Více než polovinu psů potrápí v průběhu života onemocnění zubů – nejčastěji zubní kámen, zánět dásní nebo paradontóza. Tato nemilosrdná statistika zabolí nejen vašeho psa, ale hlavně vaši peněženku. Začnete-li se proto o chrup svého psa starat každý den, vyplatí se vám to.

Psi mají štěstí, že je na rozdíl od lidí tolik netrápí zubní kazy, ale bohatě si to vyberou nadměrnou tvorbou zubního plaku, který vede k tvorbě zubního kamene. Jedná se o mineralizovaný zubní plak, který sám o sobě ještě není onemocněním, spíše kosmetickou vadou. Bez ohledu na stupeň mineralizace je však zubní kámen u psa jednou z příčin rozvoje zánětů dásní. A to už je problém, který pes pocítí.

Jak poznám, že psa bolí zuby?

Zpočátku nejčastěji díky nepříjemnému zápachu z tlamy, které způsobují bakterie nacházející se v okolí poničeného zubu. Dalším příznakem může být nadměrné slintání, přežvykování naprázdno, problémy s příjmem potravy až nechutenství, k těm extrémním patří viklání až vypadávání zubů.

Zubní potíže svého psa rozhodně nepřehlížejte. Jednak mu způsobují bolest a za druhé se často jedná o zánětlivé procesy, které dlouhodobě zatěžují imunitní systém a mohou způsobit další vnitřní onemocnění – srdce, ledvin nebo jater.

Pes u zubaře

Pokud díky příznakům zjistíte, že vašeho psa bolí zuby, bezodkladně navštivte veterinární stomatologii, kde vašemu psovi odborně vyčistí zuby, odstraní zubní kámen (nejčastěji ultrazvukem), případně vytrhnou bolavý zub. Stejně jako u lidí mají psí zubaři k dispozici rentgen, ultrazvuk, chirurgický sál, dokonce dokážou dát psovi i zubní náhradu.

I bez zubů si pochutná

Trhání zubů u psa se nemusíte bát. I bez zubů je schopný sníst svoji běžnou potravu, a vy tak nebudete odsouzeni k doživotní přípravě kašovité stravy. Jedná se vlastně jen o estetické argumenty, vždy je lepší bolavý zub odstranit než nechat psa dlouhodobě trpět.

Na přechodné stádium hojení po vytržení zubů můžete zvolit měkčí potravu – konzervy, BARF syrové maso nebo omáčky pro psy, kterými můžete oblíbené granule změkčit.

Jak předejít problémům?

Podle statistiky má v Česku zdravý chrup asi jen každý pátý pes. Proto je dobré dbát na prevenci, díky které posílíte zdraví svého psa a ušetříte spoustu peněz za psího dentistu.

Už odmala je dobré naučit psa na zubní kartáček a pastu (dobré jsou ty s obsahem enzymů, které narušují vzniklý plak; ale určitě psovi nedávejte svoji zubní pastu, může obsahovat přírodní sladidla, která jsou pro něj jedovatá). Jenže ne vždy máme zvíře od štěněte, a ne každý pes, ba ani majitel, má trpělivost s pravidelným čištěním zubů. V ten moment na řadu přichází funkční pamlsky na zuby, které odstraňují zubní plak a zmírňují tvorbu zubního kamene. Třeba fit kostičky Yoggies, vyrobená lisováním zastudena v souladu s metodou BARF, slouží jako pamlsek i dentální pomůcka. Funkční pamlsky na zuby by měl mít pes k dispozici každý den. Další variantou může být například roztok proti tvorbě zubního plaku, který se psovi přidává do vody.