NĚMECKÝ BOXER
vše o plemenu

Přesto, že má ve svém názvu slovo německý, pocházejí původní předci německých boxerů z Anglie. V evropských zemích byli „býkohryzové“, jak se tito psi nazývali, používáni pro lov divoké zvěře, zejména medvědů a divokých prasat. V období mezi 16. a 18. stoletím byli používáni i pro vzájemné souboje v psím ringu. Tehdejší chovatelé, vesměs myslivci, vybírali proto pro chov jedince agresivní a útočné, což je v naprostém rozporu s povahou dnešního německého boxera. S příchodem palných zbraní se pes stal při lovu zbytečným a chov byl výrazně omezován. V 19. století byla do genofondu těchto psů přimíchána krev anglického buldoka s cílem zlepšit povahové vlastnosti a současně udržet krátkou a širokou hlavu. V roce 1895 byl v Mnichově založen první chovatelský klub boxerů v podobě, jak je známe dnes. Jak uvádí původní standard mnichovských chovatelů, německý boxer by měl být „Hezký, elegantní rodinný pes bez permanentní touhy po lovu i hrůzy budící nenávisti.“. A tak je tomu dodnes. 

Povaha

Boxer má nekomplikovanou, přátelskou povahu. Je ochoten bez problému podřídit se vůli člověka, kterého respektuje a miluje. Je přítulný a věrný. K cizím lidem je zpočátku spíše nedůvěřivý, ale jakmile ho jeho pán ujistí, že může a žádné nebezpečí od nich nehrozí, je velmi přátelský i k nim. Pokud ale nebezpečí hrozí, neohroženě brání svoji rodinu. Může být proto dobrým hlídačem. Boxer ale není nikdy bezdůvodně agresivní nebo útočný. 

Pro koho se hodí

Německý boxer je vynikající rodinný pes. Stejně tak se ale uplatní jako služební, strážní nebo záchranářský pes. Je to výborná volba i pro různé psí soutěže a sporty. Díky své snadné ovladatelnosti a poslušnosti je to navzdory své velikosti možná volba pro začátečníka. Jsou to psi neskutečně trpěliví, ochotně snášející rozmary malých dětí, které miluje a stráží. Je to ale pes velmi aktivní a tak potřebuje každý den i střední porci fyzické zátěže, ideálně skloubené s výcvikem a nějakými úkoly. Fyzicky optimálně vytížený německý boxer bude pak ochotně trávit se svým páníčkem čas na gauči.

Základní informace o plemeni

Německý boxer má krásnou, pravidelnou stavbu těla s vyrýsovanými skupinami svalů. Typická je především jeho krátká hlava se širokými a silnými čelistmi. U tohoto plemene je poměrně netypicky vyžadován mírný předkus. Uši jsou přirozeně polodlouhé a přiléhající k tvářím. V některých státech, stejně jako dříve u nás, se uši kupírují do špičatého tvaru. Stejně tak bývá zkracován ocas. U nás je kupírování uší zákonem zakázáno. Německý boxer má krátkou, přiléhavou srst zlaté nebo žíhané barvy. U žíhaných jedinců musí být jasně znatelné tmavé nebo černé pruhy. Bílá barva může pokrývat maximálně třetinu povrchu těla.

Fena štěně 6 měsíců
Fena dospělá
Pes štěně 6 měsíců
Pes dospělý
Výška
53 – 59 cm
57 – 63 cm
Váha
25 – 29 kg
30 – 32 kg
Věk dožití
10 – 12 let
10 – 12 let

Výchova a výcvik

Boxer je pes poměrně snadno ovlivnitelný. Jeho poslušnost a chuť učit se novým věcem z něj dělají ideálního studenta. Nicméně i tento přátelský a nekomplikovaný pes potřebuje důslednou, na pozitivní motivaci a laskavosti založenou výchovu. Trpělivost a vlídné zacházení budou tou správnou cestou k ideálnímu boxerovi. Při výcviku je vhodné volit sušené maso jako odměnu.  Ideální budou například Yoggies Sušené maso hovězí, Yoggies krůtí výcvikové pamlsky. Střídat je mohou také psy a štěňaty oblíbené lyofilizované pamlsky Yoggies. Stejně tak může boxer dostávat Yoggies originální piškoty pro psy.

Nemoci německých boxerů

Jak jsou tito psi v mnohých oblastech téměř dokonalí, bývají bohužel postiženi mnoha různými chorobami. Patří k nim zejména nemoci pohybového aparátu, hlavně kloubů. Stejně jako u mnoha dalších plemen se u nich vyskytuje dysplazie loketních a kyčelních kloubů. Dalším častým zdravotním problémem bývá spondylartróza, tedy degenerativní onemocnění kloubů spojení obratlů, se kterou se setkáváme i u mladých zvířat. Z těchto důvodů jsou v současné době chovní jedinci pečlivě prověřováni a testováni. Je velmi důležité si na toto při výběru štěněte sát pozor a pečlivě vybrat zodpovědného chovatele. Německý boxer mívá také častěji nádorová onemocnění a srdeční choroby.

Čím a jak německého boxera krmit

Německý boxer patří mezi středně velká plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:

  • po odstavu mezi 2. a 5. měsícem věku 4x až 5x denně, 
  • od 5 do 7 měsíců 3x denně a 
  • od 7. měsíce věku 2x denně. 

Štěňatům a starším psům s vývojovými nebo získanými degenerativními kloubními změnami lze pomoci doplněním krmné dávky o preparáty kloubní výživy, například Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. Dlouhodobě pak může být vhodná také syrová potrava Yoggies B.A.R.F. 100% maso s probiotiky a kloubní výživou. 

Yoggies Sušené hovězí maso pro psy (proužky) 45g


Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g
Hovězí výcvikové pamlsky

Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář

Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte

Číst dál >>

První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?

Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem

Číst dál >>