není to založením důvěřivý pes, proto je velmi důležitá časná socializace. Zanedbání této fáze vývoje může vyústit v agresivního jedince, který se bude složitě zařazovat do společnosti lidí a zvířat.
Nemoci německého ovčáka
Počáteční úzká příbuzenská plemenitba se bohužel odrazila ve zvýšeném výskytu mnoha dědičných chorob. Německý ovčák zaujímá na seznamu plemen co do jejich počtu bezkonkurenčně první místo. Potřebné genetické testy zvyšují náklady chovatelů na odchovy štěňat. Vyskytují se u něj zejména onemocnění pohybového aparátu – dysplazie loketního a kyčelního kloubu, které jsou ve vyšším stupni překážkou v chovu. Setkáváme se také s poruchami krevní srážlivosti, srdečními vadami, chorobami slinivky břišní, epilepsií a nádorovými chorobami. Často se u německého ovčáka vyskytují i různá kožní onemocnění. Je to plemeno, u něhož je třeba počítat s možnými vyššími náklady na veterinární péči.
Čím a jak německého ovčáka krmit
Německý ovčák patří mezi velká plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:
- po odstavu mezi 2. a 5. měsícem věku 4x až 5x denně,
- od 5 do 8 měsíců 3x denně a
- od 8. měsíce věku 2x denně.
Tento pes je také jedním z plemen s predispozicí k rozvoji syndromu dilatace a torze žaludku. Prevencí tohoto potenciálně fatálního problému je krmení striktně po zátěži, dvakrát denně, následované alespoň hodinovým odpočinkem. Jedincům, u kterých se vyskytnou onemocnění kloubů, tedy DKK nebo degenerativní kloubní změny, lze pomoci doplněním krmné dávky o preparáty kloubní výživy, například Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. Dlouhodobě pak bude vhodná také syrová potrava Yoggies B.A.R.F. 100% maso s probiotiky a kloubní výživou.
Výchova a výcvik psa
Pořídili jste si štěně a chcete, aby Vaše soužití bylo ideální a bezproblémové? Držte se našich rad a čeká Vás se zvířecím společníkem spokojený a šťastný život!
Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář
Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte
První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?
Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem