MOPS
vše o plemenu
Toto velmi oblíbené plemeno má své kořeny v Číně, kde bylo před dvěma tisíci let vyšlechtěno. Mopse tam mohl mít pouze císař a vysoce privilegovaní lidé. Okolo roku 1500 byli mopsíci přivezeni na lodích východoindické společnosti přivezeni do Holandska a stali se oblíbenými psy tamní bohaté šlechty. Ta však postupně ztrácela své postavení a stejně tak se vytrácel i mops. Na začátku dvacátého století ale slavili mopsi svůj velký návrat ve Velké Británii. Jeho roztomilá, dětský obličej připomínající tvář, zajistila jeho současnou popularitu po celém světě. Nicméně jeho příslušnost ke krátkolebým plemenům a náchylnost k výskytu tzv. brachycefalickému syndromu by měla být příčinou přísnějších opatření a pečlivému výběru plemenných jedinců v chovu mopsů.
Povaha
Mopsi jsou velmi milí a veselí pejsci. Jsou hodní, klidní, velice přátelští a zcela nezáludní. Agresivita je jim naprosto cizí. Mopsíci jsou velice hraví a rádi se předvádějí. Milují lidi a svého majitele následují kamkoli se pohne. I přes jeho důvěřivou povahu mu jeho příslušnost k molossům nedovolí nechat se zastrašit. Mops si rád užívá klidu na gauči se svým páníčkem, na druhou stranu se s velkou energií raduje z venkovní procházky. Bývají to ale také velké osobnosti, které mohou být docela tvrdohlavé.
Pro koho se hodí
Je to skvělá volba pro majitele začátečníka. Mops je poslušný a dobře ovladatelný. Bude také ideálním rodinným psem. Je vhodný pro člověka, který může větší část svého času trávit ve společnosti svého psa. Mopsíci špatně snáší odloučení a tak nejsou vhodní pro někoho, kdo bývá celý den v práci. Nevyžaduje ale dlouhé procházky a intenzivní pohyb, hodí se proto také pro staršího člověka. Určitou péči, a to pravidelné česání, bude vyžadovat jeho značně línající srst. Bez problému se snáší s jinými zvířaty. Je to jednoznačně pes do bytu a život v blízkém kontaktu s člověkem. Není vhodný jako hlídací pes, pokud při kontaktu s cizím člověkem štěká, je to spíše na uvítanou, než varování před vetřelcem.
Základní informace o plemeni
Mops má vysloveně kompaktní a pevnou stavbu těla. Tělesný rámec je téměř čtvercový, délka nohou by měla být v souladu s délkou těla. Vzhledem k jeho velikosti působí hlava spíše velkým dojmem. Obličej je plochý s velkými, široce otevřenými nozdrami. Dříve byl co nejkratší nos považován za ideál, vzhledem k mnoha zdravotním potížím, které s sebou přináší, už tomu tak dnes není. Stejně tak je to i souvisejícími kožními řasami na obličeji, které by měly být spíše menší. Uši přiléhající na hlavu by měly špičkami směřovat dopředu. Srst je krátká, měkká a hladká. Mops by měl být jednobarevný, jsou možné čtyři odstíny – černá, stříbřitě šedá, krémová a meruňková. Výrazné černé zbarvení je na čele a tváři, s dobře ohraničenými a co nejčernějšími znaménky.
Fena štěně 6 měsíců | Fena dospělá | Pes štěně 6 měsíců | Pes dospělý | |
---|---|---|---|---|
Výška | 25 – 28 cm | 29 – 33 cm | ||
Váha | 6 – 8 kg | 7 – 9 kg | ||
Věk dožití | 12 – 15 let | 12 – 15 let |
Výchova a výcvik
Výchova mopse by měla být vedena v mírném, přívětivém tónu. Stejně ale jako u ostatních plemen je třeba důslednost. Fyzické tresty neposlušnosti mohou zanechat negativní následky na jeho psychice a měly být při výcviku zcela eliminovány. Mops velmi dobře rozumí tónu hlasu svého majitele. Mívá tendence k tvrdohlavosti a trvá na svém, dokud toho nedosáhne. Při výcviku je třeba používat nízkokalorické pamlsky, ideálně opravdu malé kousky sušeného masa, například Yoggies Sušené maso hovězí, Yoggies krůtí výcvikové pamlsky. Střídat je mohou také psy a štěňaty oblíbené lyofilizované pamlsky Yoggies.
Nemoci mopsů
K nejvážnějším a často celoživotním zdravotním potížím mopse predisponuje jeho příslušnost ke krátkolebým plemenům. Tzv. brachycefalický syndrom vycházející ze zkrácené nosní partie a také odlišného utváření horní a dolní čelisti je příčinou často celoživotních dýchacích obtíží různého stupně. V mnoha případech je pro zachování udržitelné kvality života nutná chirurgická korekce měkkého patra a dalších struktur dýchacích a trávicích cest. Z tohoto důvodu v posledních letech probíhají v mnoha zemích západního světa masivní kampaně za omezení chovu krátkolebých plemen. Co nejkratší nosní partie byla dříve hlavním cílem šlechtění. Pes pak má obličej připomínající dětský, což zvyšuje jeho atraktivitu pro některé budoucí majitele. V současné době se již šlechtitelské cíle zodpovědných chovatelů od tohoto směru odvracejí. Před pořízením štěněte mopse je proto velmi důležité pečlivě volit chovatele a prověřit si jeho chov u poradce chovu, případně v klubu chovatelů. Snaha ušetřit za štěně tohoto plemene s potenciálními zdravotními problémy jeho koupí z neověřeného zdroje, například z „množírny“, může znamenat mnohonásobně vyšší náklady za veterinární péči v budoucnosti.
Čím a jak mopse krmit
Mops patří mezi menší až střední plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:
- po odstavu mezi 2. a 3. měsícem věku 4x až 5x denně,
- od 4 do 6 měsíců 3x denně a
- od 6. měsíce věku 2x denně.
Výživa mopse by měla být založena na kvalitních bílkovinách s nízkým obsahem obilovin. Tito psi s obvykle menší fyzickou zátěží mívají sklony k rozvoji obezity. Vhodné jsou monoproteinové granule Yoggies s kozím masem a zeleninou, nebo granule s krůtím masem a jáhly ve formě minigranulí.
Výchova a výcvik psa
Pořídili jste si štěně a chcete, aby Vaše soužití bylo ideální a bezproblémové? Držte se našich rad a čeká Vás se zvířecím společníkem spokojený a šťastný život!
Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář
Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte
První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?
Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem