Pod těmito záhadnými zkratkami se skrývají závažné virové nemoci koček, kterým se přezdívá kočičí AIDS nebo kočičí leukémie. Jejich diagnostika není vždy snadná, ale o to je bolestnější – všechny tyto nemoci jsou neléčitelné a pro svého nositele často smrtelné. Na člověka ani jedna z těchto chorob přenosná není.

Kočka sedící na bílém gauči. Za sebou má oranžové pozadí.

FIV – „kočičí AIDS“

Felinní imunodeficientní virus (FIV) je vleklá, neléčitelná choroba koček, které se přezdívá kočičí AIDS. Jejím vlivem kočka ztrácí imunitu, takže se nakonec nedokáže ubránit ani nejbanálnějším infekcím. Původcem onemocnění je RNA virus z čeledi Retroviridae, který je příbuzný viru HIV.

Příčiny FIV
Kočičí AIDS se přenáší kontaktem mezi kočkami, nejčastěji pokousáním, ale také pohlavním stykem nebo intenzivním a častým kontaktem mezi zdravou a nakaženou kočkou. Koťata se mohou nakazit ještě v děloze, během porodu nebo pitím mléka.

Příznaky FIV
Může trvat i roky, než FIV pozitivní kočka začne projevovat první příznaky choroby. Mezi ně patří časté záněty spojené s horečkou a apatií. Tyto příznaky mohou odejít stejně rychle, jako přišly, a kočka tak nějaký čas působí jako zdravý jedinec, než se začnou projevovat další a další příznaky.
– Časté záněty (např. kůže, očí, horních cest dýchacích)
– Horečka
– Apatie
– Hubnutí, nechutenství
– Rozvoj nádorů
– Chronické průjmy

Léčba a prevence
Jedná se o nevyléčitelné onemocnění, veterinární péče může její průběh jen zmírnit a oddálit. Jako prevence se doporučuje chovat kočku doma, a pokud ji pouštíte ven, zvažte její kastraci. Kočky se pak více drží doma a tolik se nevystavují riziku setkání s cizími jedinci.

FeLV – „kočičí leukémie“

Virová leukémie koček je nevyléčitelná choroba s pomalým průběhem, která vede k oslabení imunity, chudokrevnosti a ke vzniku rakoviny. Naštěstí kvalitní veterinární péče zvyšuje šanci, aby FeLV pozitivní kočka prožila dlouhý a relativně zdravý život.

Příčiny FeLV
Nemoc se nejčastěji přenáší slinami, když kočky žerou a pijí ze stejné misky, kýchají na sebe, koušou se nebo se navzájem čistí. K přenosu může docházet i prostřednictvím mateřského mléka, moči nebo pohlavního styku.

Příznaky FeLV u koček
– Výtoky z nosu a očí, záněty
– Průjmy
– Nechutenství, skleslost
– Horečka
– Zvětšení mízních uzlin

Léčba a prevence
Léčba FeLV si klade za cíl potlačit příznaky a co nejvíce prodloužit a zkvalitnit život zvířete třeba kvalitním krmivem, případně doplňky stravy pro kočky. Kočku je možné nechat naočkovat od 8 týdnů věku s přeočkováním za 3-4 týdny.

Kočka leží v náručí svého majitele.

FIP – „kočičí koronavirus“

Infekční peritonitida koček (FIP) je nevyléčitelné infekční virové onemocnění koček způsobené kočičím koronavirem. V současnosti je nejzávaznějším virovým onemocněním mladších koček – většina pacientů je mladší dvou let.

Příčiny FIP
Přenos infekce je fekálně-orální, to znamená, že se šíří pozřením potravy nebo vody kontaminované trusem, olizováním znečištěné srsti nebo předmětů. Kočky mohou být skrytými nositeli infekce až několik let, než se u nich objeví příznaky onemocnění.

Příznaky FIP
Virus se dostává přes sliznice do organismu hostitele a množí se v buňkách různých částí těla, nejčastěji napadá orgány břišní dutiny, orgány hrudní dutiny, oči a centrální nervovou soustavu. Onemocnění se může projevit ve dvou různých formách: efuzivní (vlhká) a neefuzivní (suchá).

Příznaky efuzivní formy:
– Nechutenství
– Horečky
– Nebolestivé záněty břicha
– Zvracení, průjem

Příznaky neefuzivní formy:
– Nervové příznaky (problémy s chůzí, kývání hlavou do stran)
– Změn na očích (zánět spojivek, přivírání víček, krvácení)
– Nechutenství, vyhublost, vyčerpání

Léčba a prevence
Léčba FIP u koček je vždy jen podpůrná a zmírňuje příznaky onemocnění. Jedinou vhodnou prevencí jsou chovatelská opatření(odběr koťat ze zdravých chovů, dezinfekce prostor atp.). Majitelé mohou své kotě nechat otestovat imunologickým testem, který zjistí, jestli se kdy kotě setkalo s FIP a jemu příbuznými viry.