KAVKAZSKÝ PASTEVECKÝ PES
vše o plemenu

Toto na výchovu velmi náročné plemeno pochází z oblasti Kavkazu. Důkazy o jeho existenci jsou staré minimálně 600 let. Vyskytuje se i v Pákistánu a severní Indii. Můžeme se s ním setkat všude, kde žijí enklávy ruských emigrantů. Proto mnoho „kavkazáků“ žije i v USA. Jeho původním úkolem bylo hlídat stáda domácích zvířat před velkými šelmami a také objekty a usedlosti před zloději. V současné době se používá jako strážní pes na hranici mezi Ruskem a Čínou, kde nejsou pevné hraniční znaky. Při této službě je využíváno přirozeného matriarchátu ve smečce těchto psů. Tu vede psovod s fenou, kterou volně následuje skupina psích samců. Do západních států Evropy se kavkazský pastevecký pes dostal v roce 1969, kdy byli tito psi využíváni k ochraně státní hranice a také berlínské zdi. První pes byl do tehdejšího Československa dovezen v roce 1980.

Povaha

Kavkazský pastevecký pes je dominantní, sebevědomé a ostražité plemeno. Je to celým srdcem naprosto neohrožený hlídač s vlastním uvažováním. Má přirozenou nedůvěru k cizím lidem. Štěňata jsou, stejně jak je tomu u ostatních plemen, velmi milá a přátelská, to se ale v průběhu dospívání zcela změní. Správně vychovaný kavkazský pes svého majitele miluje a je oddán celé rodině včetně dětí. Není vhodný pro chov společně s jinými psy a zvířaty, pokud je nezná od mala.

Pro koho se hodí

Jako u málokterého plemene je třeba zdůraznit, že kavkazský pastevecký pes patří výhradně do rukou zkušeného chovatele, který si je vědom jeho náročné povahy a důležitosti správné výchovy, výcviku a socializace. Jsou to stále přírodní, velmi odolní psi, kteří by měli být chováni ideálně venku, v dobře zařízeném přístřešku. Velmi dobře snášejí zimní podmínky a milují sníh. Mnohem hůře se adaptují na letní vedra.

Základní informace o plemeni

Patří mezi velká až obří plemena. V Rusku je možné na výstavách vidět jedince s váhou až sto kilogramů s kohoutkovou výškou až devadesát centimetrů. Má robustní, svalnatou postavu s pevnou konstitucí. Barva polodlouhé srsti podobné medvědí je černošedá nebo rezavá, žlutá i bílá. V zimě mívají hustou hřívu se srstí dlouhou až 15 cm. 

Fena štěně 6 měsíců
Fena dospělá
Pes štěně 6 měsíců
Pes dospělý
Výška
Nad 64 cm
Nad 68 cm
Váha
Nad 50 kg
Nad 60 kg
Věk dožití
10 – 12 let
10 – 12 let

Výchova a výcvik

Jako psovi patřícímu k velkým až obřím plemenům se jeho osobnost vyvíjí pomalu a déle. Majitel by měl být zkušený, při výcviku důsledný, ale trpělivý. Zcela zásadní je časná socializace. Je třeba počítat s tím, že kavkazský pastevecký pes hlídá vždy a všude. Nehodí se na klasický služební výcvik na rukáv. Při výcviku je důležité psa naučit, v jaké situaci může při obraně zasáhnout a když by neměl. 

Nemoci kavkazského pasteveckého psa

Jeho přírodní původ z něj dělá velmi zdravého psa. Mohou se vyskytnout u velkých plemen obvyklé dysplazie kyčelního a loketního kloubu. V období růstu a vývoje je vhodné regulovat pohyb a nepřetěžovat ho. 

Čím a jak kavkazského pasteveckého psa krmit

Bernský salašnický pes patří mezi velká až obří plemena, která je vhodné pro optimální vývoj krmit:

  • po odstavu mezi 2. a 5. měsícem věku 4x až 5x denně, 
  • od 5 do 9 měsíců 3x denně a 
  • od 9. měsíce věku 2x denně. 

V období růstu a vývoje je důležité zvolit krmivo vyrobené z kvalitních surovin se správně vyváženým poměrem energie a minerálních látek. Bude tak zajištěn optimální vývoj kostí a kloubů. Jedincům, u kterých se vyskytnou onemocnění kloubů, tedy DKK nebo degenerativní kloubní změny, lze pomoci doplněním krmné dávky o preparáty kloubní výživy, například Yoggies pro zdravé psí klouby s probiotiky. 

Yoggies Sušené hovězí maso pro psy (proužky) 45g


Yoggies Extrakt z mušlí pro zdravé psí klouby s probiotiky 600g
Hovězí výcvikové pamlsky

Nejoblíbenější psí jména a psí kalendář

Při pořizování nového psího člena rodiny bývá tohle jedno z nejdiskutovanějších témat. Ne kdo se o něj bude starat, krmit ho, chodit s ním ven, ale jak se bude jmenovat. Výběr psího jména nebývá jednoduchý, a protože ho tak budete oslovovat celý život, dejte

Číst dál >>

První dny se štěnětem – co dělat a nedělat?

Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti, tak už víte, že pes by neměl být jen „módní“ doplněk, ani živý zvonek u dveří a už vůbec ne hračka pro malé děti… Má to být především přítel a věrný parťák. Leckde je i rovnoprávným členem

Číst dál >>